KASTEEN OLEMUKSESTA JA PERISYNNISTÄ

PERISYNNISTÄ ja kasteen olemuksesta


Väitetään, että käsitettä “perisynti” ei löydy Raamatusta, ja vedotaan Hes 18 kohtaan: ”Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan syntivelkaa.”. Tuohon vedoten monet uskonsuunnat suunnat pitävät lasta synnittömänä.

”Tietensä he eivät ole tietävinään,” vai eivätkö he todellakaan tiedä?
Ongelma näyttää olevan, että käsitettä ”perisynti” ei ymmärretä.

Käsite ”perisynti” on Adamilta peritty ”lihan ruumis” eli langenneen lihan syyllisyys:
Rm 10:12-14. ”Sentähden, niinkuin YHDEN ihmisen kautta SYNTI TULI MAAILMAAN, ja synnin kautta KUOLEMA, niin KUOLEMA on tullut KAIKKIEN IHMISTEN OSAKSI, koska KAIKKI ovat syntiä tehneet -

13. sillä jo ennen lakiakin OLI (huomaa mennyt aikamuoto) synti maailmassa, mutta syntiä EI LUETA, missä LAKIA EI ole;
14. kuitenkin KUOLEMA hallitsi Aadamista Moosekseen asti niitäkin, jotka eivät olleet syntiä tehneet samankaltaisella rikkomuksella kuin Aadam, joka on sen esikuva, joka oli tuleva.”.

Tuossa se perisyyllisyys on. (olisikin selvyyden vuoksi puhuttava perisyyllisyydestä, eikä perisynnistä).
Lapsetkin ovat tuon synnin syyllisyyden alaisia, merkkinä tästä on kuolema, jonka alaisia lapsetkin ovat. Jos lapset olisivat vapaat perisyyllisyydestä, niin he olisivat kuolemattomia, ja he siirtyisivät kuoleman alaisiksi vasta kun tulevat tietoiseksi laista ja syyllisyydestä.
Laki on siis ollut maailmassa Mooseksesta alkaen, siitä huolimatta vaikka kaikki eivät olekaan laista tietoisia.

Jeesuskin syntyi lain alaiseksi, näin JOKAINEN lapsi syntyy lain alaiseksi. Lapsen oma ”tieto” asiasta ei muuta asiaa miksikään. Raamattu ei siis sano: ”missä lain olemassaoloa ei tiedosteta, siellä ei syntiä ole.” Sellaista tilannetta, että lakia ei olisi, ei ole ollut kuin ennen Mooseksen kautta anneltua lakia.
Ei pakanoillakaan ole tietoa Jumalan laista, eivät he kuitenkaan ole synnittömiä. Lakia ei siis luettu ennen Moosesta, mutta perisynnin syyllisyys oli kuitenkin voimassa, koska kuolema hallitsi silloinkin, kuten edellä oleva raamatunkohta kertoo.

Jotta ihminen voisi pelastua, pitää tuosta Adamin lankeemuksen perisyyllisyydestä päästä pois.
”Perisynnin” poistaminen on yhtä kuin; ”lihan ruumiin poisriisuminen”:
Kol 2:11-12: ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, jossa te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT USKON KAUTTA, jonka VAIKUTTAA JUMALA, joka herätti hänet kuolleista.”

Tästä on kyse perisynnin syyllisyyden poistamisessa. Jollei perisyntisyyttä, eli lihan ruumista poisriisuta, niin mitään osuutta ei ole esim. kuolleitten ylösnousemukseen. Tulolla ”lihaan ruumiin poisriisumisella” tullaan osalliseksi Kristuksen hankkimasta sovituksesta ja ylösnousemuksesta.

Ongelma on monilla, että ei ymmärretä mitä ”perisynti” ja perisyntisyys tarkoittaa.
Perisynti-sana on siis lyhyt ilmaisu jota käytetään ilmaistaessa tuota Aadamilta perittyä kuolemaa tuottavaa lihallisuutta, jonka alaisia KAIKKI syntyneet ihmiset ovat,- myös lapset. Jokainen on syntynyt kuoleman alaisuuteen langenneen lihan vuoksi. Tätä on perisynti. Turha vedota, että ”lapset eivät kanna isäinsä syntiä”. Eihän ne isäin TEKOSYNTEJÄ kannakaan, mutta Aadamissa langenneen lihan syntisyyttä, eli rangaistusta kantaa jokainen. Nimitäin Aadamille hänen rikkomuksensa vuoksi säädettyä; ”kuolemalla kuolemista” , siis sekä ajallista, että IANKAIKKISTA kuolemaa. Siksi kukaan vaimosta syntynyt ei voi olla puhdas, vaan on kuoleman alainen, kuoleman joka on hallinnut Aadamista alkaen, hänen rikkomuksensa tähden.

Jotta ihminen voisi pelastua, eli saavuttaa iankaikkisien kuolemattomuuden niin tuo syntisen lihan perintö pitää pestä pois. Jeesus ei nimittäin lunastanut meidän kuolevaisia ruumiitamme, vaan tuon kasteessa uudestisyntyneen, Kristukseen puetun ihmisen, joka aikanaan puetaan kirkastettuun ruumiiseen.

Pitää siis tapahtua ”lihan ruumiin poisriisuminen”, eli Kristuksen suorittama sydämen ympärileikkaus, jossa tapahtuu tuon turmeltuneen lihan ruumiin poisriisuminen ja sen hautaaminen. Ja tilalle nousee Kristuksen uudestisynnyttämä uusi luomus. Tuo voi tapahtua VAIN kasteessa. Iällä ei ole merkitystä. Mitä aikaisemmin tuo ”lihan ruumis” poisriisutaan, sitä parempi, ja sitä aikaisemmin ihminen vapautuu tuosta Aadamin lankeemuksen perisyyllisyydestä.
Adamille säädetyn kuolemanrangaistuksen täytäntöönpano tapahtuu siis kasteessa hukuttamalla. Mutta Kristuksen lunastustyön ansiosta nousee tilalle, eli uudestisyntyy uusi, Kristuksen päälleen puettu uusi luomus.

