Älä vain odota, että jotain tapahtuu.
Täällä vonkuminen ei auta paljokaan.
Anna suoraa palautta. Mitä enemmän palautta, sen parempi.
[email protected]
Täällä vonkuminen ei auta paljokaan.
Anna suoraa palautta. Mitä enemmän palautta, sen parempi.
[email protected]
Vastaukset 12
Vanhimmat
miten olisi adressi nettiin perhearvojen puolesta?
roskaposti niin eiköhän jotain heräämistä ala syntyä!
muuta, se on varma asia. Halonen on erotettava virastaan epäkelpona.
Kerätään adressi, johon kaikki halukkaat saavat pistää nimensä ja pyydetään kauniisti häntä jättämään Suomen presidentin tehtävät.
Adressi luovutetaan juhlallisesti hänelle lehdistön ja television paikalla ollessa.
*ja presidentti kiittää kauniisti ja ottaa eron
virastaan*
;D
Ei olisi ihan läpihuutojuttu. Hiukan pistäisi miettimään. Onhan tuota käytetty ennenkin, oliko se nyt kenraalikuvernööri tai mitä, kuitenkin joku sortaja hänkin.
Halosen erottamiseksi. Suomi ei tarvitse Halosen palveluksia enää.
Ja nyt hommiin!
20.04.2006 kello 15.10 Matti Keränen , Salla.
SUOMELLE EU:n PUHEENJOHTAJANA KUULUVIA VELVOTTEITA...
Alla mainitut asiat kuuluvat itsestään-selvyyksinä jokaiselle normaalille
valtiolle ! Vaan mitenkähän toiminee raskaasti suomettunut johtomme ?
Suomella on EN:n päätöksen jälkeen erittäin merkittävä vaikuttamisen mahdollisuus. Eikä pelkästään mahdollisuus, vaan vahva velvollisuus. Valtiojohdollamme on omalla kotikentällä tilaisuus purkaa voimaan jätetty väärä käsitys Suomen syyllisyydestä sotien aloittamiseen ja Natsi-Saksan poliittisena kumppanina toimimisesta.
Valtiojohdon on syytä tuoda esille Pariisin rauhansopimuksen syyllisyysartiklan kumoaminen ja siitä johtuvat luonnolliset korjausseuraamukset. Se vapauttaa maamme toimimaan aitona länsimaana ja rakentamaan kestävää siltaa Venäjän suuntaan. Annamme Venäjälle ja koko maailmalle vääriä signaaleja, jos nyt jätämme tämänkin tilaisuuden käyttämättä.
Meidän on heti ryhdyttävä purkamaan ns. sotasyyllisten ja asekätkijöiden tuomioita. Miten voimme esiintyä johtavana oikeusvaltiona, kun mm. entinen presidenttimme on tuomittu sotarikoksista perustuslain vastaisella tuomiolla, joka on yhä purkamatta? Ns. sotasyyllisten jättäminen sotarikollisiksi on suora viesti siitä, että nykyinen presidenttimme ja valtiomme muu poliittinen johto pitää meitä yhä syyllisinä.
Kolmas ja neljäs asiakokonaisuus ovat poikkeuksellisen positiivisia. Suomen tulee rakentaa Venäjän kanssa aito Itämeren alueen yhteistyösuunnitelma, joka käynnistyy rauhanomaisesta, hyvässä yhteisymmärryksessä toteutettavasta Karjalan ja muiden pakkoluovutettujen alueitten palauttamisesta ja päätyy Euroopan ja Venäjän välisen integraatioprosessin vaiheiden suunnitteluun.
http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=948&author=10
20.04.2006 kello 21.15 Matti Keränen , Salla.
Re: Vaikenemisesta vallankäytön välineenä
http://keskustelu.kauppalehti.fi/42/i/kesk...rt=0&forumID=13
TARJA HALONEN ON KAIKKIEN AIKOJEN SURKIMUS PRESIDENTTTINÄ.
