Olen aloitteleva taksinkuljettaja. Ajan tötteröllä yleensä öisin. Ensimmäinen kassani oli alle 70 euroa, neljä kuukautta sitten. Kassat ovat kasvaneet. Ne ovat nyt alv(0) 250-350. Vain kahdesti olen ylittänyt 400. Aina en saa edes 300 täyteen. Haluaisin oppia ammatistani enemmän. Voitko neuvoa?
Voinko muuten pitää kiinni periaatteistani:
1. En aja ylinopeutta.
2. Pidän tauot lain ja HTD:n ohjeiden mukaan.
3. Työaikani (brutto) määräytyy päivämiehen tarpeista, joka on pääkuskin asemassa. Yleensä saan aikaa 19-06 eli 11 tuntia, jossa ruoka- ja kahvitauot. Ruokani on huoltoaseman pikaruokaa. Kahvin kanssa en juo pullaa.
Ilokseni kuitenkin saan kiitosta asiakkailta usein:
1. tippejä 10-65 euroa per yö.
2. tasaisesta ja turvallisesta kyydistä
3. kohteliaisuudesta
4. kivasta luonteesta.
Minulla on ollut yksi juoksutaksi, jossa jengi
jäi tosin kiinni.
Voinko muuten pitää kiinni periaatteistani:
1. En aja ylinopeutta.
2. Pidän tauot lain ja HTD:n ohjeiden mukaan.
3. Työaikani (brutto) määräytyy päivämiehen tarpeista, joka on pääkuskin asemassa. Yleensä saan aikaa 19-06 eli 11 tuntia, jossa ruoka- ja kahvitauot. Ruokani on huoltoaseman pikaruokaa. Kahvin kanssa en juo pullaa.
Ilokseni kuitenkin saan kiitosta asiakkailta usein:
1. tippejä 10-65 euroa per yö.
2. tasaisesta ja turvallisesta kyydistä
3. kohteliaisuudesta
4. kivasta luonteesta.
Minulla on ollut yksi juoksutaksi, jossa jengi
jäi tosin kiinni.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Ei selvinnyt missä ajat, helsingissä ehkä. Katsot vähän missä ja mihin aikaan sitä keikkaa on. Menet keikan luokse, välttäen pitkiä taksijonoja. Laidoilla opettele tietämään milloin mikin tolppa vetää. Jos tiedät ettei joku tolppa vedä tiettyyn aikaan, vältä sitä, älä ainakaan jää pitkän jonon hännille.
Tämä on oiva neuvo:
OLE SELVÄNNÄKIJÄ, silloin jo puoli vuoroa riittää tuohon 400-500 kassaan ;)
Et lukenut sen viestiä kunnolla koska muuten tietäisit sen ajavan stadissa.
voisitko kertoa missä sitä keikkaa sitten on ja mihin aikaan. mikä tolppa ei vedä mihin aikaan. menisin keikan luokse mutta isäntäkään ei kerro vaikka soitan sille ja kysyn. se ei tedä vaikka kokemusta on 20 vuotta?
aika pitkälti samalla tavalla tietyt alueet vetää tiettyinä aikoina. Arkisin toki joutuu välillä odottelemaankin sitä keikkaa usein, mutta omalla aktiivisuudella sitä kassaa saa kyllä kasvatettua.
Tulee hyvät kassat...mitä niistä kassoista hirveesti
funtsit .Auto ehjänä on aika iso asia sekin.Tasaset duunarit vetää pitkässä juoksussa parhaat pojot.
"1. En aja ylinopeutta.
2. Pidän tauot lain ja HTD:n ohjeiden mukaan.
3. Työaikani (brutto) määräytyy päivämiehen tarpeista, joka on pääkuskin asemassa. Yleensä saan aikaa 19-06 eli 11 tuntia, jossa ruoka- ja kahvitauot. Ruokani on huoltoaseman pikaruokaa. Kahvin kanssa en juo pullaa."