Tuo kadottava ”lihan ruumis” riisutaan pois kerta kaikkiaan KASTEESSA, jossa se haudataan, kuten Raamattu sanoo, ja jossa jaetaan lahjana osallisuus Kristuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen, kuten Raamattu sanoo. Jokaisen ihmisen,- myös lapsen, tulee riisua lihan ruumis pois. Se tapahtuu kasteessa lihan hukuttamisena. Ja kasteessa saadaan osallisuus Kristuksen ylösnousemukseen, jonka Kristus ansaitsi, eli kasteessa ihminen puetaan Kristukseen, kuten Raamattu edelleen sanoo.

Kun tuo periytynyt syyllisyys Aadamin rikkomuksesta kerran pois riisutaan, niin ei se KOSKAAN palaa takasin. Kun ihminen lankeaa, eli lähtee tuhlaajapojan tielle, niin perisyyllisyys ei palaa ihmiselle takaisin. Kyse on tuolloin tekosynneistä joista uskonsa menettänyt tulee syylliseksi, koska ei ole uskoa. Vain usko Jeesuksen sovitustyöhön pitää ihmisen tuosta sovitustyöstä osallisena ja vapaana syyllisyydestä.

JOS Jumalan käskemää kastetta EI VOI jostain syystä saada, niin kasteen puuttuminen ei rajoita Jumalan mahdollisuuksia riisua tuota ”lihan ruumiin poisriisumista”, eli hautaamista.. Jumala pystyy sen tekemään ilman kastettakin, mutta näin hän ei ole ihmisille säätänyt, vaan on säätänyt kasteen koskemaan ”kaikkia kansoja”, ketään pois sulkematta.
Jumalan säätämä kaste ei siis sido Jumalan käsiä. Mutta miksi ihmeen takia velvoiteltaisiin Jumalaa toimimaan säätämyksestään poikkeavalla tavalla? Ja eritoten ihmiskunnan suuren enemmistön kohdalla,- lasten kohdalla.

Jos kaste on saatavissa, mutta sitä mahdollisuutta ei käytetä, niin se on Jumalan säätämyksen ja käskyn rikkomista, ja pelastetuksi tulemisen estämistä.

USKON olemusta ei taideta ymmärtää.

Usko on oikeastaan Kristuksen läsnäoloa. Kristus tulee Sanansa kautta asumaan ihmiseen. Missä Kristus on siellä on AINA usko. Missä Kristus on, siellä on myös perisynnin syyllisyys, eli ”lihana ruumiin poisriisuminen”, Kristuksen ympärileikkaus, eli sydämen ympärileikkaus ja vanhurskauttaminen tapahtunut.
Kyllä Jumala pystyy tuon tekemään ilman kastettakin, mutta hän on halunnut antaa tuollaisen merkin, niinkuin antoi VL:n aikana lukuisia merkkejä.
UL:n aikana noita Kristuksen läsnäolon merkkejä on vain kaksi, kaste ja ehtoollinen ja toki SANA jossa Kristus AINA on, onhan hän itse tuo sana.
Kaste on siis tie Jumalan valtakuntaan ja tuo lahja on otettava vastaan ”kuten lapsi”, joitta sisälle pääsisi. Siis ilman ymmärrystä, eli ei vaadita ymmärrettävää ikää.

On olemassa omatekoitakin uskoakin: “sinä päätät uskoa” opin mukaista, vaan se ei pelasta. Kyse on samasta kuin “omavanhurskaus” joka on monella lahjavanhurskauden sijalla. Parasta siis turvata lahjoitettuun uskoon, uskoon jonka Kristus vaikuttaa.


ILMAN USKOA kaste ei hyödytä.

Toki kasteesta voi langeta pois, mutta sinne voi palata takaisin. Kasteessa Jumalan lahjoittama usko pelastaa niin kauan kuin ihminen uskoo. Jos uskosta luovutaan, niin luovutaan samalla kasteessa lahjoitetusta perinnöstä, eli iankaikkisesta elämästä. Lihan ruumis pysyy toki poisriisuttuna, mutta tilalle tulee kadottavat tekosynnit. Tuosta tilasta voi toki palata takaisin kasteessa lahjoitettuun uskoon. Eli kyseessä on paluu kasteeseen.



VÄITTEITÄ JA VASTAUKSIA:

Väite: ”Raamattu ei käske missään kohtaa kastamaan lapsia”
Ei käske, mutta ei käske kastaman vanhuksiakaan, vammaisia, nuoria, eikä mitään muitakaan ryhmiä,- Logiikan mukaan ei heitäkään siis pidä kastaa, kun heitä ei ole erikseen käsketty kastaa.

Väite: ”Opetuslapsia ei tehdä kastamalla”.
Kuka nyt noin hullua on väittänytkään? Raamatun mukaan opetuslapseksi tehdään: 1) KASTAMALLA ja 2) OPETTAMALLA. Pelkällä kastamalla ei kukaan ole väittänyt opetuslapsia tehtävän. Myöskään pelkällä opettamalla ei opetuslapsia tehdä, kumpikin tarvitaan; kaste ja opetus.

