Olin lähes kolkytävuotta aviossa ja exä ei saanut, koskaan orgasmia ?
En tunnusta olevani tumpelo, nimittäin nuorempana yritin kaikkeni hänen orgasmin saamisekseen, kun ei niin ei. Hän oli aika estynyt sänkyleikeissä eikä antanut kiihottaa itseään juuri sieltä missä "se nappi" orgasmiin sijaitsee. Kummallisinta liitossamme oli se, että hänellä oli vuosien aikana monta syrjähyppyä liitostamme, pitempiaikaisiakin, mutta hänen sukupuolikäyttäymisensä ei tullut se vapautuneemmaksi. No ,loppuvuosina en viitsinyt koskea koko naiseen koska, homma meni henkisellä puolella vaikeaksi ja hänellä oli joku "höyläri" omasta takaa.
Kun sitten pamahdin näille vapaille markkinoille, oli hieman pelkoperseessä kuinka sänkyhommat sujuvat vieraiden naisten kanssa näin varhemmalla iällä. Onnekseni kohdalleni osui sopivan vapaamielinen ja kokenut nainen. Ensiksi toin hänelle julki ongelmavyyhden omassa liitoossani. Kun sitten aikanaan järjestimme itsemme pienelle lomareisulle jossa aluksi tutustuimme toisiimme sängynpohjalla. Olimme todella toimiva pari, yllätykseni oli melkoinen kun ystävär sai jo neljä orgasmia nenkun pääsimme itse asiaan.
Tämä oli pelastukseni, monessa suhteessa. Tiesin olevani hyvä ja hellä rakastaja, mutta avioliitossa koettu vuosia kestänyt nöyrryytys söi miestä. Toivon että kohtalotoverini löytävät naisen joka tunnustaa oman seksuaalisuutensa ja nauttii myös siitä.
En tunnusta olevani tumpelo, nimittäin nuorempana yritin kaikkeni hänen orgasmin saamisekseen, kun ei niin ei. Hän oli aika estynyt sänkyleikeissä eikä antanut kiihottaa itseään juuri sieltä missä "se nappi" orgasmiin sijaitsee. Kummallisinta liitossamme oli se, että hänellä oli vuosien aikana monta syrjähyppyä liitostamme, pitempiaikaisiakin, mutta hänen sukupuolikäyttäymisensä ei tullut se vapautuneemmaksi. No ,loppuvuosina en viitsinyt koskea koko naiseen koska, homma meni henkisellä puolella vaikeaksi ja hänellä oli joku "höyläri" omasta takaa.
Kun sitten pamahdin näille vapaille markkinoille, oli hieman pelkoperseessä kuinka sänkyhommat sujuvat vieraiden naisten kanssa näin varhemmalla iällä. Onnekseni kohdalleni osui sopivan vapaamielinen ja kokenut nainen. Ensiksi toin hänelle julki ongelmavyyhden omassa liitoossani. Kun sitten aikanaan järjestimme itsemme pienelle lomareisulle jossa aluksi tutustuimme toisiimme sängynpohjalla. Olimme todella toimiva pari, yllätykseni oli melkoinen kun ystävär sai jo neljä orgasmia nenkun pääsimme itse asiaan.
Tämä oli pelastukseni, monessa suhteessa. Tiesin olevani hyvä ja hellä rakastaja, mutta avioliitossa koettu vuosia kestänyt nöyrryytys söi miestä. Toivon että kohtalotoverini löytävät naisen joka tunnustaa oman seksuaalisuutensa ja nauttii myös siitä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse en ole saanut koskaan nykyisen mieheni kanssa orgasmia, joten uskoisin tietäväni mistä puhun.
Myös minun mieheni tekee kaikkensa että minulta tulisi.
Se siinä onkin ongelma.
Hän ei saa minua rentoutumaan seksissä.
Minulle tulee vain tunne, että hän haluaa saada itselleen pisteitä koettamalla tehdä minulle orgasmin väkisin.
Ihan kuin meillä olisi jokin kilpailu, että hän yrittää kaikkensa saadakseen minulta tulemaan ja minä vastalauseena kaikkeni ettei tulisi.
Naisesi kieltäminen koskemasta "nappiin" kielii samasta asiasta.
Hän ei tuntenut kanssasi oloaan tarpeeksi seksuaaliseksi antaakseen tulla.
Minullakin on usein käynyt mielessä, että tekisi hyvää ottaa rakastajia, jotka keskittyisivät vain rakastelemaan kanssani, eivätkä pakottaisi saamaan orgasmia!
