Tapasin erään naapurini, joka pitkän ''Hyvää päivää'' -tuttavuutemme jälkeen paljasti olevansa erään Vapaan seurakunnan pastori. Pyysi minua tulemaan kuuntelemaan hänen saarnaansa varmistaen samalla, että kyllä kai elämänkatsomukseeni kuuluu hengellisyys.
Ilmoitin, että olen tällä hetkellä kiinnostuneempi Hubblen tutkimusmatkasta ja niistä kuvista, joita saamme miljardien valovuosien päästä. Ehkäpä ne paljastavat meille jotain mitä emme ole aikaisemmin tienneet.
''Minua ei moinen asia kiinnosta!'' totesi saarnamies närkästyneenä eikä ollut kiinnostunut enää jatkamaan juttua kanssani.
Ehkäpä hänen oma myyntipuheensa ei minuun tehonnut ja hän närkästyi siitä vai
onko niin, että uskovaisia ei kiinnosta tieteellinen tutkimus? Pelottaako se uskovaisia? Onko uusien totuuksien paljastuminen pelottava asia? Onko Hubble huijausta uskovaisten silmin?
Ilmoitin, että olen tällä hetkellä kiinnostuneempi Hubblen tutkimusmatkasta ja niistä kuvista, joita saamme miljardien valovuosien päästä. Ehkäpä ne paljastavat meille jotain mitä emme ole aikaisemmin tienneet.
''Minua ei moinen asia kiinnosta!'' totesi saarnamies närkästyneenä eikä ollut kiinnostunut enää jatkamaan juttua kanssani.
Ehkäpä hänen oma myyntipuheensa ei minuun tehonnut ja hän närkästyi siitä vai
onko niin, että uskovaisia ei kiinnosta tieteellinen tutkimus? Pelottaako se uskovaisia? Onko uusien totuuksien paljastuminen pelottava asia? Onko Hubble huijausta uskovaisten silmin?
Vastaukset 17
Vanhimmat
olen silti uskovainen. Uskovaisiakin taitaa olla niin moneen junaan, eikä kaikki suvaitse muita ajatuksia.. Se on köyhyyttä.
1800-luvun lopussa mm. Paavi tulkitsi yleisen katuvalaistuksen kommunismiksi ja ylipäätään varsinkin fundamentalistit suorastaan tehtailevat "todisteita" huuhaateorioidensa tueksi. Suomessa eräs politiikkaankin sekaantunut "lääkäri" Reinikainen on tyypillinen tapaus.
Kuten me kaikki hyvin tiedämme uskonnot perustuvat aina dogmiin. (uskonnot ovat dogmaattisia, siksihän ne ovatkin uskontoja----sokea usko!) Tiede taas edustaa puhdasta järkeä eli nämä kaksi asiaa ovat jo sinällään täysin toistensa vastakohtia. Pitkässä juoksussa pysyvät käsitteet on aina tuomittu horjumaan. Niinpä tiede edustaa aina sitä näkökulmaa uskoville, joka kyseenalaistaa uskon, tahtoipa tiede itse sitä tai ei. "Totuudet" vuosisatojen takaa kyseen alaistuvat aina väistämättä ja siitä seuraa uskonopinkriisi. Niinkuin tänäpäivänä esimerkkinä homoseksuaalisuus tai naispappeus. Seuraus on se että kirkko asettaa työryhmän pohtimaan kaikkia asian laitoja ja lopulta muotoilee sen jotenkin hyväksyttäväksi... ja näin juna etenee... vuosikymmenten ja satojen kuluessa koko uskonto alkaa näyttää varsin erilaiselta mitä se alun perin oli.
Tässä hetkessä kirkko voi edustaa tietyille ihmisille pysyvyyttä ja moraalista turvaa, mutta ei sitä pitkässä juoksussa ole. Käytännössä meillä on erilainen kirkko erilaisina ajanjaksoina ja alkuperäinen totuus on jotain ihan muuta. Minulla ei ole mitään hengellisyyttä vastaan. Kehottaisin kumminkin ihmisiä suhtautumaan kirkon oppeihin varauksella, sillä mikä tänäpäivänä ei ole sallittua voi sitä huomenna olla... ja näin elettävää elämää hukataan...
Ensiksi täytyy todeta että että suurinta osaa ihmisistä ei tähtitiede kiinnosta. Ei edes täysin maallistuneita ihmisiä. Tällä tuskin on yhteyttä mihinkään uskonnollisuuteen.
Varmaankin pastorin tuhahdus johtuu siitä että käyttämäsi kieli oli pastorille vierasta. "Huble" "valovuosi" ja jopa "miljardi" saattavat olla taviksille vieraita käsitteitä.
