Tämä omainen Kai Laaksonen näyttää olevan vasemmistopoliitikassa aktiivisesti mukana,siksi esiintyi kun ammattilainen.Öh..vaalit tulossa,ja minä vertaan kaikkia niihin...öh....Muttei sen puoleen oli inhimmillisin koko porukasta.
A-TALK
pöhjapöh
3515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Katainen Järjestöille vastuuta lasten ja vanhusten hoidosta/1135219536083
Eiköhän tähän maahan edelleenkin mahdu moninaista aktiviteettia mitä tulee lapsista ja vanhuksista huolehtimiseen. Olen itse toiminut kahdessakin urheiluseurassa tehden vapaaehtoisesti työtä myös muiden kuin oman lapseni eteen, mutta täysin ongelmatonta sekään ei ole ollut. Joskus olisi esim. kaivannut ammattimaisempaa johtamista tälle toiminnalle.
Tässä kansalaisaktiivisuuskeskustelussa on nyt vasemmistolaisilla ja oikeistolaisilla ainakin se ero, että vasemmistolaiset toimivat paremminkin protestimielessä kuin siirtääkseen pysyväisesti yhteiskunnalle kuuluvaa vastuuta kansalaisten kannettavaksi.
Kai Laaksonen, joka on metallialan pääluottamusmies, kertoi A-talkissa Metallin paikallisjärjestön keränneen rahat kotihoidossa olevien vanhusten vaippoihin, kun Hyvinkäällä oli päätetty, että rahat eivät enää riitä.
Tämä on luultavasti turhautuneiden ihmisten harjoittamaan kunnallispolitiikkaa tilanteessa, jossa heidän äänensä ei riitä hoitamaan asiaa tämän kummemmin. Jokainen ymmärtää, että tämä ei voi olla pysyvä linjaus vanhusten hoidossa.
Omien vanhempieni kotipaikkakunnalla toimii onneksi luonnollinen sosiaalinen verkosto ilman keinotekoisia toimenpiteitä. Kaikkea ei voi kuitenkaan tuttavillakaan teettää, koska onhan näillä monesti itsekin iäkkäillä henkilöillä omakin elämänsä ja rajoitteensa.
Koska alueella on työttömyyttä, on siellä mm. järjestetty siivouspalvelut siten, että ne ostetaan halukkailta työttömiltä - ja huom! kunnon hintaan, jotta kenenkään ei tarvitse tuntea itseään riistetyksi ja velvolliseksi auttamaan ilman kunnon korvausta vain sen takia, että on työttömänä.
Vielä kun voisi omaishoitajakorvauksen siirtää jollekin työttömälle paikkakunnalla asuvalle, joka kävisi tarpeen mukaan auttelemassa. Omien vanhempieni tapauksessa hoitaja voisi hyvin ottaa työtäkin vastaan (jos sellaista satuttaisiin tarjoamaan), joten myös työttömyyskorvauksen saisi nostaa hyvällä omalla tunnolla. Nyt tätä omaishoitajalle varattua rahaa ei saa kukaan, koska kukaan ei sellaiseksi ryhdy - osittain sen vuoksi, ettei tarvitse rahaa.
Katselin ohjelman, ja kyllä siinä oli paljuon hyvää, mutta myös NIIN paljon täyttä potaskaa että iham hirvitti. Onneksi Kivelä oli mukana ohjelmassa ja kyllähän se omainenkin jotenkin oli asiasta perillä. Mutta sitten kun mennään jonkun Hyssälän ja sen ap.kaup. johtajan juttuihin, niin aivan oksettamaan rupesi se jeesustelu! Tämä kaup. johtaja sanoi jossain vaiheessa, että vanhustyö on hänelle hyvinkin tuttua. Mutta kertoiko hän millä tasolla? Jos sanoi niin se ainakin meni minulta ohi, jäi vain vaivaamaan.