Väite: ”kaste ei uudestisynnytä!”
Ei kastevesi uudestisynnytäkkään.
KASTE on KOKONAISUUS johon kuuluu KAKSI elementtiä; VESI ja SANA. (lisäksi Pyhä Henki toimii sanan kautta uudestisynnyttäjänä) Kumpikin tarvitaan jotta kyseessä olisi kristillinen kaste. Kumpikin tarvitaan uudestisyntymiseen, ”joka ei synny VEDESTÄ ja HENGESSÄ”
Jos sana erotetaan vedestä, niin jäljelle jää pelkkä vesi. Jos taas vesi erotetaan sanasta niin sekään ei ole kaste, vaan pelkkä sana.
Jumala on säätänyt että uudestisyntymiseen tarvitaan nuo kaksi ; VESI ja SANA..

Ei se ole mitään ennenkuulumatonta tuo veden ja sanan yhdistelmä.
Koko maailmankaikkeuskin on luotu; ”vedestä ja veden kautta, sanan voimasta”,- huomatkaa, että VESI on vettä ja SANA on sanaa.(2. Piet 3:5). Miksi Jumala käyttää vettä ( ja siihen sisällytettyä sanaa) noin voimallisesti, se on salaisuus, ja on järjelle hullutus.

Väite: ”ihmisen tulee kuulla jotta usko voisi tulla”.
”Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.”
Eikö lapsia muka kuule? Johanneskin kuuli Marian sanat kohdussa ollessaan ja uskoi ja sai Pyhän Hengen.
Kastetilaisuudessa julistetaan Jumalan sanaa, eli Jumalan SANA ja LUPAUS tulevat julistetuksi ja lapsi kuulee sen. Tarvittavan USKON VAIKUTTAA yksin JUMALA. Pystyi Jumala vaikuttamaan uskon ja antamaan Pyhän Hengen kohdussa olevalle Johannekselle, eikö sitten sylissä olevalle lapselle.
Ei pitäisi olla vaikeaa ( muulle kuin järjelle joka on uskon vastakohta).

Juuri nuo SANA ja VESI YHDESSÄ tekevät KASTEEN. Kumpikin erillään ei ole mikään kaste.
Vedessä oleva sanan uudestisynnyttää Pyhän Hengen kautta: ”te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.”(1 Piet 1:23)
Uudestisyntyminen tapahtuu siis KATOAMATTOMASTA SIEMENESTÄ, SANAN KAUTTA.
Mikä lihasta on syntynyt on liha. Katoamattomasta Jumalan Hengestä syntyy ihmisen henki, mutta tuokin tapahtuu sanan kautta. Ei siis Pyhä Henkikään uudestisynnytä ilman sanaa.
Kasteessa on vesi ja sana jotka Pyhän Hengen kautta uudestisynnyttävät.
Hullutusta tuo kastevesi järjelle on mutta minkä teet kun se on Jumalan säätämä asetus.

Väite: ”Jos minä suoritan lapselleni jonkun ulkoisen RITUAALIN vaikka EPÄUSKOSSANI niin MINÄ OLEN ANSAINNUT LAPSELLENI PELASTUKSEN”.

Noin monet nimittävät Jumalan tekoa halveksuen rituaaliksi.
Kasteelle VIEMINEN ja kaste on kaksi eri asiaa. Eihän viejä kastetta suorita. Ei ANSAITSE lapselle pelastusta VIEMÄLLÄ lapsi kastelle. Ei ”viemistä” ole säädetty pelastumiseksi, vaan kaste, eli vesi ja siihen sisältyvä sana.
Huomaa, että joku IHMINEN sitä sanaakin julistaa, ihminenhän sen julistamisen tekee, ei se ääni pilvistä tule. Pelastusta ei siis SAARNAAJA ANSAITSE toiselle, eikä se ole hänen teko.

EPÄUSKO ei mitätöi Jumalan työtä.
Kaste on voimassa vaikka kukaan ei uskosikaan. Jumalan tekoa ei siis tarvi uusia ihmisen epäuskon vuoksi. Ei saarnattu sanakaan muutu mitättömäksi vaikka kukaan ei uskoisikaan. Ilman uskoa se ei vain hyödytä, niin ei kastekaan hyödytä jollei uskoa ole. (vrt noita Simon). Ei Kristus mitätöidy vaikka ihmiset ei uskoisikaan.
Pelastusteko ei siis ole lapsen vieminen kasvettavaksi, vaan pelastustyö on Jumalan teko kasteessa , jossa on sekä vesi, että sana siihen liitettynä. Pelastus siis JAETAAN, lahjoitetaan tuossa kasteessa ihmiselle. ( aivan niinkuin ympärileikkauksessa VL:n aikana, vanhemmat veivät lapsen ympärilainattavaksi.) Ulkoisena merkiksi uudestisyntymisestä Jumala on säätänyt merkin, eli vesikasteen. Hullutukselta tuo kastevesi tuntuu, mutta menepä nyt Jumalaa siitä nuhtelemaan ja puhtaampaa oppia esittämään.(tosin niitä Jumalaa puhtaampaa opin esittäjiä on paljon)

Väite: ”pienet lapset ovat Jeesuksen sovituksen tähden autuaita ja pelastettuja”.
Jos ovat, niin miksi eivät aikuiset ole?