MAUNO KOIVISTO NÖYRISTELI KOMMUNISTI-VENÄJÄÄ RÄHMÄLLÄÄN
AINA KOMMUNISMIN SURKEAAN LOPPUUN SAAKKA JA OHI SENKIN.
MAUNO KOIVISTO ON OLLUT MAALLEMME HISTORIAMME KAIKKEIN
KALLEIN JA EPÄONNISTUNEIN PRESIDENTTI. KONKLAAVI - SEKÄ
STASI - LISTOJEN PALJASTUTTUA HÄIPYY LOPUTKIN GLORIAT
NÄIDEN KAHDEN SURKIMUKSEN YLTÄ ! ! !
> Kun Koiviston kirjan sanoma liitetään muihin lamasta
> kirjoittaneiden mm tutkijoiden esilletuomaan tietoon,
> niin johtopäätös on yksinkertaisesti se, että
> Koivisto on ollut kaikkein vahingollisin presidentti
> maallemme ja vielä monessa mielessä.
Halonen on mielestäni toistaikseksi surkein ilmentymä Tasavallan presidentin tehtävässä. Mutta hänen valtaoikeutensa ovat tietysti toiset kuin esim. Koiviston aikana. Mutta silti niin usein tuntuu siltä, että tällä maalla ei tällä hetkellä varsinaista presidenttiä ole lainkaan. Voiko tästä vetää sen johtopäätöksen, että presidenttiä ei enää tarvita? Niinistö olisi mielestäni kyllä ollut aktiivisempi itse presidentin tehtävien hoitajana. Mutta hän ei kuulukaan siihen porukkaan, joka tottui suomettuneen aikakauden tavoille eli ollaan hiljaa ja nöyristellään. Silloin nöyristeltiin Neuvostoliitolle, nyt Halosen kaudella sinne tänne.
Mutta Koivistosta: Rähmällään olo loppuun saakka Neuvostoliiton suuntaan, Viron itsenäistymiseen liittyvät sekoilut, aktiivisen roolin ottamatta jättäminen Karjala-kysymyksessä heti Jeltsinin kauden alussa, vahva ote kansantalouden ohjaamisessa, mutta tähän liittyvä kohtalokas osaamattomuus, päätös Stasi-listojen sulkemisesta Supon kassakaappiin...
Koivistonkin kautta koskeva tutkimustyö jatkuu. Juhani Suomi julkaisee jossain vaiheessa toisen osansa jne. Ollaan Juhani Suomesta mitä mieltä tahansa, niin varsin uskottavalla tavalla hän toi julkisuudessa ensimmäisen Koivisto-kirjansa ilmestymisen yhteydessä esiin sen, miten hänen tutkimustyötään yritettiin eri tavoin hankaloittaa. Koiviston vankkumattomia tukijoita ovat tämän hetken korkeista vaikuttajista mm. puhemies Paavo Lipponen...
21.04.2006 kello 13.10 Matti Keränen , Salla.
http://www.iltalehti.fi/osastot/keskustelu/thread.jspa?threadID=67863&start=30&tstart=90
Presidentti Tarja Halosen salaamispäätös Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelyyn
Paljon julkisuutta saaneen, mutta edelleen salassa olevan presidentti Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämän oikeuspoliittisen tilaisuuden, joka kansan suussa tunnetaan niin sanottuna Koiviston Konklaavina, aineiston julkistamista haetaan nyt Eutoopan Ihmisoikeustuomioistuimeeen jätetyn hakemuksen perusteella. Presidentti Tarja Halonen on presidentti Koiviston puolesta julistanut aineiston salaiseksi ja määrännyt, ettei hänen toisen presidentin puolesta tekemästä päätöksestä voi hakea muutosta. Presidentti Koivisto toimi vielä vuonna 1992 virkavastuulla.
Kyseiseen seminaariin kulminoituu hovioikeuksien ja korkeimpien oikeuksien toiminta. Tilaisuudesta käytettävissä olevien tietojen mukaan presidentti Koivisto käskytti kyseisessä tilaisuudessa, miten tuomareiden piti asettua pankkien puolelle valallisia vastaan.
