Lähteenmäki: Se oli puhdas taklaus
SM-liigan toinen finaaliottelu pelattiin tiistaina Porin painekattilassa. Molemmat joukkeet lähtivät otteluun hyvin valmistautuneina ja tunteella. Pelin ratkaisua saatiin odottaa aina jatkoerään asti. Jesse Saarinen ratkaisi ottelun lopulta Ässille 5-4 maalillaan ajassa 62.03.
Tasaisesta ottelusta jäi päällimmäiseksi mieleen kiivas tempo ja latautuneisuus, sekä HPK:n puolustaja Mikko Jokelan ensimmäisessä erässä tekemä Ässien Leo Komarovin taklaus. Ässien hyökkääjä loukkaantui tilanteessa ja hänet vietiin jäältä jatkotutkimuksiin paareilla.
"Jokelan taklaus oli puhdas avojään taklaus. Katsoin sen monta kertaa hidastuksina", entinen HIFK:n hyökkääjä Ari Lähteenmäki toteaa.
Lähteenmäki pelasi itse SM-liigaa vuosina 1978-88. Hänellä on pelattuna 268 liigaottelua ja niissä tehtynä 59 44=103 pistettä. Jäähyaitiossa Lähteenmäki vietti yhteensä 216 minuutttia.
"Se oli sellainen nuoren pelaajan virhe. Komarov seurasi siinä pakkia ja omaa syöttöään, muu unohtui", Lähteenmäki jatkaa.
HPK:n Mikko Jokela sai tilanteesta ottelurangaistuksen ja suihkukomennuksen. Häntä ei nähdä torstain kolmannessa finaaliottelussa Rinkelinmäellä.
"Monissa muissa liigoissa tästä ei olisi tullut edes jäähyä ja jos tälläisesta edes mietitään antaa vielä jatkorangaistuksia, niin homma ei todellakaan mene oikein", Lähteenmäki pohtii.
"Siinä kävi pienemmällä pelaajalla vain huono munkki", Lähteenmäki jatkaa.
Ottelussa myös HPK:n puolustaja Jukka-Pekka Laamanen jätti pelin kesken, kun Ässien Patrik Forsbacka taklasi hänet ilmeisen kovaa. Forsbacka selvisi tilanteesta kahden minuutin jäähyllä. Ässien jäähysaldo toisessa finaalissa oli yhteensä 34 minuuttia, sisältäen kaksi 10 minuutin käytösrangaistusta ja HPK:n saldo 35 jäähyminuuttia, sisältäen Jokelan 5 20 rangaistuksen.
aivan samaa mieltä!!
urheilulehti
5
499
Vastaukset 5
- lätkäjumala
Kyllä Lähteenmäki tietää, ei urheilulehti.
Aktiivi aikanaan pelatessaan Alluhan oli kaikkien Hämeenlinnalaisten suur-suosikki pelaaja, eikö???
Pieni, pyöreä ja paksu - kun ei muuten pärjännyt, niin tappelemalla.
Siitä valmentaja HPK:hon.- horinat
Eikö tän Allun oma ura loppunut pitkään pelikieltoon,ko hakkas jonku pään aikapahasti verille jäätä päin!! Jääkiekon "kanaali koskinen" elikä väärä mies kommentoimaan kaukaloväkivaltaa!!
- on hyvä kuva
Päivän Iltalehdessä urheilusivulla numero 2 on iso ja hyvä kuva tilanteesta.
Kuvasta näkee kuinka alhaalla kädet on ja kiinni pelaajan vartalossa????- vaan että
kuva on vähän myöhässä.ois otettu sekuntia aikasemmin kun taklaus tapahtui eikä sekunti sen jälkeen kun kaveri lentää jo ilmassa..
puhdas oli,fakta!!
- juupas!
Nää kaikkihan on aivan turhaa saivartelua. Tapahtunut mikä tapahtunut ja jäähyt annettu, ei ne kommentoimalla muuksi muutu.
Kuka on tai oli oikeassa ja kuka väärässä on loppujen lopuksi yhdentekevä juttu, ainakin tässä vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562