Jos olisit ottanut henkilökohtaisemman lähestymistavan niin pastorin suhtautuminen olisi varmasti ollut ihan toinen. Eli olisit kertonut ilman vaikeita sanoja mikä siinä tähtitieessä on niin jännittävää ja miksi se kiinnostaa juuri sinua.
mikä Hubble on. Olin pohjustanut. Leijaili muuten vain puoli metriä ilmassa olematta kiinnostumatta enempää maanpäällisistä kuin maailmankaikkeudellisista asioista. Monen uskovaisen ajanlasku pysähtyy 2006 vuoteen. Välillä heistä tuntuu, että aikaa ennen ajanlaskua ei olisi ollut olemassa. Samoin taivas vaikuttaa olevan konkreettisena kattona maailmankaikkeudelle. Ei yksinkertaisesti uskalleta kuvitella maailmankaikkeuden suuruutta. Siinä asiassa voipi se Jumalan arviointi jäädä liian pieneksi tai jopa hukkua kokonaan.
Silti tuo voisi kuvata ketä tahansa maallistunutta ihmistä. Ihmisiä kiinnostaa yleensä vain asiat, jotka koskevat heitä itseään. Avaruus kiinnostaa vasta kun jättimeteoriitti on törmäyskurssilla.
Maailmankuva vaikuttaa tietysti jumalakuvaan.(ja päinvastoin) Tähtitiedettä harrastavalla uskovaiseisella on pakostakin erilainen jumalakuva kuin tavis uskovaisella.
Tai sitten se 'pieni' jumalankuva on niin tärkeä joillekin että ei ihan oikeasti uskalleta tähystää tähtiin, voihan tälläistäkin olla.
Veikkaan kumminkin että tuossa pastorin tapauksessa on kysymyksessä ihan normaali useimpia ihmisiä koskeva mielenkiinnottomuus muita kuin välittömästi itseä koskeviin asioihin.
maailmankaikkeuteen kun ne ylöstempaistaan.
ajatella. Siitä on kyse. Se on sama, keskusteleeko uskovaisen kanssa maailmankaikkeudesta tai kuolemanpelosta. Omasta kalkulaattorista kun loppuvat nollat niin otetaan Jumala käsitteenä peliin. On ilmeisen turhan päiväistä jatkaa keskustelua, jos oma rajoittuneisuus kuitataan Jumala-käsiteellä. Tästä on kyse, myös useasti tällä palstalla. Uskovaiset pitävät ateisteja ylimielisinä siinä vaiheessa, kun toisen kalkulaattorissa olisi vielä ylimääräisiä nollia eikä Jumala-käsite anna oikeaa vastausta asiaan, ei ainakaan ''kalkulaattorin'' mukaan. Tuli vähän epäselvästi muotoiltua(ko?).
PS. Itse olen väsynyt keskustelemaan henkilöiden kanssa, joiden loppukaneetti on: ''Jeesus rakastaa silti Sinua!'' Pyh!
ne vaan tutustuvat!
Pastori halusi yhden karitsan laumaansa lisää.. ja osoittautuikin ettei tämä henkilö ollut karitsa.. Vastaushan oli täysin päinvastainen mitä pastori halusi. Hänen näkökulmasta se oli tyly ei. Ehkä ateistin vastaus. Ei ole ollenkaan varmaa, etteikö pastori voisi olla kiinnostunut tähtitieteestä.
Itseäni ärsyttää sama juttu... Jeesus rakastaa... kyllä kyllä... Rakastiko Jeesus Mika Myllylää? ei varmaan riittävästi.
kyse. Halusta ajatella. Ihan samasta asiasta mistä uskovaiset syyttävät ateisteja, turhaan.
Jos yleistät yhden pastorin suhtautumisen koko uskovaisjoukkoon, niin fanaatikkoja suojelevat maltilliset repivät sinulle uusia persaukkoja.
Ehkä kyseessä oli vain hänen arvomaailmansa, jossa uskonto on tiedettä tärkeämpää.
useammalla pastorilla ole vain yksi uskonnon mittainen hole (per/saukko), johon ei tiedettä saa mahtumaan. On rationaalista ajatella, että kaikki on luotua. Itselläni se ei onnistu. Olen näet rehellisyyteen kasvatettu.
Mistä niitä hubblen kuvia voi tiirailla ? Kiinnostaa kovasti...
voi tiirailla vaikkapa: http://hubblesite.org/gallery/
Googlettamalla löytyy netistä tietoa, kun vain haet.
Lisäksi viime vuonna ilmestyi isokokoinen kirja:
HUBBLE - Viidentoista vuoden löytöretki, joka kertoo avaruusteleskopopin historiasta ja matkasta. Julkaisu sisältää DVD:n eli on varsinainen tietopaketti maailmankaikkeudesta.
Hinta on jossain 35 euron paikkeilla.
Itse en ole mikään avaruustieteilijä. Onpahan vain hyvä suhteuttaa meidät tavalliset taatelintallaajat siihen mittasuhteisiin missä maailmankaikkeudessa mennään.
taantuvani niin paljon, että alkaisin uskoa johonkin satuolentoihin, mutta ainahan voi suoni naksahtaa poikki.