Kerronpa teille miten päästään siihen Suomesta voidaan lakkauttaa armeija.
Siten että arvon rauhanaktivistit menevät taivuttamaan eri maiden hallitukset lopettamaan omansa.Suomen armeija voidaan sitten viimeisenä lakkauttaa.
Voisitte vaikka aloittaa itänaapurista.
Tollaiset pienet maat kuten Monaco,Kiribati ja Trinidadi voidaan jättää laskuista pois.
No niin nyt tulee idis
7
380
Vastaukset
- möllinger
Kyllä ne yhteiskuntien resursseja tärkeämmiltä asioilta syövät turhakkeet voisi tosin lakkauttaa yhtä aikaa kaikkialta, miksi Suomen tai kenenkään muun pitäisi olla viimeinen.
Asevelvollisuussysteemi voitaisiin lakkauttaa saman tien, vaikka koko armeijan lakkauttamisessa jäätäisiin odottamaan muita. Toivotaan, että projekti etenee! - Toisinajattelu
Hyvä idea, paitsi että armeijoiden lakkauttamisesta pitäisi kampanjoida kaikkien, eikä vain rauhanpuolustajien. Kuka nyt sotaa kerran kaipaa oikeasti? Eikös se lähes jokaiselle ole kamalaa. Jos rauha on tärkeä, miksi sen edistäminen heitetään "rauhanaktivistien" tunnolle?
"Ensin sinä, sitten minä" -periaatteella ei kyllä taas saada aikaiseksi mitään. Jonkun on otettava se riski ensimmäisenä. Luopua armeijasta, luopua sodanuhasta, jotta muutkin sen tekisivät.- olemassa valtiota varten
Valtiolla on oikeus "lailliseen väkivaltaan ja voimaan". Tietääkseni armeija on olemassa sekä ulkoisia että sisäisiä uhkia varten. Eli kun köyhät kapinoivat kuten kiinassa.
Rikkaat perustivat valtion, sille armeijan. Jos armeija laukkautettaisiin niin rikkaat eivät pitäisi siitä. Ja sen takia sitä ei lakkauteta. Nääkin sodanuhat... mitä mulla on pöllittävää jota venäjä haluais. Voisin mä tietokoneen niille antaa. Mutta en mä mitään pakkotyötä niille tekis koska mä teen sitä mieluummin suomen valtiolle. "luopua sodanuhasta,luopua armeijasta"
Kieltämättä tällöin ehkäisisimme sodanuhkaa siihen kun vaaditaan kaksi osapuolta.Mutta tilalla olisi uhka menettää itsenäisyys,oma maa,hyvintivointijärjestelmä ja olisi uhka kokea kansanmurha.
Jostain kumman syystä ns"rauhanaktivistit"haluavat että Suomi joka ei ole viimeisen sadan vuoden aikana hyökännyt vieraaseen maahan ottaisi tämän riskin ei itänaapuri joka on hyökännyt Puolaan,Suomeen,Baltiaan,Tshekkeihin,Afganistaniin ja Tsetheniaan.
Ja sitten tässä sulle vähän realismia.Johanneksen ilmestys 9:18"Näihin kolmeen vitsaukseen-tuleen,savuun ja rikin katkuun,jotka suitsivat hevosten suusta-kuoli kolmannes ihmiskuntaa"
Tämä ei tarkoita että näin saattaa käydä vaan että näin käy.
Rakas ystävä toisinajattelusi ei pelasta maailmaa eikä sinua, ainoa mahdollisuutesi pelastua on Jeesus Kristus.
- luxembourgiin
Viimeseks kaikki sivarit vallottaa luxembourgin. siellä kun ei ole armeijaa.
- mennaan kuule Lontooseen
Joo, haetaan valtion maararahaa etta voidaan menna lopettamaan Iso-Britannian asevelvollisuus. Minusta tuntuu etta tehtava on helppo.
Enta sinusta ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5161568- 641166
- 61862
- 61845
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18837Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101766- 76751
- 30707
- 63695
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49691