reilunkaupan

kiskurihinnat

Reilunkaupan kiskurihinnoista ei juurikaan
tuottaja saa mitään. Tämä reilunk, organisaatio
ei tilitä kaikkea tuottajalle vaan elättää
itsensä siivellä. Ja antaa aneen elikkä puhtoisen
mielen loppukäyttäjälle. Mani mani

9

816

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai edes maista niitä.

      Reilukauppahan perustuu kuluttajan puhtoiseen mieleen.

      • tarkoitus

        On periä tyhmiltä ihmisiltä reilusti ylihintaa, Dole ja Chiquita tutkitusti parempia palkanmaksajia. Jos ei usko googleta MOT:n ohjelma asiasta.


    • J_Julistaja

      Minä en ainakaan maksa lommoisesta banaanista tai roskia sisältävästä kahvipaketista ylihintaa, vaikka joku mulatti siitä tienaisi enemmän.

      Niin kauan kuin reilunkaupan tuotteet eivät ole laadultaan normaaleja parempia, kukaan järkevä ei niitä osta.

      • hyvän mielen...

        ...kun ostat ylikansallisten yhtiöiden, kuten chiquitan banaaneja ja tuet superikkaiden osakenousua. Mulatit tosin maksavat sen hiellään ja verellään.

        Ehkä kuitenkin suot meille reilun kaupan tuotteiden ostajille sen ilon, että maksamme mieluummin "mulatille" hänen banaaneistaan 6 cn/kg korkeamman hinnan ja tuemme hänen perhettään, kuin tuemme osakemiljönäärien kassaa.

        Reilun kaupan tuotteet (esim. kahvi ja banaani) ovat sitä paitsi ihan samaa tavaraa kuin ylikansallisten yhtiöiden tuotteet.


      • Rasisti!!!!
        hyvän mielen... kirjoitti:

        ...kun ostat ylikansallisten yhtiöiden, kuten chiquitan banaaneja ja tuet superikkaiden osakenousua. Mulatit tosin maksavat sen hiellään ja verellään.

        Ehkä kuitenkin suot meille reilun kaupan tuotteiden ostajille sen ilon, että maksamme mieluummin "mulatille" hänen banaaneistaan 6 cn/kg korkeamman hinnan ja tuemme hänen perhettään, kuin tuemme osakemiljönäärien kassaa.

        Reilun kaupan tuotteet (esim. kahvi ja banaani) ovat sitä paitsi ihan samaa tavaraa kuin ylikansallisten yhtiöiden tuotteet.

        Sä syrjit monikansallisia. tsot tsot..
        Joudut kohta oikeuteen viha-rikoksista.


    • Reilun kaupan kannattaja

      Reilun kaupan tuotteet on varmistettu juuri sen suhteen, että niistä alkuperäistuottajakin saa kohtuullisen osansa. Näin ei monissa kehitysmaiden tuotteissa ole, vaan niissä kansainvälinen omistajayhtiö tai ostaja vie pääosan. Valtavilla tiloilla saatetaan tehdä työtä nälkätorpparin tai lähes palkattoman maatyöläisen asemassa.
      Reilun kaupan tuotteet on yleensä myös laadultaan myrkyttömiä, koska kemikaalien käyttöä valvotaan.

    • rehti-reino

      reilua kauppaa parhaimmillaan on se kun kaupan eri portaat saavat reilun katteen tuotteilleen. yleensä se valitettavasti perustuu siihen että maksat tuotteesta vähemmän kuin millä sen myyt. käsite reilukauppahan tarkoittaisi sitä ettei kukaan banaanin matkalla viidakosta k-marketin tiskille vetäisi mitään välistä vaan k-imperiumikin myisi tavaraa tappiolla. lisäksi tuskin kukaan pakottaa tuottajaa myymään tavaraansa jollekkin tietylle taholle vaan ainahan se esim. banaanin viljelijä voisi sanoa ettei tule kauppoja chiquitan hinnoilla, mieluummin syön banskuni itse...

      • luulet?


      • munakarvapää
        karvapää kirjoitti:

        luulet?

        postaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      188
      3854
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      33
      3318
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      77
      2958
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2439
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2367
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      111
      2028
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      46
      1754
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      1711
    9. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      1709
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      104
      1703
    Aihe