Silloin se orgasmi voisikin tulla ja veikkaan että vaimosikin sai toisten miesten kanssa.
Mitä järkeä pettämisessä olisi ilman nautintoa?
Jos hän olisi kykenemätön nauttimaan seksiä, ei asia paranisi miestä vaihtamalla.
Mutta hänellähän parani!
Hän saattoi hyvinkin olla toisten kanssa vapautuneempi kuin sinun, joka koitit vain itsekkäästi saada tuntemaan ITSESI hyväksi sängyssä. Vaimoasi et huomioinut.
Tiedän että saan orgasmeja helposti, koska omin käsin se käy. Mieheni kanssa en kuitenkaan halua saada, en ennen kuin hän lopettaa pakottamiseni siihen. Haluan saada orgasmin vapaaehtoisesti, en toisen mieliksi. Haluan orgasmin siksi, että MINÄ ansaitsen sen, eikä mieheni!
Voi kun kohdalle osuisi joskus tosimies, joka käsittäisi tämän!
Valitettavasti alan olla entistä varmempi, että kyllä on miehen vika, jos ei naista saa nauttimaan seksistä orgasmiin asti.
Ei seksi saa olla pakollista suorittamista, eikä varsinkaan orgasmia saa väkisin toiselle tehdä! Eihän se luoja paratkoon PAKOTTAMALLA tule!
Sanoisin että joillekin miehille ei sovi kokemattomampi nainen, vaan todella ei saa tulemaan muuta kuin iäkkäämmältä, joka on tottunut ottamaan itselleen nautintoa miehen idiotismista piittaamatta.
Syylistät selvästi oman miehesi ongelmistasi ja tekstistäsi päätellen syylistit myös minut vaimoni ongelmista.
Etkö käsitä ,että teillä on se ongelma omissa yläpäissänne, eikä teidän sänkykumppanillanne.
Muistutan että en ole mikään kokematon pojankloppi, en ollut sitä edes naimisiin mentyäni.
Älä paasaa minulle kun jollekkin juntille naisen käsittelystä, en todellakaan ole mikään naista alistava raakalainen.
Viimeinen laiseesi paljastaa ongelmistasi kaiken:
"Sanoisin että joillekin miehille ei sovi kokemattomampi nainen, vaan todella ei saa tulemaan muuta kuin iäkkäämmältä, joka on tottunut ottamaan itselleen nautintoa miehen idiotismista piittaamatta."
Osta elämä !
Esität aika kapeaa näkökulmaa tähän monille kipeään aiheeseen. Uskallan väittää, että yleensä ongelman syy on kuitenkin naisessa, joka ei jostain syystä kykene nauttimaan tai vapautumaan seksiin. Syitä voi olla lähes mitä vaan, vaikkapa tiskipöydälle jäänyt voipurkki tai lapsuudessa koettu traumaattinen kokemus tai jotain muuta tuolta väliltä.
Tiedän itse kuinka kipeä ja parisuhdetta kuluttava tulee suhteesta, jossa nainen ei osaa/kykene/halua/voi nauttia seksistä eikä koe orgasmia. On kovin köykäistä sanoa, että mies vaatii naiselle orgasmia oman nautintonsa vuoksi eikä salli naiselle vapautta nauttia tai olla nauttimatta.
Mutta jos nainen ei koskaan ole kokenut orgasmia, ei koskaan ole masturboinut eikä muutenkaan edes tiedä mitä orgasmi voi olla, niin miten ihmeellä sen mies hänelle voisi antaa?
Älä väitä ettei sellaista naista olekaan... on heitä tuhansia tässäkin maassa. Ja eivät he ole mitään uskonnon ahdistamia tai lapsuudessa raiskattuja, vaan ihan tavallisia perheenäitejä tai virkanaisia. Meitä kun vaan sattuu olemaan niin moneksi. Ja ei tällaista naista pidä syyllistää siitä, että hän omalta osaltaa tuhoaa parisuhdetta, eihän hän voinut edes tietää ennen sitä mikä hänessä on pielessä.
Oli minullekin yllätys vieraan naisen sylissä kuinka toinen saattoi nauttia minusta tai kuinka saatoin tuottaa toiselle mielihyvää. Vaikka sivuhyppy sinällään oli täysin tuomittu juttu, niin silti se kohensi oman itsetuntoni kerralla kuntoon, sen joka oli vuosikymmenien saatossa ajettu lattianrakoon muka epäonnistuneena partnerina.