Väite: ”Lapset eivät TIEDÄ Jumalan laista mitään. Siksi heillä ei voi olla myöskään syntiä, joka tarvitsisi sovitusta”.
Mistäköhän tuollainen oppi on peräsin, ei ainakaan Raamatusta.
Tuon opin mukaan pakanoillakaan ei voi olla syntiä eivätkä tarvitse sovitusta.
Opin puolustamiseksi väännetään raamatunjaetta, joka on revitty irti asiayhteydestä: Kohta kokonaisuutenaan on seuraava:
Rm 10:12. ”Sentähden, niinkuin YHDEN ihmisen kautta SYNTI TULI MAAILMAAN, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet -
13. sillä jo ENNEN lakiakin OLI (huomaa mennyt aikamuoto) synti maailmassa, mutta syntiä ei lueta, missä lakia ei ole;
14. kuitenkin kuolema hallitsi Aadamista Moosekseen asti niitäkin, jotka eivät olleet syntiä tehneet samankaltaisella rikkomuksella kuin Aadam, joka on sen esikuva, joka oli tuleva.”.
Laki siis TULI JO Mooseksen aikana, mutta synti oli ennen tuota lain tuloakin maailmassa, mutta syntiä ei TUOLLOIN luettu syyksi ihmisille, mutta KUOLEMA hallitsi kuitenkin ihmisiä Adamista alkaen, tämän lankeemuksen vuoksi, ja hallitsee edelleenkin.
Lapsen ”synnittömyyteen” tuo jae ei siis ole mikään perustelu, ko kohdan asiayhteys tulee siis tuossakin huomioida.
Huomaa, että Jeesuskin syntyi LAIN ALAISUUTEEN koska laki oli tuolloin jo annettu: ”Mutta kun aika oli täytetty, lähetti Jumala Poikansa, vaimosta syntyneen, LAIN ALAISEKSI SYNTYNEEN, lunastamaan LAIN ALAISET”
Lapsetkin ovat siis LAIN ALAISIA heti syntyessään ( ja laki vaatii lain noudattamista), eivätkä vasta kun tulevat laista tietoiseksi. Ja tuosta lain alaisuudesta pitää päästä pois, ja se tapahtuu kasteessa tapahtuvassa uudestisyntymisessä, jolloin ”lihan ruumis poisriisutaan”.(Jeesuksesta ei tarvinnut tuota ”lihan ruumista” poisriisua, koska hän ei ollut siinnyt syntisestä Joosefin siemenestä, vaan Pyhästä hengestä. Hän ei siis ollut perisyyllisyyden alainen, vaikka olikin lain alaiseksi syntynyt.)
Tuota ”lihan poisriisumista” käsittelevä kohta kokonaisuutenaan, jotta ymmärretään kasteen merkitys:
Kol 2:11-12. ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA, Kristuksen YMPÄRILEIKKAUKSELLA: ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, JOSSA te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT USKON KAUTTA, jonka VAIKUTTAA Jumala, joka herätti hänet kuolleista.”.

Riittoisa raamatunkohta. Kaste on siis sydämen ympärileikkaus, josta Jumala käyttää nimitystä ”lihan ruumiin poisriisuminen”. Kasteessa tapahtuu lihan ruumiin (eli perisyntisyyden) poisriisuminen, ja tuon poisriisutun lihanruumiin HAUTAAMINEN. Ja samalla Jumala herättää uuden ihmisen (eli uudestisynnyttää)katoamattoman siemenen, eli Pyhän Hengen kautta.
Huomaa miten se usko syntyy, eli annetaan ihmiselle; ”USKON kautta jonka VAIKUTTAA Jumala”.
Kol 2: 11. ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, jossa te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT uskon kautta, JONKA VAIKUTTAA JUMALA, joka herätti hänet kuolleista.”

Kasteessa ihmisen perisyntisyyden alainen lihanruumis poisriisutaan, hukutetaan ja haudataan. Kasteessa myöskin ihminen HERÄTETÄÄN, eli uudestisynnytetään Jumalan vaikuttaman uskon kautta katoamattomasta siemenestä, eli Pyhästä Hengestä. Tälläin tapahtuu se Hengestä synytyminen mitä Jeesus sanoo: “Joka on Hengestä syntynyt on henki” (Jh 3:3-8).
Noin suorat on Jumalan tiet. Turha niitä vääntää mutkille.
Ihmisen tieto tai tietämättömyys ei siis vaikuta lain OLEMASSAOLOON millään tavalla vaikka väitetäänkin, että kun lapsella ei ole TIETOA, niin laki ei koske häntä. Tietämättömyys laista ei tee lapsesta vapaata lain alaisuudesta, koska lapsi on syntynyt lain alaisuuteen, kuten Jeesuskin syntyi.

Vedotaan tapaukseen jossa Jeesus siunasi lapsia eikä kastanut heitä.
Kyse oli tuolloin VL:n ajasta ja VL:n säädöksen mukaan ympärileikatuista, eli jo pelastetuista lapsista. VL:n aikana ei kastetta tarv****, vaan ympäripaikkaus oli kasteen tilalla. Ympärilaukkaamalla pelastuttiin, kun lakia noudatettiin. Ympärileikkaamaton ei pelastunut, vaan tämä jopa käskettiin hävittämään kansasta.
Kyseinen kohta, jossa Jeesus siunasi lapsia, ei siis MILLÄÄN tavalla todista sitä, että lapsia ei tarvi/saisi kastaa. Jos tuo kohta otetaan esimerkiksi, niin silloin pitää poikalapset ympärileikata ja tytöistä antaa säädetty uhri, ja yrittää saada Jumala hyväksymään VL:n pelastusjärjestys.

Väite; “lasten on odotettava; kunnes ITSE valitsevat kumpaa tietä vaeltavat”.
Siis kuitenkin tehdään pelastus IHMISEN teoksi, ihmisen omaan valintaan perustuvaksi! Melkoinen ihmisteko.

