Olen ottamassa kesäksi ylläpitoon suokkitamman ja shettiksen. Mitä niille ois hyvä kesällä syöttää? Riittääkö pelkkä tuoreruoho ja kaura, vai pitäisikö olla myös kuivaa heinää?
Osaatteko yhtään arvioida paljonko ruoka tulee kuukauden aikana kustantamaan?
Kiitos!
suokkitamma ja shettis
3
689
Vastaukset 3
- glowy
suoliston ja kolien pysymisen vuoksi tarjolla olisi hyvä olla myös kuivaa heinää ja suola/kivennäiskivi. Liikunnan määrästä riippuen sitten sitä kauraa. kivi maksaa noin 10e, heinät saat n. 100e. (en ole noista hinnoista varma)
- todellakin
kuivaa heinää ehdottamasti..
- agrologi
Tuoreen ruohon ja kauran lisäksi hevoset tarvitsevat nuolukiven, kivennäistä ja raikasta vettä.
Kuivaaheinää ei tarvita, jos laidunta on riittävästi ja hevoset totutettu laitumelle jo ennen hoitoon tuloa.
Kuivaheinä maksaa n.0,2€/kg
Kaura n. 0,2€/kg
Kivennäinen 20€-30€/säkki (20kg)
Kivennäistä menee hevoselle noin (riippuu merkistä) 200g ja ponille 50g päivässä eli säkillinen riittää koko kuukaudeksi. Kauran määrä riippuu hevosten liikunnasta jotain välillä 0-4kg/päivä hevoselle ja 0-1,5kg/ponille luultavasti oikeat määrät on noin ½kg ponille ja 1kg hevoselle päivässä.
Hevosten omistajalta kannattaa kysyä tarkat ruokintaohjeet (jotkut hevoset tottuneet saamaan täysrehua, melanssileikettä, pellavaista jne.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791691
- 81896
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,39862En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56801- 60658
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69620Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19561Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38526Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te36521- 19511