ei-oleva Jumala

absurdisti

Kaikista jännittävin teismin muoto on usko
ei-olevaan Jumalaan. Käytännössä usko toimii samalla tavalla kuin normaali teismi, mutta kaikki uskonnon harjoitus lähtee Jumalan
ei-olevaisuudesta.

Ei-olevaa Jumalaa rukoiltaessa ei tietenkään oleteta että tämä vastaisi, saatika kuuntelisi rukouksia. Ei-olevan Jumalan täydellistä hilaisuutta pidetään vankkana todisteena ei-olevan Jumalan puolesta.

Ei-oleva Jumala edustaa kaikkea mikä ei ole olemassa. Ajatuksena tämä ei ole loppujen lopuksi ole mitenkään täysin käsittämätön. Ei-oleva Jumala ei kuvaa edes mielikuvitusta tai sitä mikä ei ole vielä syntynyt, vaan sitä mikä ei koskaan synnykään ja jota kukaan ei edes tule ajatelleeksi koskaan.

Näin saadaan ei-olevalle Jumalle kaikki Jumalaan normaalisti liitettävät ominaisuudet.

Äärettömyys, koska on äärettömästi asioita joita ei ole tai joita emme ajattele.

Edellisen kohdan perusteella ei-oleva Jumala sisältää myös äärettömästi ominaisuuksia (koska ei-olevia ominaisuuksia voi olla äärettömästi) ja on siis omnipotentti.

Ei-oleva Jumala ratkoo myös kaikki loogiset ristiriidat. Loogiset ristiriidat eivät yleisen uskomuksen mukaan voi kuvata olemassa olevia asioita, tämähän vain helpottaa niiden käsittelyä ei-olemassaolevalle Jumalalle. Toisaalta loogisesti paikkansa pitävät väitteet voivat kuvailla myös ei-olevaa asiaa. Ei-olevaa Jumalaa eivät siis logiikan rajoitukset koske.

Tärkeimpänä uskonkappaleena vielä muistutan että kaikki puhe ja ajatukset eivät voi oikeasti kertoa mitään ei-olevasta Jumalasta koska ne ovat olemassa. (puhe ja ajatukset siis)

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joutui oikein lukemaan toisenkin kerran.
      Siis näinhän se on.

    • hattiwatti

      Musta tuli juuri uskovainen....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      43
      5724
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      44
      5253
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3678
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3633
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3106
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      88
      3073
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      55
      2835
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2683
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2340
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1804
    Aihe