Väite: ”SANA uudestisynnyttää, - ei kaste.”
Vedotaan kohtaan: ” te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan KATOAMATTOMASTA SIEMENESTÄ, Jumalan elävän ja pysyvän SANAN KAUTTA.” Tuo SIEMEN on Kristus(Gal 3:16)
On otettava huomioon Raamattua laajemmaltikin:
”Kristus rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä,että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, VEDELLÄ PESTEN, SANAN kautta,”(jos vedellä tarkoitetaan sanaa niin kohta kuuluisi: “sanalla pesten sanan kautta”) Kaikki ei siis ole monestikaan sanottu yhdessä kohtaa Raamatussa.
EI sanan yksin uudestisynnytä, vaan KASTEVESI ja SANA yhdessä uudestisynnyttää Pyhän Hengen kautta. Kastevesi ja sana yhdessä tekevät Jeesuksen käskemän kasteen.

SANASTA ei siis yksin uudestisynnytä, vaan Pyhä Henki SANAN KAUTTA uudestisynnyttää kasteessa. Tuo ”katoamaton siemen” on siis Kristus joka KASTEESSA toimii Pyhässä Hengessä ja kuten Raamattu sanoo: “ Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä”. Niinkuin Jeesus sanoo: “Isä ja minä olemme yhtä”(Jh 10:30), niin myöskin Pyhä Henki ja Jeesus ovat yhtä. Pyhä Henki on Hengessä läsnä oleva Kristus.
”Jos joku ei synny VEDESTÄ ja HENGESTÄ, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.”
Turha väittää, että tuo vesi tarkoittasi sanaa. Pyhä Henki ei toimi sanasta erillään vaan SANASSA. Vesi on vettä ja Henki on Henki. ja Henki toimii vain sanassa.


VERELLÄ LUNASTETTU
voitto Ramu
7126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

joka voi jotain sanoa

Muuta tuossa litaniassa ei sitten ,Jumalan sanaa lukuun ottamatta, ollutkaan julkaisukelpoista,mitä tulee Raamatun opetukseen.
Menisit vielä Herrasi eteen ,anomaan viisautta Raamattuu nähden,vain Pyhän Hengen kautta voi Sana avautua,ja sinulta se ikäkävä kyllä puuttuu!

Paavalin mukaan,sinä tiedät,mutta et niinkuin tietää tulisi,mietipä tuota!

Äänestä
  • ovat kaikki kasteessa mukana.

    Kasteessa, jonka minäkin sain viisiviikkoisena, oli Jeesus Kristus....lävistetyt yläsnnousseen Jeesuksen arpiset kädet...joskus itsekin olen haikaillut, että voi kunpa olisin saanut olla yksi niistä, joita Jeesu slihansa päivänä kosketti, kunnes Pyhä Henki kirkasti, että olen saanut vielä enemmän....Jeesus ei ollut vielä haavoitettu, runneltu eikä lävistetty, ei vielä kuoleman voittaja, kuollut ja Jumalan kolmantena päivänä herättämä, kun kosketti Palestiinan lapsia...mutta kun hän minua kosketti oli hän jo tuota kaikkea,,,siis olenkin saanut paljon enemmän...siitä Jeesukselle kiitos! Isälle ja Hengelle Jeesuksen nimessä!

    Äänestä

  • Koska saisimme sinulta perusteellisemman opetuksen kasteen olemuksesta ja perisynnistä?


    Hellarit tunnutavat jo perisynnin olemassaolon kuten Ristin voiton pääkirjoituksessa kirjoittavat.

    Kirjoita siis Raamtullisempi esitys asiasta- ole hyvä.

    Nyt vaan et meilipiteitäsi perustele Raamatulla, naan omilla järjenpäätelmilläsi.

    Otsake kirjoiutkseesi voisi olla:

    "Kasteen olemus järjenpäätelmillä koottuna"

    Äänestä

Nyt olisi ihan hyvin paikallaan kerrata että miten apstoli kastoivat ihmisiä Ut:ssa?
kun käsittääkseni siellä aina kastettiin Jeesukseen uskovia tai niitä jotka omalla suullaan tunnustivat uskovansa Jeesusta. jo nämä sulkevat sen mahdollisuuden pois että vauvakastessa voitaisiin mitenkään kenellekkään lahjoittaa pelastusta? entä jos siis uskoon tullaan kastessa , miksi ev.lut kirkoissa käy niin mahdottoman vähän näitä uskovia, huomaa siis että kaikki n 4miljoonaa pitäisi olla uskossa tällä tulkinnalla. minusta se ontuu myös tässä. on monia uskovia jotka ovat vauvakasteen jälkeen tulleet uskoon ja sitten menneet uudelleen kasteeelle , silloin täytyy tuossa ev.lut kirkon tavarassa ja opissa olla jotain vikaa? :)

samoin jos jokainen täällä lukeva nyt sitten seuraa kesällä konfirmoitavia nuoria (jossa usko joka saatin kasteessa vahvistetaan) niin suurin osa näistä nuorista vetää pään täyteen viinaa ja kaljaa ja sekoilee jossain koulujen reunoilla. tässäkö on sitten se malli ja tapaa elää uskovana? jos et sanoa usko mene katsomaan nille tutuille paikoille joissa nuoret yleensä kokoontuu kotipaikkakunnalla. ( samalla voinet kysyä että uskotko sinä Jeesukseen? toki on myös varoittava sitä todellisuutta että kovinkaan moni ei siellä usko) minusta ev.lut kirkon harjoittama uskonto on kulttuuriin kuuluvaa ja sitä sitten noudatetaan 3 polvesta 4 polveen vaikka ei edes uskoisi Jeesukseen. toki ev.lut kirkossa on Jeesuksen uskovia ja jopa niitä jotka paheksusvat nykyistä -paperikristillisyyttä- Kirkon Jäsenyys ja kaste ei tuo automaattisesti pelastusta -on todella MYÖS USKOTTAVA Jeesukseen Kristukseen omana vapahtajana etc.

