Mistä lähteistä löytyy vakuuttavin näyttö Suomen kuninkaista ja menneestä mahdista?
Mikä kulttuuri Suomessa oli Viikinkiaikoina tai juuri ennen Katolisen miekan tuloa?
Milloin suomalainen kulttuuri on vahvimmillaan ja itsenäisin?
Jos Suomen historia on voittajien historiaa niin kertokaa mistä sen oikean saa lukea.
Mikä kulttuuri Suomessa oli Viikinkiaikoina tai juuri ennen Katolisen miekan tuloa?
Milloin suomalainen kulttuuri on vahvimmillaan ja itsenäisin?
Jos Suomen historia on voittajien historiaa niin kertokaa mistä sen oikean saa lukea.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kalewi Wiikin kirjasta. Suomalaiset olivat mahtavimmillaan heti jääkauden jälkeen kun asuttivat melkein koko Eurooppaa. Sitten niitä jäi vain Suomeen, kun muut eurooppalaiset vaihtoivat kielensä.
voinut olla mahtava uskontojen kirjo ja maan läheinen kulttuuri ennen Ev-Lut aikoja jolloin ihmiset pakotettiin luonnonvastaiseen muottiin.
mormoonien nettisivuilta. Ne on keränneet kaikki saatavilla olevat kirkonkirjat sun muut historialliset henkilötiedot. En nyt muista miksi ne on niin kiinnostuneita sukupuiden kartoittamisesta, mutta kovasti tärkeää se niille tuntuu olevan. Niitä voi joka tapauksessa käyttää nykyään jokainen jolla on nettiyhteys.
aina ollut euroopan takapajula jossa puhutaan outoa kieltä.
jos kuninkaita olisi ollut he olisivat vain matkineet germaaneja eikä se olisi ollut todella suomalaista.
jos esi isämme olisivat olleet järkeviä he olisivat vaihtaneet oman kielensä indo eurooppalaiseen kieleen koska se on ainoa tie mahtavuuteen euroopassa.
maanpetturuutta kuulua Ev-Lut kirkkoon?
Suomella ei ole ollut kuninkaita, eikä ole mennyttä mahtiakaan. Suomalaiset ovat olleet(muiden mukana) noin 150 sodassa ja hävinneet kaikki sotansa. Siinä mahti ja uho. Kulttuuri vahvimmillaan...outoa. Ehkä venäjän autonomian aikaan. Irroitteli itseään, mutta eihän se ollut voimaa,vaan uhoa joka johti sisällis sotaan. Kauan ei mennyt, kun valmistauduttiin uuteen sotaan.
Esimerkiksi yksi hyvä lähde on Pietarin kirjastot.
Elisabet I, eli suuri, kirjoitutti suuren historia kokoelman 1760 luvulla.
Siellä on paljon mainintoja ajasta ja valtioista ennen vuotta 1250, jolloin Suomesta tuli osa Ruotsia.
Suomea käsitellään omana kuningaskuntana ja näitä Suomen kuninkaita mainitaan oikein nimiltä.
Itseasissa vain Ruotsin historia on vaiennut tai muuttanut tulkintaa tästä Suomen omasta historiasta 1700 luvulla, sitä ennen myös Ruotsin historia tunnusti Suomelle oman historian ennen joutumistaan Ruotsin yhteyteen.
Ruotsin nykyinen kuningas kerran mainitsikin tästä historian mielenkiintoisuudesta 1200 luvulta ja viittasi Suomen omaan asemaan.