Mitä teette Eurooppa-päivänä 9.5? Tuskinpa kovin moni juhlii sitä siinä missä Suomen (entistä) itsenäisyyspäivää.
EU ei ole onnistunut luomaan kulttuurista kokonaisuutta, vaan on yhä suomalaiset, saksalaiset, italialaiset, puolalaiset, englantilaiset jne. Yritystä kuitenkin on. Pienten askelten politiikalla, kuten ajoittamalla muutokset useiden sukupolvien varrelle, voidaan pahimmassa tapauksessa saada ihmiset näkemään EU yhä suurempana itsestäänselvyytenä.
EU on huono itsestäänselvyys, koska sen pohjimmaiset tavoitteet ovat samat kuin kaikkien aiempien - epäonnistuneiden - suurvaltakuntien. Laajentua, yhtenäistää ja kasvattaa taloutta loputtomiin. Se ei henkisesti ole kenenkään isänmaa.
EU ei ole onnistunut luomaan kulttuurista kokonaisuutta, vaan on yhä suomalaiset, saksalaiset, italialaiset, puolalaiset, englantilaiset jne. Yritystä kuitenkin on. Pienten askelten politiikalla, kuten ajoittamalla muutokset useiden sukupolvien varrelle, voidaan pahimmassa tapauksessa saada ihmiset näkemään EU yhä suurempana itsestäänselvyytenä.
EU on huono itsestäänselvyys, koska sen pohjimmaiset tavoitteet ovat samat kuin kaikkien aiempien - epäonnistuneiden - suurvaltakuntien. Laajentua, yhtenäistää ja kasvattaa taloutta loputtomiin. Se ei henkisesti ole kenenkään isänmaa.
Vastaukset 33
Vanhimmat
"EU on huono itsestäänselvyys..."
EU ei vielä ole itsestäänselvyys, eikä toivottavasti tule milloinkaan sellaiseksi. EU hajoaa silloin, kun suomalaiset ja muiden jäsenmaiden kansalaiset haluavat hajottaa sen. Eliitti ei suuntaansa muuta, koska saa EU:sta etua.
EU on kuin p*läjä, jota on hankala vetää takaisin, kun sen idea ja olemassaolo ovat jo toteutuneet. Mutta onneksi se voidaan kuopata!
miten teemme sen,eli miten kaadamme eu:n rakas isäinmaallinen veljeni?
kahden tuuman paskaa on vaikeaa vetää alas yhden tuuman viemäriputkesta. Mutta kyllä lääke vielä löytyy ! Hmmmm .... euroripuli.
EU:n vastustajat järjestäytyvät kiihtyvällä vauhdilla. Lähdemme siitä, että todellinen EU:n kannattaja hyötyy EU:sta täysipainoisesti. Käytännössä hän on globaalin euroeliitin jäsen, loppari.
Kansaa on huomattavasti enemmän kuin EU:n kannattajia. Puolue ja kansalaisjärjestö:
http://www.itsenaisyyspuolue.fi
http://www.veu.fi
On irvokkaan hupaisaa nähdä, kuinka Suomen julkinen elämä käyttäytyy kuin EU:n vastustusta ja vastustajia ei olisi olemassakaan. Mutta kun laittaa kattilan kannen liian tiukkaan kiinni, ennen pitkää kuohuu yli...
näkyy ulospäin. Yhtähyvin voisi väittää että suomi ei ole onnistunut luomaan yhteistä kulttuuria vaan on pohjanmaalaiset, hämäläiset, savolaiset, pääkaupunkiseutulaiset... Vai sanotko sinä mennessäsi toiselle paikkakunnalle olevasi kotoisin suomesta? Entä kun lähdet pois EUsta, sanotko olevasi suomalainen, ja entäs kun se ei sano mitään? Sanotko mahdollisesti olevasi euroopasta vai vedätkö jumiin?