Kokeile ajaa ylinopeutta mutta tee se fiksusti: jos yöllä ajat moottoritiellä 10-15 m/h ylinopeutta, selviät moitteilla jos pysäytetään. Poliisi ei ole tyhmä, kyllä ne tietävät ettei yöllä motarilla ole suojateiden(?) ylittäjiä tai muuten fiksuja jalankulkijoita, juopotkin motarilla ovat harvinaisia. Kuukautta kohti voivat kassasi jonkin verran parantua.
Unohda tauot.
Työaikas on ok mutta kahvit ja syömiset nauttii kuuma kuski tolpalla käytyään ne pikaisesti ostamassa. Data pidetään vapaa-asennossa, brenna katolla hohtaen. Siksi huoltsikat myyvät kahvia pahvimukeissa ja kannenkin saat, ne on meidän kaltaisia kiireisiä varten, jotka osaamme juoda kahvimme ajaessamme.
Kahvin kanssa en minäkään JUO pullaa.
Viimeksi olin töissä kirastorstaiyönä, tunnit kutakuinkin samat kuin sun (paitsi päiväkuski lähti perjantain vuoroonsa jo klo 5) ja kassaa sain 583 egee. Muuta huom! En koskaan pidä taukoja ja syömiseni ovat kotoa mukaan ottamiani hedelmiä. Jos yöllä syö, lihoo. Ja verisuonisto kalkkeutuu helpommin, kuulemma.
Olen kyllä tuumannut myös siten, että jos näillä tuntimäärillä ei ole varaa pitää taukoa, kannattaa vaihtaa ammattia. Ja nämä kassat ja niistä puhuminen on yleensäkin täysin typerää, koska se vaihtelee niin paljon riippuen siitä missä ajat.
Kaikkein säälittävintä on juuri se, että ei raski laittaa dataa edes tauolle kun menee itse tauolle.
No, jos se vihonviimeinenkin euro aina kiiltää silmissä, niin olkoon sitten, Itse ei enää siihen ralliin viitsi ryhtyä. Vähemmälläkin saa mukavat eurot kasaan.
Minäpä en kun teen tätä kakkostyönä.
Jos tarkoitus on saada taksia ajamalla rahaakin, on tehtävä neuvoni mukaan. En minä sinne tolpillemene hyväntekeväisyyttä tekemään!
kuskini on tyyppiä tasainen, tuurari on tyyppiä kova. että sillee.
Ei todellakaan kannata unohtaa taukoja.
Käy niinkuin monen on käynyt.... kuolet sydäriin viiskymppisenä.
Muistaakseni joku vanhempi nahka (ei ollu kuitenkaan ikäloppu) kuoli rattiin noin vuosi sitten tullinpuomin kohalla.
Taukoja kannattaa pitää mutta pidä ne semmoisena aikana kun on vähiten duunia.
Eikä noita kassoja kannata stressata yhtään, koska tästä on kassojen suuruus kiinni:
30% Taitoa ja pelisilmää
70% Silkkaa tuuria
Esim.
Kaksi kuskia, samalta tolpalta kuittaa keikat.
Kuski 1 saa keikan Kivenlahteen ja vielä Espoonlahdesta paluut stadiin. Kuski 2 saa jullikan ja sen jälkeen 2kpl kymmenen euron keikkaa.
Aikaa tuhraantuu about saman verran. Kumpikohan sai enemmän läjään ton tunnin aikana? Ja mistä oli kiinni?? Just niin....tuurista!
>
>Jos yöllä syö, lihoo. Ja verisuonisto kalkkeutuu helpommin, kuulemma.
>
Hoh. Mitä jos ihminen elää käänteistä päivärytmiä eli nukkuu päivisin? Täytyykö silloin herätä kesken unien "syömään terveellisesti" ja sitten yö olla syömättä?
Jep jep.
