Luepa Raamatusta Paavalin ensimmäinen kirje Timoteukselle. Siinä varoitetaan, siis melkein alussa, takertumasta turhiin sukuluetteloihin. Siisi sukututkimuksen harjoittaminen on syntiä.
sukututkimus on syntiä
tieto on näin
5362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös jossain päin Raamattua sanota myös että olkoon puheenne kyllä ja ei. Siis kaikki tämä keskustelu palstoilla on syntiä?
Kyllä.
Ps. 77:5
(77:6) Minä ajattelen muinaisia päiviä, ammoin menneitä vuosia.
Matt. 1:17
Näin on sukupolvia Aabrahamista Daavidiin kaikkiaan neljätoista polvea, ja Daavidista Babyloniin siirtämiseen neljätoista polvea, ja Babyloniin siirtämisestä Kristukseen asti neljätoista polvea.
Koko VT on todella hyvää sukututkimusta. Lue sitä ja tutki omaa sukuasi ja juuriasi.
Helluntailiikkeen juuret hukkuvat pimeään Afrikkaan.
hyvää sukututkimusta. Neljätoista ja neljätoista ja neljätoista sekin kertoo yhdeltä osaltaan miten ajateltiin. 15 tai 17 ei olisi käynyt. Välillä yksi ihminen eli 1000 vuotta -milloin nyt mitäkin.
Ei.