Siperian tangossa filosofian tohtori Sorrentosta hyvinkin leikkisästi. Etenkin ylemmässä kerroksessa asuva lihaksikas nainen saa Sorrenton silmiin utuisen katseen.
Jari Tervo
kirjoittaa..
4228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oikein todella osuvaa...
muistelisin enemmän intiaania lumenveistossa.
Tervo mainostaa rovaniemeä kirjoissaan aikalailla.
Minä unohdan kirjojen sanat samantien luettuani, en voisi kertoa tarkkaa lainausta vaikka olen lukenut satoja kirjoja lyhyen elämäni aikana.
Tuli vain mieleen kun elokuvissa aina kerrotaan lainausta jostain tulevalle rakastetulle, joka sattumalta arvaa heti mistä kirjasta jantteri ammentaa viisautta, ja sitten tietävät kyseessä olevan kohtalon johdatuksen.
Kyllähän minäkin nyt kun sanoit muistan että intiaani oli hyvä veistämään lumesta.Kiitos tästä.
Itselleni tulee mieleen päällimmäisenä miten Rikkaat nöyryyttävät Juutas Käkriäistä jauhosäkillä, tai Seitsemän veljeksen sauna juopottelun seurauksena.
menee. Muistikuvat pullahtaa mieleen johonkin asiayhteyteen liittyen.
Muistan nyt myös että intiaani joi melkoisen reippaasti viskiä. Lienee intiaanien tapa ja jonkinmoinen tapa myös Tervon kirjoissa!
Heh...seitsämän veljestä luettiin ja upotettiin kalloon kouluaikana niin syvälle että saunan kohtalo on muistissa ikiajan. Luetaan lisää.