Taas näitä, joiden mielestä "kaikki johtuu
tuurista".
Taksin ajaminen ei ole minkäänlaista hedelmäpeliä. Todennäköisyyden armottomat lait säätelevät keskimääräistä kassaa vuositasolla ja jopa ihan yhden vuoron aikana. Kuskin läsnäolo, pelisilmä ja aktiivisuus vaikuttavat keskiansioon 100%.
Taukojen pitämättä jättäminen - niin
urhealta kuin se ehkä kuullostaakin - aiheuttaa tukkeumia mm. aivojen verenkierrossa.
Ihmisen biologia tarvitsee taukoa ja lepoja. Yleisestiottaen puolen tunnin tauko ei vaikuta vuoro kassan mitenkään, koska pidettyäsi tauon olet skarpimpana.
Hyksissa tehtiin 80-luvulla unitutkimus vuorotyöntekijöille ja mukana oli taksimiehiäkin. Se johtui siitä että oli todettu uniapnean lisääntyneen ja sepelvaltimotauti, diapetes ja ylipaino (omenalihavuus) eritoten ammattiautoilijoilla.
Pitäisi pyrkiä syömään mahdollisimman paljon päivärytmin tapaan koska ruuansulatuselimistö toimii sykleissä. Taksarin kannattaisi yövuoron loputtua syödä "aamupala", mennä sitten nukkumaan ja kun iltapäivällä herää, ottaa ne "iltapäiväkahvit" tai mitä nyt kukin iltapäivällä suuhunsa pistää. Varsinainen lounas TÄYTYY jättää väliin. Maha toimii täten taatusti! Kun tämä uuden elämäntavan aloittaa, voi mennä parikin kuukautta kun maha on suorastaan löysällä mutta se on vaan hyväks koska sillon suoliston joka mutka tyhjenee sinne kertyneestä kuonasta. Ja kuonasta kun on päässy eroon, pysyy terveenä!
Sitten ennen töihin lähtöä tai ainakin ehdottomasti ennen klo 20 syö sen päivän lämpimän aterian. Mukaan ruisleipää koska siinä on hitaasti sulavia hiilihydraatteja joten nälän tunne on pitkään poissa.
Yöllä vaan hedelmiä ja juo mielellään myös mehuja eikä pelkkää kahvia. Silloin aivot ssa tarvitsemansa glukoosin heti.
Meikäläinen laihtui silloin Hyksin tutkimuksen aikaan 24 kg kun aloitin tuon tavan. Nyt viime vuonna tuli pari kiloo takas kun oon polven takia vähentänyt lenkkeilyä, melkein lopettanutkin koko lajin.
Kiitos sinulle asiallisesta ja seikkaperäisestä selvityksestä! Siitä varmasti moni meistä sai ajattelemisen aihetta, mitä terveyteen tulee.
...jos tai kun aiot aloittaa oman dieettis.
Nyt kesän kynnyksellä elämäntapamuutos onkin helppo aloittaa kun ei olla notkuvien joulupöytien äärellä....
töihin
Kukaan ei aja Helsingissä 400-500 euroa jatkuvasti, ellei veivaa sitten pari tuntia molemmista päistä joka vuorossa. Viikonloppuyö 18-4.30/20-05 350-450 e pätkä 22-06 300 e on normaali. 450-600 euroon pitää olla "imu päällä" ja se ei käsittääkseni ole kenellekkään kuin muutaman kerran vuodessa.
Itse pidän ruokatauon 30 min ja kahvitauot pidän tien pääsääntöisesti tien päällä. Ja kannattaa muistaa, että erittäin monella, kaikki lukemat on ihan eri luokkaa huulilla kuin loppuraportissa.
