Terraarion sisustelua?

elikkäs mitä kaikkea kaunista tavaraa tuolta luonnosta kannattaa hakea koristamaan viljiksen terraariota? ja mitä ei todellakaan saa? kun esim. havunoksat on myrkyllisiä, mikäs muu olisi kiellettyä? voiko terraarioon kerätä pieniä tai suuria kiviä, kunhan käärme ei joutuisi puristuksiin sen alle? mitä teillä on koristeena terraariossanne?
21978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lehtipuiden oksia esim. omenapuusta saa käyttää. Sekä kiviä, kunhan niitä ei laita terrassa nojaamaan mitään vasten tai pino mitenkään ettei käärme satuta itseään. Viljikset saavat siirrettyä aika isoakin kiveä, tämän olen kotona huomannut. Oksat ja kivet pitää kuitenkin puhdistaa ettei niiden mukana ajaudu terraan mitään pikkuelukoita tai pöpöjä. Hyväksi todettuja keinoja on vaikka oksien/kiven pesu kunnolla harjan kanssa ja sen jälkeen desinfiointi uunissa tai saunassa, kumpaan paremmin mahtuukin-pöpöt kuolevat ainakin 100asteessa parissakymmenessä minuutissa. Jos ei käytössä ole saunaa ja oksat ovat liian suuria ne voi myös pestä/kastella kiehuvassa vedessä. Jos pistää oksia uuniin täytyy olla varovainen etteivät ne pala, ja niistä tulee muutenkin hiukan hajua huoneistoon :) Meillä on käytössä kiviä, oksia ja puiden kuorta. Näitä huokoisia materiaaleja täytyy myös puhdistaa ajoittain kunnolla, muuten ne antavat ihanteellisen ympäristön pikkueliöille, jotka eivät ole kiva lisä terraarioon :)

Äänestä

Ei ole mitään omatoimisesti luonosta haettua, kun noita heidelmäpuita en muiden pihoilta viitsinyt leikellä. Itselläni siellä on vielä viljäkäärmeideni pienuudesta johtuen kookoksenpuolikkaita, manrove-puuta kiipeilyyn ja talouspaperirullia. Sitten kun kasvavat lisää, teen laudasta toisen tason, jonne pääsevät luikertelemaan. Ja muuttuu se vielä muutenkin käärmeiden kasvaessa, mielestäni tärkeintä on, että nillä on tarpeelsi piiloja terrassaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hei kirjoitti:

elikkäs mitä kaikkea kaunista tavaraa tuolta luonnosta kannattaa hakea koristamaan viljiksen terraariota? ja mitä ei todellakaan saa? kun esim. havunoksat on myrkyllisiä, mikäs muu olisi kiellettyä? voiko terraarioon kerätä pieniä tai suuria kiviä, kunhan käärme ei joutuisi puristuksiin sen alle? mitä teillä on koristeena terraariossanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu