Leoskini ei syö? mitä teen?

Leoskini on ollut jo kohta viikon syömättä(söi yhden madon) vaihdoin sen vanhasta terraariosta uuten pari kuukautta sitten ja siitä asti se on ollut masentunut. Se ei ole liikkunut, paisti joskus ullut kädelle ja yrittänyt sitäkautta karata johonkin(muuten ei tule vielä kädelle, kun on arka)
Nyt vähänaikaa sitten se lopetti myös syömisen ja makoilee vain wetboxissa. Nahka on kyllä aika kirkkaan näkönen, mutta miten saan ton taas toipumaan?
Onko joku hoidossa väärin, kun pikkunen on nii masentunut ja peloissaan...?
61173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

uusi koti hämmentää niin, ettei ressukalle ruoka maistu. Odota viikko pari, ja jollei vieläkään ala syömään, ota käyttöön "pakkosyöttö" jolloin syötät sitä esim. ruutalla ja teet maustamaton jogurtti-vitamiini-kalkkimössöä.

Itse jouduin dyöttämään tätä tosi pitkään gekolleni, kun ei syönyt. Ostin sille kamuksi naaraan, ja oppi se Onnikin Lulua katsoessaan syömään :) joskin, Onnille ei aina pahemmin madot maistu sirkkaa sen olla pitää x)

Äänestä

koska leopardigekko ei syö paljon mitään talvilevolla,saati liiku.
ja kevät oli tänä vuonna huomattavan myöhässä.
oliko se levolla normaalisti n. pari kk?

Äänestä

Kaikki muutokset saattavat aiheuttaa stressiä gekoille. Ja stressi taas tekee esim. ruokahaluttomuutta.

Onhan kaikki olosuhteet uudessa terrassa oikeat? Siis lämpötilat yms. Entä onko pohjamateriaalina hiekkaa? Ettei vaan ole sitä syönyt. Muutos stressi voi saada sellaisenkin käytöksen aikaiseksi.
Tarkkaile siis ulosteita. Onko niissä hiekkaa. Se on helppo todeta kuivuneesta ulosteesta. Jos hiekkaa on , se hajoaa sitä painettaessa hiekaksi.

Jos gekko söi normaalisti ennen uuteen siirtoa , tuskin syömättömyys silloin on "talvilevosta" johtuvaa.

Onko gekkosi aikuinen vai nuori? Jos on aikuinen ja tukevassa kunnossa (paksu häntä) , ei kauheasti tarvitse vielä hermoilla(ellei ole hiekkaa syönyt), vaan antaa rauhassa tutustua uuteen kotiinsa. Aikuinen leopardigekko ei kärsi muutaman viikonkaan syömättömyydestä jos tosiaan on paksuhäntäinen.

Ja ennen pakkoruokintaa olisi viisasta kokeilla erilaisia ruokaeläimiä. Sirkkoja , jauhiksia , jättiksiä (jauhiksia ja jättiksiä mielellään juuri nahan vaihtaneina , valkeina) vahakoisan toukkia ja perhosia , torakoita ja luonnosta kohta löytyviä yöperhosia ja hämppyjä.
Uusi ruoka saattaa herättää ruokahalun. Samoin se miten tarjoat ruoan voi vaikuttaa. Tipauttamalla kiemurtava matonen tai kipittävä sirkka eteen , voi herättää saalistusvietin.

Jos ei ollenkaan ala syömään tai on laiheliini , voit ensin antaa suupieleen hipaisten esim. jugurttia johon sekoitat hieman vitamiinia (Nutrobalia). Vasta viimeinen keino on pakkoruokinta. Se stressaa gekkoa lisää. Ensisijaisesti pitäisi saada selville syy ruokahaluttomuuteen.

Jopa suolistoloisetkin , stressin inostamana , voivat lisääntyä ja aiheuttaa ruokahaluttomuutta.
Mutta toivotaan että gekkosi alkaa kohta taas normaalin ruokailun :)

Äänestä
  • Eli noi kaikki -geggo-:n mainitsemat on meill OK. Ja sit kun yritettiin sirkkoja, mutta ei niitäkään. Sitä ei jotenkin kiinnosta mikään....:Ö( eläin kaupassa sanottiin, et johtuu varmaan siit, kun uuvess ei saaa kiipeillä, ni tänään vaihetaan vanhaan terraan takas Ilonalle se on :) kut mua vähän harmittaaa, kun tohon uuteen ois mahtunut sille vähän ajan päästä ottaa poitsu kamuksi..

    Äänestä

...söi huonosti koko talven. En todellakaan olis huolissaan viikon syömättömyydestä jos näyttää hyvinvoivalta, häntä paksu ja silleen, enkä kovin helposti ryhtyis pakkosyöttöön, se vasta stressaakin. Laita kerran viikossa pirteitä jauhiksia tms ruokakuppiin ja seuraa menekkiä. Voit myös tarjota pinseteillä tai sormilla makupaloja nenän eteen, mutta anna olla melko rauhassa...

Äänestä

Liskoni ei ole syönyt enää moneen viikkoon! Kyllä se aktiivisena liikkuu mutta ei vaan syö. Sitä ei tunnu enää kiinnostavan ruoka yhtään, aina vaan kävelee ohi ihan kuin ei edes näkisi koko matoa. Nahka sillä on vaihtunut normaalia useammin. Tarvitsen apua!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lott kirjoitti:

Leoskini on ollut jo kohta viikon syömättä(söi yhden madon) vaihdoin sen vanhasta terraariosta uuten pari kuukautta sitten ja siitä asti se on ollut masentunut. Se ei ole liikkunut, paisti joskus ullut kädelle ja yrittänyt sitäkautta karata johonkin(muuten ei tule vielä kädelle, kun on arka)
Nyt vähänaikaa sitten se lopetti myös syömisen ja makoilee vain wetboxissa. Nahka on kyllä aika kirkkaan näkönen, mutta miten saan ton taas toipumaan?
Onko joku hoidossa väärin, kun pikkunen on nii masentunut ja peloissaan...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu