Kumpi voittaisi? futiksessa suomea vietäisiin ainakin 10-0.
Argentiina on esittänyt Suomen suurlähettiläälle moitteita Suomen yhteistyöhaluttomuudesta Metsä-Botnian sellutehdaskiistan ratkaisemisessa.
Suurlähettiläs Ritva Jolkkonen kutsuttiin perjantaina keskusteluihin Argentiinan apulaisulkoministerin Roberto García Moritanin kanssa.
García Moritan vaati Suomen valtiota puuttumaan kiistaan. Jolkkoselle esiteltiin myös kirje, jossa Argentiina pyytää luottolaitos Finnveraa lopettamaan Botnian hankkeen tukemisen.
Garcia Moritan pahoitteli myös sitä, että ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäki päätti perua matkansa Argentiinaan.
Argentiina on esittänyt Suomen suurlähettiläälle moitteita Suomen yhteistyöhaluttomuudesta Metsä-Botnian sellutehdaskiistan ratkaisemisessa.
Suurlähettiläs Ritva Jolkkonen kutsuttiin perjantaina keskusteluihin Argentiinan apulaisulkoministerin Roberto García Moritanin kanssa.
García Moritan vaati Suomen valtiota puuttumaan kiistaan. Jolkkoselle esiteltiin myös kirje, jossa Argentiina pyytää luottolaitos Finnveraa lopettamaan Botnian hankkeen tukemisen.
Garcia Moritan pahoitteli myös sitä, että ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäki päätti perua matkansa Argentiinaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomen naurettava pullamössöarmeijasta ei ole vastusta kenellekään. Suomi on tarjottimella odottamassa ottajaansa. Ehkä joku idästä pian tulee hakemaan omansa pois.
hankkia uusia aseita? ydinaseita vai?
Pariisin rauhansopimuksen kolmannen osan (artiklat 13-22) mukaan Suomella ei ole oikeutta omistaa ydinasetta sen enempää kuin merimiinoja, pommikoneita kuin sukellusveneitäkään.
Ja sodassa nolosti selkäänsä saanut Suomi allekirjoitti tämän NÖYRÄSTI.
kun neuvostoliittoa ei enää ole niin ko. rauhan paperikin on historian havinaa.
Sopimus ei ollut Suomen ja Neuvostoliiton välinen, vaan Suomen ja liittouman välinen (Britannia, Kanada, Australia, Intia jne...).
jos/kun liitytään natoon onko se vieläkin voimassa? eikö sen voisi jo mitätöidä tarpeettomana? muumi-mammalle todellista työtä!!!
Tuskinpa Suomen kaltaista pelkurien kommarimaata lopulta edes kelpuutetaan Natoon.
Suomi tulee tällä pullamössöarmeijalla toimeen varsin hyvin. Suomella ei ole merkittäviä luonnonvaroja, siksi USA ei hyökkää tänne. Venäjää vastaan Suomen resurssit eivät riittäisi missään tapauksessa vaikka armeijassa olisi kuinka eliittiporukka, Venäjällä on kuitenkin sitä massaa hieman eri tavalla...
Norjan armeijan iskukyky tunnetaan toisen maailmansodan ajalta kun natsi-Saksa poimi tuon kuningaskunnan kuin kypsän hedelmän. Ruotsin armeijalla on kyllä kohtuullinen kalusto mutta ruotsalaiset "sotilaat" hiusverkkoineen ovat pelkkä vitsi. Virolla on pieni mutta motivoitunut armeija joka halutessaan voisi olla uhka Suomelle. Onneksi Viro vaikuttaa varsin ystävällismieliseltä.
Kyllä meille riittää tämä pullamössöarmeija ihan hyvin. Ainoa todellinen vihollisemme on meitä satoja vuosia riistänyt ja meidän nykyistä menestystämme kadehtiva ruotsi. "Jostain" syystä ruotsi ei pahemmin pelota...
Mitä se sellainen nöyryytys on, kun pieni 3,5 miljoonan asukkaan maa panee vuosikausia kampoihin 200-miljoonaista suurvaltaa? Ja sai silti pitää itsenäisyytensä.
Häpeäisit, komukka?, tuollaisia roskalausuntojasi! Ilman veteraaniemme panosta et sinäkään tänään palstoilla hihittelisi.
Pariisin rauhansopimus oli vain muodollisuus ja se oli allekirjoitettava. Viisautta oli tietenkin hyväksyä olemassaoleva tosiasia. Suomella oli tuolloin viisaat ministerit. Tänään ei.
Erityisen typerää käyttäytymistä osoitti ulkomaankauppaministerimme, joka Etelä-Amerikan matkallaan jätti käyttämättä loistavan tilaisuuden kirkastaa metsäyhtiöitten ryvettämää mainettamme. Rouvalle oli liikaa se, että median huomio kiinittyisi hänen habituksestaan meneillään olevaan konfliktiin.
Minkälaisin perustein ministerit nykyään oikein valitaan? Ennen lähinnä vain miehet olivat poliittisia broilereita, tänään keskenkasvuiset pikkulikat ovat jo ohittaneet nuoret miehet ja ministerit menevät mieluummin Imagen kuvauksiin kuin tapaamaan tärkeitä eteläamerikkalaisia valtionpäämiehiä.
Mutta kyllä sitä hybristä seuraa aina nemesis. Ja se on oikein se.
On sotkeutunut koko hommaan. Koska eihän tämä koske suomea muuten kun korkeintaan silleensä että kun tämä yksikkö saadaan käyntiin niin suomesta sammuu joku ettei tule liikaa yli tuotantoa.
http://www.yle.fi/mot/ss060130/kasikirjoitus.htm
todellakin jollakin tavalla mukana rahoittajana? Eihän se ole mahdollista? Ei kai sen kuuluu rahoittaa toimintaa ulkomaillla vaan olla "riskirahoittaja" Suomessa!
Kyllä se kuuluu Finnveran toimialaan auttaa yritystä kansainvälistymään, eli suomen valtio tukee työpaikkojen siirtoa ulkomaille.
kun maailmanpankkikin luotottaa vielä sadoilla miljoonilla. ehkä on kivempi sitten saastuttaa ulkomailla, poissa suomesta. ja täällä tehtaat laitetaan pussiin ja väki pellolle.
miehet puuta ja laivatkin puuta?
uidaan sinne ja lyödään nyrkillä:)
http://www.mil.fi/merivoimat/esikunta/toim_kalusto_14.dsp
Ei edes yhtään lentotukialusta sukellusveneistä puhumattakaan.
kun on noita merikaapeleita. Kohta menee olkiluodostakin yksi kaapeli ruotsin puolelle. Perskules kun syöttää mereen kolmen ydinvoimalan voimin sähköä niin sukellusveneissä tulee tiukalat oltavat itämerellä!
Greenpeacen edustaja kehotti hallituksia istumaan samaan pöytään (siis myös suomen ja espanjan).
Kivan näköisiä uimarantoja siellä vielä on, joilla lapset voivat pulikoida.
Tiesulkuja ja tehdastyömaata näytettiin ja kerrottiin, että kaikki on turvallista.