Tuntuu käsittämättömältä, että presidentti Halonen 2000-luvulla julisti presidentinlinnassa säilytettävänä olevan aineiston ikuisiksi ajoiksi salaiseksi. Ehkä Halosella on oman aseman osalta puolustettavaa, onhan hän toiminut oikeusministerinä.
Monia velallisia kiinnostaa, mitä tuolloin toukokuussa 1992 sovittiin presidentin ja oikeusoppineiden kesken.
Euroopan Ihmisoikeustuomioistuin on vastaanottanut 9.12.2005 Erkki Ahon selvityksen Ylivieskan käräjäoikeuden istunnosta ja siitä todistusaineistosta, mitä Ylivieskan käräjäoikeus ei hyväksynyt todistusaineistoksi 14.11.2005 oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin toteuttamiseksi. Tällä aineistolla Aho pyrkii todistamaan, että Ylivieskan käräjäoikeudenistunto ei täytänyt oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin kriteereitä.
Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen joulukuun alussa toimitettuun aineistoon sisältyy Koiviston konklaavin lisäksi SSP-sopimus, Aktiv-Hansa-kauppa, PR-talojen konkurssivyyhti sekä Suomen Natura ja ennen kaikkea syyttäjän esteellisyyttä koskevaa aineistoa sekä lisäksi Ylivieskan poliisin toimintaa koskeva aineistoa.
Presidentti Tarja Halosen päätös salata Mauno Koiviston järjestämän oikeuspoliittisen tilaisuuden aineisto on viety Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelyyn joulukuun alussa. Moni tavallinen kansalainen ihmettelee, miksi koko kansan presidentin pitää peitellä edeltäjänsä tekemisiä.
23.04.2006 kello 20.00 Matti Keränen , Salla.
Totalitaristisen neuvostohallinnon rikokset selvitettävä
Euroopan Neuvosto teki 25.01.2006 historiaa tuomitsemalla totalitarististen kommunistihallintojen rikokset. EN ei kuitenkaan antanut toimenpidesuositusta ministerineuvostolle, minkä vuoksi asian eteneminen jää riippumaan jokaisesta valtiosta.
Suomi on EU-puheenjohtajamaa heinäkuusta 2006 alkaen. Suomella on nyt erinomainen tilaisuus osoittaa tahtonsa ihmisoikeuksien kunnioittamiseen ottamalla Katynin ja monet muut totalitaristisen neuvostohallinnon rikokset esille. EU:n tulee perustaa vahva organisaatio tutkimaan näitä rikoksia mahdollisia toimenpiteitä varten.
Suomen valtionhallinto on tähän saakka ollut kyvytön ottamaan tosiasiallisesti esille erityisesti omia kansalaisryhmiään kohdanneita vakavia ihmisoikeusloukkauksia. Se on valinnut vaikenemisen linjan, jonka vaikutukset tulevat pitkällä tähtäyksellä olemaan demokratiaa ja hyvinvointia pahasti rapauttavia.
Voidaan uudelleen herättää kysymys, onko Suomen hallitus näissä vakavissa ihmisoikeusasioissa murhaajien vai viattomien uhrien puolella? Jätetäänkö suomalaiset ns. sotasyylliset ja asekätkijät edelleen väärien tuomioiden alle ja Suomi syylliseksi? Jätetäänkö karjalaisten ja muiden pakkoluovutettujen alueitten karkotettujen eli evakkojen oikeudet edelleen huomioimatta?
Jeltsin luovutti Neuvostoliitosta irtautuneille maille niitä koskevia salaisia asiakirjoja. Presidentti Mauno Koivisto ei ollut asiasta kiinnostunut, eikä halunnut Suomea koskevia asiakirjoja. Mikä on entisen presidentin sekä nykyisen presidentin, pääministerin, hallituksen ja eduskunnan kunkin jäsenen vastuu, jos näitä asioita ei ryhdytä selvittämään?
http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=954&author=10
http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=371&author=1
http://www.panssarikilta.fi/Lehti/Panssari200403_sivu_23.html