Globalisaatioon kuuluu, että pitäisi kiertää maailmaa. Ne, joilla ei ole tarkoitusta lähteä ulkomaille, kuvataan tavallisesti rajoittuneina juntteina. Jos tulisi lähtö Euroopan ulkopuolisiin maihin kuten Kuubaan, Tadzikistaniin tai Libyaan, sanoisin olevani eurooppalainen, sillä Eurooppa tulee uuden perustuslain ratifioinnin myötä olemaan uusi maa jäsenmaiden yli. Se on loogista.
Mutta vedätkö Suomen itsenäisyyspäivänä 6.12. lipun salkoon?
Helsingissä 9.5. on mielenosoitus EU:n perustuslakia vastaan. Tervetuloa mukaan.
Siinä perustuslaissa eniten kiukuttaa verrattuna nykytilanteeseen?
Erittäin hyvä kysymys. Kuinkahan moni mielenosoittaja tai perustuslain vastustaja tietää, mistä ehdotuksessa on kysymys? Jos on mielenkiintoa vastustaa, pitäisi olla myös mielenkiintoa ottaa selvää.
Tässä se on tiivistettynä:
60v sitten suomaliset taistelivat, jotta maahamme ei tulisi NL-perustuslaki, ja oltiin yhteisessä hyökkäyssuunnassa natsi-Saksan kanssa, jotta ei olisi tullut Hitlerin "perustuslaki Suomeen. Vuonna 1994 puolestaan huijattiin suonálaiset EU-tielle. EU:n tarkoitus on ollut (kuten esim. Hitlerillä) omin kiihkokapitalistisin päämäärin purkaa pienten jäsenmaiden itsenäisyys ja sulattaa kansalliset itsenäisyydet "suur-eurooppalaiseen" nationalismiin.
ELi EU-perustuslaki(joka on kirjoittajiensa,laatijoidensa mukaan perustuslaki, eikä "perustuslaillinen sopimus", jota valetta suomalaiset halauvat vaalia)tulee jyräämään yli EU:n vastoin Suomen perustuslakia, Suomen ja suomalaisten oman lainsäädännön ylitse.ELi ylin valta ei kuulu enää SUomen kansalle, (eikä oikeastaan EU:n "nukkeparlamentille",vaan piilossa olevalle epädemokraattiselle EU-komissiolle ja muille suljetuille rahapiireille-kuten on jo todistetta ja kokemusta.
Sorry veteraanit, ja jo kuolleet ja haavoittuneet-uhrinne oli turha viime sodissamme! Maksoimme sotakorvaukset epäoikeudenmukaisille neuvostoliittolaisille, nyt jatkamme perinmnnettä kasvavilla EU_nettojäsenyys...miljardien maksamisilla!!!
EU:HYÖDYTÖNTÄ, MUTTA TOTTA;-)
EUn lainsäädäntö on ollut koko suomen jäsenyyden ajan ensisijainen suomen lainsäädäntöön. Sinulla ei taida olla mitään hajua Maastrichtin sopimuksen ja perustuslaillisen sopimuksen eroista?
Mielenosoitus on aina kommunismia. Katsokaa vaikka Ranskan tilannetta. Sosialismia vain.
Älkää menkö mielenosoitukseen, nuoret!!!
mieltään, joka kuuluu perusoikeuksiin.
Talollinen on sosialisoija, joka haluaa riistää työtätekevää väestöä, on uuden maailmanjärjestyksen kannalla
Projektit on ollu vissiisä vähä sekasi ku tunnustaapi sitte että eu-perustuslaki on tosissaa yli suomen lakien. ja tuossa aiempana itte sitä kyssyy. eli eu-hörhöys on tyhmyyttä ja valehtelijoitten klupi samalla?
joka tapauksessa vaikka kuinka siinä näpräisit sopimusten nimien kanssa keskenäsi
sitten päästään jyräämään sellaiset lait läpi ettei ole mitään rajaa, on noi sen verran hulluja. Rahan valta on saatana päästettynä irti, sen tietää jokainen. Se on Mafiaa, laittomuutta. Al Caponen maailma toistuu, aloitetaan sieltä mistä pahimmillaan voisi kuvitella
EU-normisto on ollut KOKO Suomen EU-ajan kansallisten lakiemme yläpuolella, kuten muidenkin EU-maiden omien lakien. Siltä osin siis MIKÄÄN ei ole muuttumassa!! Ottakaa nyt ihmeessä edes selvää, mitä vastustatte ennenkuin ryhdytte vastustamaan!