Ite silloin tällöin viikonloppuöitä ajelen, lähinnä lauantaiöitä. Lähes joka kerta on jatkot tullu 6.00 asti, eli veivata ei ole tarvinnut. Auton tuottokaan ei kertakaan ole jäänyt alle 40e/h. Taukoja en tosin niin hirveästi pidä, ruoat on monesti asiakas tarjonnut kun ollaan grillin/mäkkärin kautta ajettu.
Ainiin, itsellä ainakin on jokaikisestä ajamastani vuorota myös raporit tulostettuna, ihan noin palkanlaskun takiakin jo.
Niin, ajelet silloin tällöin viikonloppuja ja me jotkut ajellaan noin 17-(yö)vuoroa kuukaudessa, niin ymmärät varmaan jutun pointin. Kun olet ajanut (ti),ke,to,pe-yön, niin lauantain jatkoja en itse ainakaan kovin vakavasti ota.
Niin, ihan samaa 15-20 vuoroa itsekin ajelen kuukaudessa. Sekä päivä- että yövuoroja. Viikonloppuisin ainoastaan ajelen vaan silloin tällöin, mutta jos ajossa oon niin silloin niin painan kyllä loppuu asti jos keikkaa vaan riittää.
aloitin sivutoimiset taksihommat viime syksynä, ja kyllä tuo 400 tulee kassaan lähes aina viikonloppuöisin. Toissayö oli normaalia hiljaisempi, kassa oli 409 eskoa. Vuoro oli 20 - 05, lopetin vielä hieman vaille kun vika keikka suuntautui sopivasti tallin suuntaan. Ajan uudellamaalla, en siis aivan pk-seudulla.
Turha puhua mistään yleisistä kassoista, kun se vaihtelee niin suuresti eri alueilla.
tee niin kuin muutkin kuskit,valehtele kassan suuruus.500 euron kassa n.3000mk yhestä vuorosta seli seli onnistuu kyllä esim uudenvuoden aattona
Kaikkein huvittavimpia on nämä, joiden kanssa on silloin tällöin juteltu. Keskustelu menee suurinpiirtein näin :
meitsi : on ollut tosi hiljasta, ei oo paljoa kassa karttunu
kehuja : joo, aika kehnoa on ollut
meitsi : katsoin tuossa just, että kassassa on vain xxx euroa
johon kehujatyyppi vastaa aina, että :
niin no on mulla nyt yli sen, mutta ei paljoa kuitenkaan
Eli aina pitää puheissa olla enemmän kuin toisilla, vaikkei olisikaan.
Ja tuosta hullunkiilto silmissä ajamisesta, että on vuosien varrella nähty paljon näitä kovia jätkiä, jotka paahtaa yöt ja päivät, ja sitten ei tarvitse eläke-euroja nauttia, kun viikatemies korjaa....että eikun usvaa putkeen vaan, kollegat.
taksiasiakkaita, varsinkin just hiljaisina aikoina. Ne vaan luuraa piilossa, ja ilmestyy aina kadun varteen sopivasti kun joku huippukuski ajelee "kaivamassa" pokia.
Kannattaa siis ajella hiljasina aikoina ympyrää ja olla aktiivinen, kyllä ne haamuasiakkaat sullekin suostuu näyttäytymään kunhan tarpeeks kauan ajelet ;)
helposti yli 300 e kassan
viikonloppuöinä yli 400 e
jopa yli 500 e
ajat siis väärällä liitteellä
MM-kisojen aikaan kuulemma teki vieläkin suurempia kassoja Vantaalla.
ja saat paremmin tippiä jonka siis paat tietysti omaan taskuun. Mummot ontaa säälistä extraa kun sinulla menee niin huonosti kun ei palkka meinaa edes ruokaan riittää jne..plaaplaaaplaaaa
Jostain kumman syystä parhaat kassat tuntuis tulevan aina silloin kun ei yritä mitään maailmanennätystä.Tosin suuri vaikutus on isolla tuttavapiirillä ja muutamalla vakkariasiakkaalla jotka viettävät viikonlopun viihtellä.