Työmies2 on pahin valittaja joka kulkee kahdella jalalla ja kirjoittelee tänne.
Sille ei mikään ole hyvä.
Jos on vankien tai köyhien tai minkä muun auttamisesta kyse niin kauhea valitus.
Jos homojen tuomitsemisesta tai vankien muuttamisesta paremmiksi ei sekään ole hyvä.
Yhtään asiaa mitä uskovat painottavat kirjoituksissaan hänellä ei ole ollut hyvää kirjoitettavaa.
Miten vaikeaa ja raskasta hänen elämänsä voikaan olla.
Kritisoiminen ja valittaminen on helppoa, mutta siinä tekee vain hallaa itselleen.
Kriittisen ihmisen ei ole hyvä olla.
Hakisit apua tai muttaisit mielesi.
Positiivinen on paljon helpompi olla ja lähimmäistenkin kanssa tulee paremmin toimeen.
Sille ei mikään ole hyvä.
Jos on vankien tai köyhien tai minkä muun auttamisesta kyse niin kauhea valitus.
Jos homojen tuomitsemisesta tai vankien muuttamisesta paremmiksi ei sekään ole hyvä.
Yhtään asiaa mitä uskovat painottavat kirjoituksissaan hänellä ei ole ollut hyvää kirjoitettavaa.
Miten vaikeaa ja raskasta hänen elämänsä voikaan olla.
Kritisoiminen ja valittaminen on helppoa, mutta siinä tekee vain hallaa itselleen.
Kriittisen ihmisen ei ole hyvä olla.
Hakisit apua tai muttaisit mielesi.
Positiivinen on paljon helpompi olla ja lähimmäistenkin kanssa tulee paremmin toimeen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen saman huomannut ja joskus jopa miettinyt, että miksi hän täälä kulkee.
Usein olen huomannut, että hänen heittämänsä kritiikki on saanut hyvää keskustelua aikaan. Käyttääköhän Jumala häntä välineenään.
Jumala puhuu hänen kauttaan. Hän herättelee meitä tosiuskovaisia näkemään totuuksia. Ehkä pyhä henki on tullut häneen.
omalta suppealta kannaltasi, minun mielestä työmiehellä on paljon viisaita ajatuksia mutta hellarit ei tykkää että heidän tyhmyyttään arvostelllaan
No ehkä ja kritiikki on ihan ok, mutta kun joka asiaa, vaikka olisi kuinka hyvä asia niin ainainen kritiikki.
Eikö se vois ihan itekseen pitää ikävää ja synkistellä.
Jos edes olisi tasapainossa jotenkin, että edes jossain näkisi jotain hyvää, mutta kun ei missään.
En usko edes helluntailaisten olevan aina ja kaikessa ihan väärässä?
Sehän on maailman suurimpia herätysliikkeitä. Paljon isompi kuin luterilaisuus esimerkiksi, luulisi siellä jotain hyvinkin olevan?
En usko, että tässä on kyse helluntalaisuudesta, vaan kyse on uskosta Jeesukseen. Aikanaan, kun Jeesus toimi maanpäällä, häntä syytettiin vaikka mistä, syljettiin ja haukuttiin. Varsinkin, kun Hän teki erikoisen tunnusteon, kateuden henki iski näihin, jotka itseään pitivät niin arvokkaina Jumalan lapsina, että arokkampaa ei saanut heidän mielestään olla ja kirjankin he osasivat aivan ulkoa.
Kyllähän tämä kulkija usein juuri helluntalaisuuteen kritiikkinsä kohdistaa, mutta koska se kohdituu helluntalaisuudesta huolimatta, puhtaaseen Jumalan Sanaan, käy hänen kritiikki Jeesusta vastaan, kuten kävi silloinkin, kun Jeesus itse oli täällä. Älä toki välitä, vaikka he kuinka arvostelevat ja haukkuvat, siitähän sinä tiedätkin Jumalan totuutta tuovasi, kun paha pilkkaa, et ole suurempi tai kummempi kuin lähettäjäsikään. Jos suola käy suolattomaksi, se joutaa pois nakattavaksi, jos todistaja miellyttää kaikkia, on hänen todistuksensa vailla suolaa.
Työmies2 voi vielä olla todella sitkeä Jeesuksen puolustaja. Mietipäs millainen Paavali oli, ennen kuin Jeesus hänet valjasti tehtäväänsä. Sitä kyllä ihmettelen, että miten he uskaltavat käydä Jumalaa vastaan, voiko pimeys peittää totuuden niin täysin.
Joo totta toikinpuoli.
Mutta kun hänen kritiikkinsä saa pahaa aikaan, niin miksi sallia hänen tuhoavan vilpittömien uskon?
Täällä oli hyvää opetusta lähimmäisten rakastamisesta ja kymmenysten maksamisesta, mutta kaikenlainen kritiikki lopetti senkin ja sai sen häviämään kauhean kritiikin alle.
Nyt työmies haukkuu vankilalähettiä ja käännytystyötä joka on hyvän sanoman jakamista pahan tekijälle, että muutuisi.
Siis vaikka karavaani kulkee ja koirat haukkuu, ei sen tarvitsisi karavaaninkaan kaikkea sietää?
Jeesuskin sanoi aika tiukasti välillä kritisoijille ja jos ei heidän sanomisia koskaan anna takaisin he luulevat, että emme kestäisi kritiikkiä ja pystyisi kumoamaan sitä.