Selvittelemällä asioita voisi kenties löytyä parempia argumentteja kuin tuo yllättävä, vasta 14-vuotta tiedossa ollut ja 11 vuotta Suomea koskenut, seikka EU-oikeuden ensisijaisuudesta. Samalla selviäisi, että EU:sta on (haittojen ohella) myös paljon hyötyä, ehkä olisitte edes hiukan vähemmän huolissanne. Pelkät nukeista puhumiset ja salaliittoteoriat eivät kovin paljon vakuuta.
Puhutko tästä? Se on pelkkää huuhaata. EU on yhtä demokraattinen kuin se on aina ollut.
http://www.taivaansusi.net/historia/nwo.html
Vallanhimoa tuskin pystyt osoittamaan huuhaaksi.
Syön varpaani jos SINÄ jotain muka eu:n perustuslaista tiedät .... älä viitsi iso mies. Vaiko pieni poika ? EU hurmoksestasi päätellen nuori neiti !
Kerros nyt täsä se ero, wise guy, et ymmärrä mistään mitään ! Anna palaa, odotamme.
rauhanomaisesta miehittämisestä, rahan vallan lisäämisestä ja työntekijöiden ja köyhemmän kansanosan oikeuksien polkemisesta. Se siitä rauhanomaisuudesta
nostaa sirppi-vasara lipun salkoon, sinikeltaisen viereen. Sitten hän ottaa parit konjakit ja laulaa ranskan kansallislaulua ympäripyöreissään; Nykänen ja Karalahti säestävät taustalla ;)
Totta kai vedän Unionin lipun salkoon. On hienoa olla valtioliiton jäsen!
ota konjakkia. Mihin menet sitten kun Suomi vapautuu eu-hörhöistä ? Kehtaatko kulkea edes kadulla ? Miten sun ilmees kun bussissa tulee vastaan esim. sotaveteraani ? Punastutko ?
Yhteiskunnallisesti helpompaa sinulle olisi olla EU:n kannattaja.
Siinä pääsee sinun tasoisillesi palkoille polkemaan pieniä päitä, nuolemaan yritysjohtajia ja paskomaan luontoa pilalle, mitä köyhienkin on pakko tehdä "teollisuus- ja tietoyhteiskunnassa".
Ota konjakkia... hieman rajoitetummin.
Ei se sitä ole! Se on kehitystä!
kehitys, mutta huonoa demokratian kannalta. EU on epädemokraattisempi suomalaisille kuin Suomi. Suomessa suomalaisilla on 100% äänivalta, EU:ssa 2%. Suomen sisälläkin on epätasa-arvo lisääntynyt, joka on riistäytynyt tuloerojen räikeäksi kasvuksi.
EU on epädemokratian kehto, kaikkien munausten äiti, aikamme epäonnistunut legenda, petojen sukua, susi jo syntyessään!
Mutta kenenkään ei vielä tarvitse juhlia Eurooppa-päivää. Riittää, että ihmiset ymmärtävät sen EU:n kansallispäiväksi ja sietävät sen.
Sietää EU:ta on sama kuin palkkapäivänä heittää rahat kaivoon, ottaa vastaan kaikki mitä tyrkytetään ja kuseksia omalle sohvalleen.
12.5 ja 6.12 sytytän kynttilät ikkunalle, ja toivon että olisimme jo saaneet isänmaamme takaisin. Kiitos hienosta kirjoituksesta!