Koska puhutaan rienaavasti ihanasta lapsikasteesta sanomalla että lapset kastetaan väkisin niin minä se taas vastaan.
Vanhempasi tuskin tiesivät että sinä pölkkypää joudut lahkolaisten ammeeseen ja jos olisivat tienneet olisivatko he sinua kastaneet?
Vanhempasi häpeävät nyt sinua kun olet lahkossa
mennyt sinne perkeleen hengen pettämänä ja lahkojen hakamiehet iloitsevat kun ovat kapisen saaliin saanet jota sitten juoksuttavat sinne tänne.
Syytä vanhempiasi että ovat sinut siittäneet vastoin tahtoasi.
Vanhempasi tuskin tiesivät että sinä pölkkypää joudut lahkolaisten ammeeseen ja jos olisivat tienneet olisivatko he sinua kastaneet?
Vanhempasi häpeävät nyt sinua kun olet lahkossa
mennyt sinne perkeleen hengen pettämänä ja lahkojen hakamiehet iloitsevat kun ovat kapisen saaliin saanet jota sitten juoksuttavat sinne tänne.
Syytä vanhempiasi että ovat sinut siittäneet vastoin tahtoasi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olevansa kristitty......niin minä sano....sanokoon.Mutta uudestisyntyminen jonka Jeesus edellyttää puuttuu Joh 3:3. Ja silloin ei Kristuksen rakkaus vaikuta!
valitettavasti lahkohenget ja muut vailla ristiä
olevat valheuskovat eivät ymmärrä raamattua, eikä paljon muutakaan.
Mikä henki se heitä synnyttääkään?
Nyt selvisi sekin, miksi pikkulapset pitää kastaa
väkisin. Koska heidän mielestään lapsi on siitetty väkisin, niin sama pitää tapahtua myös kasteessa.
Entäs, kun se lapsi synty vasta n yhdeksän kuukau-
den kuluttua siittämisestä. Miksi kuitenkin väi-
tätte, että lapsi uudestisyntyy siinä kasteessa?
Ketähän se perkele on mahtanut pettää?
ei luterilainen ole väittänyt mitään väkisin tai vastoin tahtoa olevasta kasteesta mutta lahkolaiset ovat ja paljon muutakin ja kaste pelkkänä tekona ei synnytä mitään.
Kaste vaatii uskoa ja uudistumista.
ei voikaan kukaan uskomaton ymmärtää, hänen pitää tajuta kuka Jeesus oli ja miksi, siis hänen pitää uskoa eli uudestisyntymisen kautta on vain tie joka vie perille.
Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastus, kuuluu Raamatun sanoma. Ilman uskoa ei voikaan olla otollinen.
vaikka sinut olisi kastettu monta kertaa, mutta sinulla ei ole uskoa Jeesukseen, sinun kasteesi on silloin hyödytön.
Sillä kasteella ei mennä taivaan portista sisälle ilman Jeesuksen veren puhdistusta.
Kaste on silloin väkisin ja väärin tehty jos lapsi kasvaa ja ei usko Jeesukseen, siksi etukäteis kastee eivät olekaan Jumalan Sanassa olevaa, vaan kaikki perustuu uskoon.
Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu, mutta joka ei usko se joutuu kadotukseen, se on Jumalan Sanasta oleva totuus, joten ei tehdä kasteesta pelastusta vaan usko joka vie meidät perille.