Äänestä
  • Sitten tuo ympärileikkaus vertaaminen kasteseen on kyllä ihan hapuilua. Katsoppas millä Abraham pelastui? uskolla vai ympärileikkauksella? :=0 samaa voinet sitten tarkastella Vt:n puolelta ja Rm kirjeessä jossa Apostoli Paavali paukuttaa että usko Jeesukseen pelastaa. (toki sen uskomisen jälkeen siihen kuuluu kiinteästi kasteelle meno , mutta huomaan miten....

    Äänestä

Kukahan nostaa noita Ramun harha-oppisia kirjoituksia esille uudestaan?
Voitto Ramu on kuollut jo vuosia sitten joten annetaan hänen levätä rauhassa.

Tuo samainen Ramu kastoi jopa sikiöitä, joten se jo kertoo jotain siitä, miten
harhaan joku voi mennä!

Äänestä

PIENIÄ KYSYMYKSIÄ!

Missä raamatun UT:n kohdassa on tieto, ettei Jeesus sovittanut Aatamin ja Eevan syntejä?

Missä raamatun UT:n kohdassa on tieto, että Jumalan Valtakunnan kaltaisena lapsia on perisyntinen?

Missa raamatun UT:n kohdassa on tieto, että omia uskovaisia, pikku lapsiakin tappaneella rikollisella kristinuskolla pedofiileineen on sama Jumala kuin ramatussa oleva Jumala ja Jeesus?

Tässä yksi esimerkki epäjumala käskyineen:
Lutheri asetti itse itsensä epäjumalaksi ja puhdisti pois Jumalan ja Jeesuksen Lain ja opetukset!!!


herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:

"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

HUOMAA, tuossa herra Luther tekee itse itsestään herra (epä)jumalan.

"Minä olen Herra," = herra Luther jota pitää jumaloida

"sinun Jumalasi" = sinulle itse itsensä herra epäjumalaksi nimitys!!!!

"Sinulla ei saa olla muita jumalia" = siis herra epäjumalan käskystä et saa palvella Jumalaa ja Jeesusta!

herra epäjumalan antama käsky:

Luder/Lutherin kirje 1.8.1521

"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

Jeesus vahvisti Jumalan Moosekselle antaman Lain.
Ŕikollinen kristinusko on lainrikkoja.

Jeesus on raamatun mukaan varoittanut meitä:

15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.

Luukas 20:

45 Ja kaiken kansan kuullen hän sanoi opetuslapsillensa:

46 "Kavahtakaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,

47 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion".

Mark. 13:21

Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko

Matteuksen evankeliumi:

5:20 Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan.

Matteuksen evankeliumi:

7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'

Luukkaan evankeliumi:

13:27 Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'

KETÄ RIKOLLISET USKOVAISET RAKASTAA???
Joh. 14:15 Jos te rakastatte minua, niin pitäkäät minun käskyni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voitto Ramu kirjoitti:

PERISYNNISTÄ ja kasteen olemuksesta


Väitetään, että käsitettä “perisynti” ei löydy Raamatusta, ja vedotaan Hes 18 kohtaan: ”Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan syntivelkaa.”. Tuohon vedoten monet uskonsuunnat suunnat pitävät lasta synnittömänä.

”Tietensä he eivät ole tietävinään,” vai eivätkö he todellakaan tiedä?
Ongelma näyttää olevan, että käsitettä ”perisynti” ei ymmärretä.

Käsite ”perisynti” on Adamilta peritty ”lihan ruumis” eli langenneen lihan syyllisyys:
Rm 10:12-14. ”Sentähden, niinkuin YHDEN ihmisen kautta SYNTI TULI MAAILMAAN, ja synnin kautta KUOLEMA, niin KUOLEMA on tullut KAIKKIEN IHMISTEN OSAKSI, koska KAIKKI ovat syntiä tehneet -

13. sillä jo ennen lakiakin OLI (huomaa mennyt aikamuoto) synti maailmassa, mutta syntiä EI LUETA, missä LAKIA EI ole;
14. kuitenkin KUOLEMA hallitsi Aadamista Moosekseen asti niitäkin, jotka eivät olleet syntiä tehneet samankaltaisella rikkomuksella kuin Aadam, joka on sen esikuva, joka oli tuleva.”.

Tuossa se perisyyllisyys on. (olisikin selvyyden vuoksi puhuttava perisyyllisyydestä, eikä perisynnistä).
Lapsetkin ovat tuon synnin syyllisyyden alaisia, merkkinä tästä on kuolema, jonka alaisia lapsetkin ovat. Jos lapset olisivat vapaat perisyyllisyydestä, niin he olisivat kuolemattomia, ja he siirtyisivät kuoleman alaisiksi vasta kun tulevat tietoiseksi laista ja syyllisyydestä.
Laki on siis ollut maailmassa Mooseksesta alkaen, siitä huolimatta vaikka kaikki eivät olekaan laista tietoisia.

Jeesuskin syntyi lain alaiseksi, näin JOKAINEN lapsi syntyy lain alaiseksi. Lapsen oma ”tieto” asiasta ei muuta asiaa miksikään. Raamattu ei siis sano: ”missä lain olemassaoloa ei tiedosteta, siellä ei syntiä ole.” Sellaista tilannetta, että lakia ei olisi, ei ole ollut kuin ennen Mooseksen kautta anneltua lakia.
Ei pakanoillakaan ole tietoa Jumalan laista, eivät he kuitenkaan ole synnittömiä. Lakia ei siis luettu ennen Moosesta, mutta perisynnin syyllisyys oli kuitenkin voimassa, koska kuolema hallitsi silloinkin, kuten edellä oleva raamatunkohta kertoo.