Kritiikin voimme raamatulla helposti kumoamaan, mutta työmies saa vaan jatkamaan uusien ja uusien kritisoitavien asioiden esiinvetämisen ja lapsi menee pesuveden mukana, eli hyvät asiat häviävät sen kritisoinnin vuoksi.
"Mutta kun hänen kritiikkinsä saa pahaa aikaan, niin miksi sallia hänen tuhoavan vilpittömien uskon? "
Jos työmiehen kritiikki vie uskon, on syytäkin viedä!
Mikä se sellainen usko on? Nokiamission tai ihmeparantumisuskoa, olen varma siitä, tai siis muuta uskonnollista hössötystä.
ja kasvatetumpi soturi on asialla, täälä palstalla tai missä milloinkin, sitä pahempi on vastustus.
kirjoittaa sellainen henkilö nyt, jota Jeesus on kasvattanut kauan kestämään ja sietämään kaiken kritiikin.
Hyvin pian kasvoin sietämään ulkopuolisten kritiikin, mutta he, jotka omasta laumasta antoivat kritiikkiä olivat alussa raskaita kestää. Nyt olen kasvanut siihen mittaan, että tuli kritiikki mistä tulikin ei se minua ollenkaan häritse.
Ihminen, uskovainenkin, voi olla todella raadollinen ja on valmis lyömään herkästi sellaista sanantuojaa, joka Jeesuksen tahdosta tuo uutta. Tälläiset ihmiset eivät täytä Jumalan tahtoa ja tutki asioita, vaan lyövät tutkimatta.
Tääläkin heitä on useita, jotka antavat kielteistä palautetta ottamatta asioista selvää, vaikka he ovat varmasti uskossa.
Keskenkasvuinen usko saa pahaa aikaan, jos uskovainen ei ole nöyrä ja se saattaa sammuttaa jopa Jumalan Hengen toimintaa.
Ulkopuoliset eivät ymmärrä Jumalan salaisuuksia, turha heiltä on sitä vaatia.
Uskovaisten pitäisi kasvaa ymmärtämään, muuten he eivät kelpaa Jumalan työhön, mutta sellaisenaan, uskonsa takia pelastuvat. Moniko heistä häpeää sitä, että eivät nöyrtyneet kysymään Jumalan tahtoa, vaan kävivät arvosteleviksi itsessään. Palkka on työn mukainen.
Raamattu varoittaa sellaisista jotka tuovat hajaannusta ja vilpittömien uskon sekoittaa.
Ei kaikki ole heti uskoon tullessaan lukeneet raamattua ja osaa vastailla kaikkeen kritiikkiin raamatun sanalla.
Kun nyt tulee kaikenlaisia kriitikkoja viemään vilpittömien uskon se on todellinen uhka.
Siksi joku vastuu tulisi olla kritiikin tuomisissa.
Ensin saadaan joku uskoon, sitten tehdään helvetinlapsi, tai jotenkin on raamatussa.
Voi teitä..
kohdalla se kritiikki suinkaan huono asia ole eikä saa pahaa aikaan.
Sillä juuri noitten erilaisten aiheitten kritisointi antoi minulle aiheen alkaa ajatella omia tekemisiäni ja laiminlyöntejäni Raamatun totuuden edessä, sekä innoitti minut ojentautumaan Herran sanaa noudattamaan monissa asioissa, joissa olin laiminlyönteihin syyllistynyt.
Näitä olivat kymmenysten maksu, Raamatun tutkistelu, rukous, hengellinen elämäntyyli, yms..
Voipa tuo olla akka, liekö mies.
voitetaan Jumalan sanalla. Pukekaa päällenne koko Jumalan sota-asu.
En pidä tavasta kirjoittaa negatiivisesti kenestäkään ottaen otsikoksi nimimerkin.
Minusta se ei vain ole korrektia.
Siinä puretaan vain kiukkua asianomaista kohtaan.
Työmies2 ei ole "ansainnut" sitä eikä kukaan muukaan. Ajatellaanpa itse miltä tuntuisi nähdä oma nimimerkki otsikkona ja sen perässä pelkkää arvostelua.
Eriävän mielipiteensä voi esittää muutenkin.
Minusta Työmies2 kestää kiitettävästi kritiikkiä.
Toivon, että hän myös pystyy ottamaan kantaa asiallisesti, solvaamatta, ja muita kunnioittaen, vaikka esittäisikin kritiikkinsä pienen piikin saattelemana. Kyllä uskovienkin pitää pystyä kestämään arvostelua, kun se on oikeutettua. Aina se ei ole, ja silloin voimme puolustaa näkemystämme asiallisin argumentein.
Oikea tapa lähestyä ihmisiä ei ole "sinä olet sellainen, sinä olet sellainen, sinä olet sellainen..." Emme tunne toisia niin hyvin, että voisimme lausua ehdottomia totuuksia heistä.
Parempi tapa on ilmaista olevansa eri mieltä toisen mielipiteistä. Silloin kritiikki ei kohdistu henkilöön, vaan asiaan.
Jokaisesta kirjoituksesta/kirjoittajasta voi löytää jotain hyvää.
Eriävään mielipiteeseen pitäisi pystyä vastapainoksi viestittämään myös se, mistä on samaa mieltä tai josta on itse epävarma.
Toisen henkilön nurkkaan ajaminen on epäinhimillistä ja epäkristillistä.