Edestakaisinsyyllistely ei ainakaan auta ratkaisemaan asiaa. Rehellinen ollakseni en osaa arvioida edellisten kirjoitusten näkemyksiä kovin hyvin: kaikki vaikuttavat kokemukseen perustuvilta ja ovat asiallisesti kirjoitettuja.
Käsittääkseni ongelmat sängyssä ovat yhteisiä. Pöydälle jääneen voipurkin lisäksi niihin vaikuttaa vuotava takarengas ja isoisän vuonna 1937 laskema sutkaus, joka jäi itämään mieleen, kasvoi sopivissa oloissa ja eiheutti lopulta sellaisia näkemyksiä seksistä, jotka eivät kumppanin kanssa rakastellessa ole mitenkään eduksi.
Ainoa varteenotettavaksi tarkoittamani neuvo kai on, että jolla tässä keskustelussa mainittuja murheita on, lopettakoon syyllistämisen ja hankkikoon asiantuntija apua. Tai toinen vaihtoehto on tyytyä tilanteeseen - eihän seksikään koko elämä ole.
Kuten sanoin, kokemuksen pohjalta minäkin puhun.
Kapea näkökanta on sinullakin, jos ajattelet naisen yleensä olevan päästään viallinen, traumatisoitunut tai estoinen.
Naisessa harvoin on vika, kun kerran toisen miehen kanssa voi saada helpostikin orgasmin! Vika on siis joko miehessä, tai lähinnä ehkä itse suhteessa.
Enkä usko, että on kovinkaan köykäistä väittää miehen haluavan naiselle orgasmin vain itsensä takia, sillä näin ovat hyvin monet orgasmittomuudesta kärsivät naiset kertoneet huomanneensa.
Ja miksi muutenkaan miehet niin masentuisivat siitä ettei nainen saa orgasmia?
Nainen kertoo useimmiten olevan asian kanssa sinut, mutta MIES ei!
Miksi sinä esim. olit valmis jopa pettämään sen takia?
Ettei vain oman itsetunnon pönkittämiseksi, itsehän myönsitkin sen lopussa.
Eli se että mies epätoivoisesti yrittää vatkata naiselle orkkua, on varma tapa varmistaa ettei nainen saa sitä, sillä naiselle tulee vain syyllinen ja epätoivoinen olo itsellekin.
Nauti siinä sitten seksistä! Ja toinen perustelu: Mietipä MIKSI lähes kaikki naiset teeskentelevät orgasmin joskus tai aina? Tuskin siitä itselle on mitään iloa! Se on vain pakko tehdä, ettei miehestä tule ihan hermoheikko, eikä suhde mene pilalle naisen alkaessa karttaa seksiä ja pelätä miehensä pettämistä.
Miehet vaativat naisilta orgasmeja.
Niin toimiva mies kuitenkin pilaa naisen mahdollisuuden saada orgasmia hänen kanssaan IKINÄ.
Tämän sanon monen naisen sekä itseni kokemuksesta.
Pahinta siis on että mies ei voi vain hyväksyä asiaa ja rentoutua, silloin olisi naisellakin edes jonkinlaiset mahdollisuudet nauttia orgasmiin asti.
Orgasmittomuudesta kärsivät naiset kertovat usein pelkäävänsä miehen pettävän sen takia. Siitä siis tulee helposti noidankehä, eli jos nainen ei heti alussa ole saanut orgasmia, hänelle tulee asiasta pelkotiloja ja epätoivo, kiinnostus seksiin ja läheisyyteen saattaa kuolla kokonaan.
Itse tiedän saavani vieraan miehen kanssa orgasmin, koska olen aijemmassa suhteessani sen kokenut, mutta nykyisessä se ei tule tekemälläkään.
En tietenkään väitä vian olevan yksin miehessäni, mutta hyvin paljolti kyllä.
Hän on erittäin hellä ja kiltti, mielestäni suht taitavakin.
Mutta vaikka kuinka taitava olisi, ei saa minulta tulemaan, ennen kuin lopettaa väkisin yrittämisen!
Seksiin EI KUULU epätoivo, sen pitäisi olla nauttimista molemmin puolin.
Seksiin EI PITÄISI KUULUA velvollisuus tulla tai olla tulematta TOISEN mieliksi.
Miehelläni on niin kauhea pakkomielle orgasmistani, että minua ei enää jaksa seksi kiinnostaa juuri lainkaan.
Hän ei uskoisi, jos entinen poikaystäväni kertoisi, mikä kyltymätön peto olin sängyssä. Että näinkin päin voi yllättyä..