Jotta ihminen voisi pelastua, pitää tuosta Adamin lankeemuksen perisyyllisyydestä päästä pois.
”Perisynnin” poistaminen on yhtä kuin; ”lihan ruumiin poisriisuminen”:
Kol 2:11-12: ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, jossa te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT USKON KAUTTA, jonka VAIKUTTAA JUMALA, joka herätti hänet kuolleista.”

Tästä on kyse perisynnin syyllisyyden poistamisessa. Jollei perisyntisyyttä, eli lihan ruumista poisriisuta, niin mitään osuutta ei ole esim. kuolleitten ylösnousemukseen. Tulolla ”lihaan ruumiin poisriisumisella” tullaan osalliseksi Kristuksen hankkimasta sovituksesta ja ylösnousemuksesta.

Ongelma on monilla, että ei ymmärretä mitä ”perisynti” ja perisyntisyys tarkoittaa.
Perisynti-sana on siis lyhyt ilmaisu jota käytetään ilmaistaessa tuota Aadamilta perittyä kuolemaa tuottavaa lihallisuutta, jonka alaisia KAIKKI syntyneet ihmiset ovat,- myös lapset. Jokainen on syntynyt kuoleman alaisuuteen langenneen lihan vuoksi. Tätä on perisynti. Turha vedota, että ”lapset eivät kanna isäinsä syntiä”. Eihän ne isäin TEKOSYNTEJÄ kannakaan, mutta Aadamissa langenneen lihan syntisyyttä, eli rangaistusta kantaa jokainen. Nimitäin Aadamille hänen rikkomuksensa vuoksi säädettyä; ”kuolemalla kuolemista” , siis sekä ajallista, että IANKAIKKISTA kuolemaa. Siksi kukaan vaimosta syntynyt ei voi olla puhdas, vaan on kuoleman alainen, kuoleman joka on hallinnut Aadamista alkaen, hänen rikkomuksensa tähden.

Jotta ihminen voisi pelastua, eli saavuttaa iankaikkisien kuolemattomuuden niin tuo syntisen lihan perintö pitää pestä pois. Jeesus ei nimittäin lunastanut meidän kuolevaisia ruumiitamme, vaan tuon kasteessa uudestisyntyneen, Kristukseen puetun ihmisen, joka aikanaan puetaan kirkastettuun ruumiiseen.

Pitää siis tapahtua ”lihan ruumiin poisriisuminen”, eli Kristuksen suorittama sydämen ympärileikkaus, jossa tapahtuu tuon turmeltuneen lihan ruumiin poisriisuminen ja sen hautaaminen. Ja tilalle nousee Kristuksen uudestisynnyttämä uusi luomus. Tuo voi tapahtua VAIN kasteessa. Iällä ei ole merkitystä. Mitä aikaisemmin tuo ”lihan ruumis” poisriisutaan, sitä parempi, ja sitä aikaisemmin ihminen vapautuu tuosta Aadamin lankeemuksen perisyyllisyydestä.
Adamille säädetyn kuolemanrangaistuksen täytäntöönpano tapahtuu siis kasteessa hukuttamalla. Mutta Kristuksen lunastustyön ansiosta nousee tilalle, eli uudestisyntyy uusi, Kristuksen päälleen puettu uusi luomus.

Tuo kadottava ”lihan ruumis” riisutaan pois kerta kaikkiaan KASTEESSA, jossa se haudataan, kuten Raamattu sanoo, ja jossa jaetaan lahjana osallisuus Kristuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen, kuten Raamattu sanoo. Jokaisen ihmisen,- myös lapsen, tulee riisua lihan ruumis pois. Se tapahtuu kasteessa lihan hukuttamisena. Ja kasteessa saadaan osallisuus Kristuksen ylösnousemukseen, jonka Kristus ansaitsi, eli kasteessa ihminen puetaan Kristukseen, kuten Raamattu edelleen sanoo.

Kun tuo periytynyt syyllisyys Aadamin rikkomuksesta kerran pois riisutaan, niin ei se KOSKAAN palaa takasin. Kun ihminen lankeaa, eli lähtee tuhlaajapojan tielle, niin perisyyllisyys ei palaa ihmiselle takaisin. Kyse on tuolloin tekosynneistä joista uskonsa menettänyt tulee syylliseksi, koska ei ole uskoa. Vain usko Jeesuksen sovitustyöhön pitää ihmisen tuosta sovitustyöstä osallisena ja vapaana syyllisyydestä.

JOS Jumalan käskemää kastetta EI VOI jostain syystä saada, niin kasteen puuttuminen ei rajoita Jumalan mahdollisuuksia riisua tuota ”lihan ruumiin poisriisumista”, eli hautaamista.. Jumala pystyy sen tekemään ilman kastettakin, mutta näin hän ei ole ihmisille säätänyt, vaan on säätänyt kasteen koskemaan ”kaikkia kansoja”, ketään pois sulkematta.
Jumalan säätämä kaste ei siis sido Jumalan käsiä. Mutta miksi ihmeen takia velvoiteltaisiin Jumalaa toimimaan säätämyksestään poikkeavalla tavalla? Ja eritoten ihmiskunnan suuren enemmistön kohdalla,- lasten kohdalla.

Jos kaste on saatavissa, mutta sitä mahdollisuutta ei käytetä, niin se on Jumalan säätämyksen ja käskyn rikkomista, ja pelastetuksi tulemisen estämistä.

USKON olemusta ei taideta ymmärtää.

