Olin tiistaina eräällä luennolla, jossa käsiteltiin Suomen ilmavoimia talvi-ja jatkosodassa.
Kun sotatoimet päättyivät N-Liiton kanssa niin Suomella oli Saksaan valtavasti velkaa sotatarvikkeista, summaa ei mainittu.
Suomal. Ralf tai Rolf....... sukunimeä en muista matkusti "jonnekin" ja Saksalainen........ kuittasi, että kaikki maksettu. Vaikka mitään suoritusta ei tapahtunut.
Kuka oli tuo R: ......., missä "kuitattiin" ja suuriko oli em. summa ?
Lisäksi jäin pohtimaan paljonko Saksa joutui maksamaan sotakorvauksia ja keille?
USA:n Marshall- apua kyllä kohdennettiin Saksaan.
Sotakorvaukset
5
876
Vastaukset
- Fennoma
päätettiin nylkeä ja siksi jaettiin kahtia,hallinnollisesti näin ensialkuun.Kun molemmilla ideologioilla on samat tavoitteet,ainoastaan toteuittaminen piti järjestää.
- sikspäk
"Kun molemmilla ideologioilla on samat tavoitteet,ainoastaan toteuittaminen piti järjestää."
Voisitko valottaa hieman, mitä ideologioita tässä tarkoitat?
Joskus olen valittanut liian pitkistä esseistä täällä, mutta nyt ole tyrmistynyt näin tiiviistä esityksestä. Mitä tarkoittaa "toteuttaminen piti järjestää"?
- Starikku
Ragnar Nordström kertoo tästä asiasta kirjassaan VOITTO TAI KUOLEMA. En nyt löydä kyseistä kohtaa kirjasta, mutta muistan että Ragnar Nordström oli osallisena tässä. Muistaakseni hän määräsi Ruotsissa olevan saksalaisten yhteyshenkilön kirjoittamaan maksukuitit Saksan saamisista. Muuten NL olisi ollut oikeutettu perimään Saksan saamiset Suomelta.
Tällä vippaskonstilla Suomi säästi miljardeja markkoja. Saksa ei aseistanut Suomea ilmaiseksi, mutta lopputuloksen takia kaikkea ei Suomen tarvinnutkaan maksaa.tuli nyt nimikin ja asia jota en maininnut, että Suomi olisi joutunut maksamaan tuo velat N-Liittoon ja summa taisi olla lähes Suomen maksamien sotakorvausten luokkaa.
Mutta miten kävi Saksan, mihin se maksoi sotakorvauksia?
- 4 miljardia
"Suomi joutui maksamaan Neuvostoliitolle myös Saksan-velkaa, joka oli syntynyt
sodanaikaisissa asekaupoissa, jota Suomi joutui maksamaan Neuvostoliitolle
varsinaisten sotakorvausten lisäksi. Sotakaluston hankinnasta aiheutunutta
velkaa Saksalle jouduttiin maksamaan Neuvostoliitolle lähes 4 miljardia
markkaa. Saksalaissaatavien kokonaissumma oli noin 10 miljardia markkaa vuoden
1946 hintatasossa."
Joku kirjoitti asiasta näin:
"Suomen sotavelkaa Saksalle pienensi huomattavasti Saksassa olleiden papereiden
tuhoutuminen. Neukkujen ainoa tietolähde olisi ollut Suomessa oleva kirjanpito,
jonka mukaan lähes koko v.1944 saatujen aseiden hinta olisi ollut maksamatta,
eli Saksan saatavaa Suomelta, jonka NL katsoi olevan omaa saatavaansa.
Suomi oli kohdellut tylysti täällä jo vuosikymmeniä asunutta saksalaista
asekauppiasta, jonka hakemusta Suomen kansalaiseksi ei oltu ajoissa
käsitelty.
Näin hänen omaisuutensa, mm. Vanajanlinna, joutui venäläisille. NL myi sitten
kartanon SKP:lle käypään markkinahintaan ilman toveri-alennusta, ja SKP menetti
sen kasinotalous-sekoiluissaan vasta 90-luvulla. Kartanossa toimi kommunistinen
puoluekoulu.
Asekauppias joutui pakenemaan Tukholmaan, josta Suomen sotilas-attashea hänet
tavoitti. Monta yötä miehet istuivat hotellihuoneessa paitahihasillaan ja
kirjoittivat kuitteja maksetuiksi miljardien edestä. Asekauppias oli todellinen
Suomen ystävä."
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk632841Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042144Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322013Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva451976Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101282Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141075Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920
