viikossa juotte alkoholia ja mihin kellon aikaan aloitatte juomisen?
Kuinka
monta kertaa
18416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
enkä missään, maksan ja haiman saa muutenkin eläissään huonoks. Kysy haima ja maksa sairailta, haluavatko juoda vielä, sitten ymmärrät enemmän.
2 kertaa viikossa ja silloinkin vaan olutta korkeintaan 3 tai 4, siitä määrästä ei tule rapula. En aloita koskaan juomista ennen klo 6 illalla.
on yhtenä viikonloppuna muisti melkein pois.Sun ikäisenäs ryyppäsin rankastikin,mutta haima eikä maksa ole vaivanneet ikinä.Mahtavat darrat kylläkin.
Mutta se on jokaisen oma asia.
Mutta ilman viinaksiakin voi elää.
jokaisen oma asia miten paljon tai vähän juo vai juoko ollenkaan, mutta uteliaisuuttani vaan kyselin että miten usein muut käyttää alkoholia:)
pieni määrä alkoholia joskus on jopa terveellistä täysi-ikäiselle,mutta varsinainen juopottelu on taas toinen asia.
Nykyisinhän on jo alle 18 vuotiaitakin alkoholisteja,eikä loppua näy:(
Eikä näykään niin kauan,kuin alkoholin mainonta sallitaan.Sehän antaa murrosikäisillekin sen kuvan,että kaljan ja sidukan lipittäminen on ok,ja kuuluu nuoruuteen.
onko maksasi ja haimasi tutkittu
yleislääkärin tarkastuksessa kaksi vuotta sitten.Ja kolestroliarvotkin ovat normaalit.
Nykyisin en juo alkoholia.
Mutta olen kyllä juonut. Yleensä mulla oli se tyyli kun join etten jois ennen viittä.
Mutta kyl siittä mä lipsuin.
Toivottavvasti se aika on jo takanapäin siis toi mun juominen.
Kukaan ei sanonut että hyvä Heli lopeta jo. Tarvii lopetaa ennenkuin muut siittä sanoo.
(nimi muutettu)
jo menny aika pitkälle jos muutkin alkaa huomautteleen, ohan se hyvä että itse ajoissa huomaa missä ollaan menossa ja lopettaa, tai ainakin vähentää juomista.
Jaa, tuohon on paha sanoa. Mä kun en edes joka viikko juo ja hyvin pärjää. Tää viikonloppu on mennyt selvänä tyttönä, mutta ens vloppuna on vappu ni voip olla et juon pe ja su.
Yleensä kerran viikossa riittää tai olen vlopun selvinpäin. Alottelen siinä 19maissa, tai riippuu tilanteesta ja illan suunnitelmista
3-4 sixpäkkiä viikossa.
Jos todellakin juot noin paljon niin oliskohan aika käyrä aa-kerhossa.
Tuon verran kun ryyppäät, niin pian haima, maksa ja muut sisäelimesi sanoo että nyt riitti.
Ihan oikeesti jos vähääkään välität itsestäsi lopeta juominen.
Onko sulla lapsia ?
Haluatko että ne jää kohtakin isättömäksi tai jos olet nainen niin haluatko että ne jää äirittömäksi.
Mietippä sitä nukkumaan mennesssäs.
Kauvaa tuollainen peli ei vetele.
Ja sairaalassa sua ei käsitellä silkkihansikain.
Tee nyt lopetus päätös heti eläkä 15 päivä.
huuhaa
itse tietää juoko liikaa vai ei, ei siihen auta toisten sanomiset, itsellään pitää olla motivaatio hakee apua. Kohtuullinen alkoholin käyttö ei ole pahasta mutta jos ottaa umpikännelin joka viikonloppu niin silloin on jo ongelmia.
ja aloitan aina neljän jälkeen kun töistä pääsen :=)))
Silloin kun otan, otan. Sillloin kun en ota, en ota. Ja aina päätän että otan vasta seuraavalla kerralla.
joka päivä ainakin yhen kaljan ja sitten viikonloppuisin enemmän, paitti en sunnuntaisin, se on mulle pyhä päivä ja sillon ei saa juoda.