Haluaisin mieheni haluavan MINUA, eikä orgasmejani. Tuntuu että seksi on hänelle vain oman egonsa pönkittämistä.
Iän myötä moni nainen oppii saamaan orgasmin, mutta yhtä moni oppii myös teeskentelemään sen, sillä tässä asiassa rehellisyydestä rangaistaan!
Mies ei pidä naisesta, joka kertoo ettei saa orgasmeja. Ja se taas pelottaa naisesta kaikki mahdollisuudet ikinä saadakaan orgasmia. Tämä on kipeä totuus, myöntäkää se miehet!
Seuraavassa suhteessa, jos sellainen tulee, minäkin olen viisaampi ja tajuan teeskennellä orgasmini.
useimmiten naisen orgasmin puuttuminen johtuu miehen taitamattomuudesta tai vääristyneestä suhtautumisesta, kuten kuvailit varsin onnistuneesti.
Harvemmin "vika" on naisessa.
Valitettavan usein näemme seksin "tulosvastuullisena", "suorituspainotteisena" kestävyys- tai välinelajina ja unohdamme että se on parhaimmillaan molemminpuolisen rakkauden ja kunnioituksen osoittamiseen suuntautuvaa kommunikaatiota ja leikkiä.
Nainen reagoi tähän vääristymään herkemmin kuin mies ...
No miehenä en ainakaan viitsi ottaa omalle kontolleni sitä, että jos nainen ei pysty saamaan orgasmia. Kyllähän se ainakin sinun mainitsemassasi tapauksessa on naisen asenteesta kiinni, jos pelkää laukeavansa oman tutun miehensä nähden.
Itselläni ei ole mitään pakkomiellettä myöskään kytätä saako kumppanini vai. Se on minusta aivan hänen oma asiansa.
Eipä se nainen varmaan mitään sille voi jos ei saa, mutta turhapa siitä on miestäkään syyttää. Miten se voi olla miehen vika jos naisella on itsellään asiaa kohtaan selvä asenneongelma.
"No miehenä en ainakaan viitsi ottaa omalle kontolleni sitä, että jos nainen ei pysty saamaan orgasmia."
Hieno asia tuo, että et ota paineita naisen orgasmista, etkä kyttää ja vahtaa sitä. Mutta kyllä mieskin voisi vähän helpottaa naista, jos hänellä on asiaa kohtaan asenne-ongelma.
Asiasta voi yksinkertaisesti puhua. Minusta ainakin olisi unelma, jos mies sanoisi, että hänestä olisi kiva minun itseni takia jos saisin, mutta se ei ole mikään pakko. Ja mies voisi myös kertoa ja osoittaa nauttivansa seksistä täysillä, vaikka nainen ei saakaan orgasmia. Näiden sanojen kuuleminen vapauttaisi ainakin minun oloani suunnattomasti! Mutta minun miestäni orgasmittomuuteni selvästi vaivaa ja sehän vain pahentaa asenne-ongelmaani..
Väittäisin että mies ei voi antaa orgasmia naiselle. Naisen täytyy olla hieman "miesmäinen" että saa orgasmin. Ei olisi kyllä hauskaa jos pitäisi ajatella koko ajan että saako se vai ei.
...tarkotit tuolla että naisen on oltava miesmäinen saadakseen orgasmin?
Että hän tarkoitti sitä, että mies osaa helpommin keskittyä omaan nautintoonsa.
Ei mies tarvitse erityistä ilmapiiriä, yhteenkuuluvuuden maagista tunnetta, kynttilöitä ja loistavasti toimivaa ihmissuhdetta saadakseen orgasmin. Naiselle se on paljon monimutkaisempaa.
Naisen on vaikea vain "ottaa" se itsekkäästi.
Kyllä se selvästi ON niin, että itse työnsit naistasi toisten miesten syliin pilaamalla häneltä seksistä nautinnon.
Pakko-orgasmit vievät takuulla seksihalut naiselta, joka on rehellinen eikä halua teeskennellä.
Eli vastatakseni kysymykseesi, kyllä se tavallaan on miehen vika, mutta ei niin kuin sinä sen käsität.
Et siis teknisesti tehnyt mitään väärin, mutta henkisesti kyllä..
Ihmettelen, ettet tajua sitä jo siitä, että vaimosi petti sinua!
Mitä iloa hänelle olisi ollut muistakaan miehistä, jos orgasmittomuus olisi johtunut hänestä?