http://www.yle.fi/etusivu/ohjelmaopas/ohjelma.php?serial=t0131235168813&l=f&mode=www
Täytyypä katsoa. Alkaa kohta.
Tänään Yle TV1
13
951
Vastaukset
Mielenpainuvin anekdootti oli 13-v neitsyt Maria, mahtoi olla tyttö todella onnellinen kuulleessaan 13-vuotiaana olevansa raskaana. JIPPII!
Ja sai vielä elämänsä miehen, 35-v Joosefin.
Oi Marian onnea ja autuutta!- Kurre_Orava
9v Aisha ja noin 40v Mohammed?
Kurre_Orava kirjoitti:
9v Aisha ja noin 40v Mohammed?
Kirkkoisä Augustinuksen 12-vstä vaimosta.
- skäribo
dj-marco kirjoitti:
Kirkkoisä Augustinuksen 12-vstä vaimosta.
mitä ihmeen raamatunhistoriaa ootta kattonunna, mutta karseelta kuulostaa!
- åpoiu
Minäkin pidin.
Oli kiva nähdä ohjelma melko tavallisen feministin, siis tämän nuoren naisen elämästä. Kirjoitin melko, koska olihan hän taiteilijana hieman erilainen.
Eipä tosiaan ylläpitänyt stereotypiaa miehiä vihaavasta nutturapäästä. Fiksulta nuorelta naiselta vaikutti.
- jebujee
tulee lätkää...
- Kurre_Orava
Eipä tosiaan tule juuri töllötintä seurattua.
Töllötin on semmoinen pahojen krapulapäivien viihde.
Voi olla, että huomenna tulee katsottua töllötintä, tulipa sieltä mitä hyvänsä. ;)
Klo 16.30 niinikään YLE TV1
- Vasuri'
"Kouluun mentyään Tiitu tuli vähitellen huomaamaan tyttöjen ja poikien sukupuoliroolien erilaisuuden. Miksi tyttöjen piti olla aina tottelevaisia, mutta pojille sallittiin melskaamista? Miksi käsityötunneilla pojat saivat tehdä muovailutöitä, mutta tyttöjen piti ommella? Tasa-arvoon kasvanut Tiitu alkoi kapinoida perinteisen tytön sukupuolirooliin pakottamista vastaan."
Ei pojille sallita melskaamista, pojat vain ovat luonnostaan kilpailullisempia. Pohjois-Amerikassa jopa 10% pienistä pojista on vammauttavan ritalin lääkkeen syömispakon alainen, vaikka heissä ei olisi mitään muuta vikaa kuin että he eivät jaksa olla yhtä hiljaa. Joissakin osavaltioissa poikakoulut ovat kielletyt, mutta tyttökouluja ei.Lapsen kasvatus sukupuolirooleihin alkaa aikalailla heti syntymän jälkeen.
Ei vasta koulussa tai tarhassa.
Tyttöjen leikeissä suositaan "tyttömäistä" käytöstä, nukkeja, prinsessoita jne. Lapset eivät kasva tyhjiössä ennen kouluikää, vaan katsovat tv:tä, mainoksia, piirrettyjä, aikuisia ympärillään jne.
Jossain vaiheessa lapselle kerrotaan tämän olevan tyttö tai poika, kuten äiti ja isäkin.
Tässä vaiheessa lapsi sitten alkaa imemään vaikutteita jotka samaistaisivat hänet äitiin tai isään.
Eläinlapsi HALUAA tulla aikuiseksi. Koko sisäänrakennetun oppimishalumme ainoa päämäärä on tulla lauman hyväksymäksi aikuiseksi.
Sukupuoliroolien omaksuminen alkaa välittömästi syntymän jälkeen, ympärillä oleva perhe, läheiset ja yhteiskunta sitten määrittelee sen, millaisen käytösmallin lapsi omaksuu.
- jorojukka-kukka
Käväisin galleria-sivullasi. Missä sun huonekalut ovat? :)
- M135
Katsoin kyseisen ohjelman.
Meillä oli miesopettajana, joka piti kunnon kuria. Pojille nimittäin.
Ei sallittu poikien melskaamista.
Tytöt olivat siihen aikaan kiltimpiä.
Marttyyreista sen verran, että myös miesmarttyyrit ovat kokeneet väkivaltaisen lopun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1182370Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from391951Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301897- 1021887
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481876Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581169- 1121069
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20933- 54890
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857