Usko on oikeastaan Kristuksen läsnäoloa. Kristus tulee Sanansa kautta asumaan ihmiseen. Missä Kristus on siellä on AINA usko. Missä Kristus on, siellä on myös perisynnin syyllisyys, eli ”lihana ruumiin poisriisuminen”, Kristuksen ympärileikkaus, eli sydämen ympärileikkaus ja vanhurskauttaminen tapahtunut.
Kyllä Jumala pystyy tuon tekemään ilman kastettakin, mutta hän on halunnut antaa tuollaisen merkin, niinkuin antoi VL:n aikana lukuisia merkkejä.
UL:n aikana noita Kristuksen läsnäolon merkkejä on vain kaksi, kaste ja ehtoollinen ja toki SANA jossa Kristus AINA on, onhan hän itse tuo sana.
Kaste on siis tie Jumalan valtakuntaan ja tuo lahja on otettava vastaan ”kuten lapsi”, joitta sisälle pääsisi. Siis ilman ymmärrystä, eli ei vaadita ymmärrettävää ikää.

On olemassa omatekoitakin uskoakin: “sinä päätät uskoa” opin mukaista, vaan se ei pelasta. Kyse on samasta kuin “omavanhurskaus” joka on monella lahjavanhurskauden sijalla. Parasta siis turvata lahjoitettuun uskoon, uskoon jonka Kristus vaikuttaa.


ILMAN USKOA kaste ei hyödytä.

Toki kasteesta voi langeta pois, mutta sinne voi palata takaisin. Kasteessa Jumalan lahjoittama usko pelastaa niin kauan kuin ihminen uskoo. Jos uskosta luovutaan, niin luovutaan samalla kasteessa lahjoitetusta perinnöstä, eli iankaikkisesta elämästä. Lihan ruumis pysyy toki poisriisuttuna, mutta tilalle tulee kadottavat tekosynnit. Tuosta tilasta voi toki palata takaisin kasteessa lahjoitettuun uskoon. Eli kyseessä on paluu kasteeseen.



VÄITTEITÄ JA VASTAUKSIA:

Väite: ”Raamattu ei käske missään kohtaa kastamaan lapsia”
Ei käske, mutta ei käske kastaman vanhuksiakaan, vammaisia, nuoria, eikä mitään muitakaan ryhmiä,- Logiikan mukaan ei heitäkään siis pidä kastaa, kun heitä ei ole erikseen käsketty kastaa.

Väite: ”Opetuslapsia ei tehdä kastamalla”.
Kuka nyt noin hullua on väittänytkään? Raamatun mukaan opetuslapseksi tehdään: 1) KASTAMALLA ja 2) OPETTAMALLA. Pelkällä kastamalla ei kukaan ole väittänyt opetuslapsia tehtävän. Myöskään pelkällä opettamalla ei opetuslapsia tehdä, kumpikin tarvitaan; kaste ja opetus.

Väite: ”kaste ei uudestisynnytä!”
Ei kastevesi uudestisynnytäkkään.
KASTE on KOKONAISUUS johon kuuluu KAKSI elementtiä; VESI ja SANA. (lisäksi Pyhä Henki toimii sanan kautta uudestisynnyttäjänä) Kumpikin tarvitaan jotta kyseessä olisi kristillinen kaste. Kumpikin tarvitaan uudestisyntymiseen, ”joka ei synny VEDESTÄ ja HENGESSÄ”
Jos sana erotetaan vedestä, niin jäljelle jää pelkkä vesi. Jos taas vesi erotetaan sanasta niin sekään ei ole kaste, vaan pelkkä sana.
Jumala on säätänyt että uudestisyntymiseen tarvitaan nuo kaksi ; VESI ja SANA..

Ei se ole mitään ennenkuulumatonta tuo veden ja sanan yhdistelmä.
Koko maailmankaikkeuskin on luotu; ”vedestä ja veden kautta, sanan voimasta”,- huomatkaa, että VESI on vettä ja SANA on sanaa.(2. Piet 3:5). Miksi Jumala käyttää vettä ( ja siihen sisällytettyä sanaa) noin voimallisesti, se on salaisuus, ja on järjelle hullutus.

Väite: ”ihmisen tulee kuulla jotta usko voisi tulla”.
”Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.”
Eikö lapsia muka kuule? Johanneskin kuuli Marian sanat kohdussa ollessaan ja uskoi ja sai Pyhän Hengen.
Kastetilaisuudessa julistetaan Jumalan sanaa, eli Jumalan SANA ja LUPAUS tulevat julistetuksi ja lapsi kuulee sen. Tarvittavan USKON VAIKUTTAA yksin JUMALA. Pystyi Jumala vaikuttamaan uskon ja antamaan Pyhän Hengen kohdussa olevalle Johannekselle, eikö sitten sylissä olevalle lapselle.
Ei pitäisi olla vaikeaa ( muulle kuin järjelle joka on uskon vastakohta).

Juuri nuo SANA ja VESI YHDESSÄ tekevät KASTEEN. Kumpikin erillään ei ole mikään kaste.
Vedessä oleva sanan uudestisynnyttää Pyhän Hengen kautta: ”te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.”(1 Piet 1:23)
Uudestisyntyminen tapahtuu siis KATOAMATTOMASTA SIEMENESTÄ, SANAN KAUTTA.
Mikä lihasta on syntynyt on liha. Katoamattomasta Jumalan Hengestä syntyy ihmisen henki, mutta tuokin tapahtuu sanan kautta. Ei siis Pyhä Henkikään uudestisynnytä ilman sanaa.
Kasteessa on vesi ja sana jotka Pyhän Hengen kautta uudestisynnyttävät.
Hullutusta tuo kastevesi järjelle on mutta minkä teet kun se on Jumalan säätämä asetus.

Väite: ”Jos minä suoritan lapselleni jonkun ulkoisen RITUAALIN vaikka EPÄUSKOSSANI niin MINÄ OLEN ANSAINNUT LAPSELLENI PELASTUKSEN”.

Noin monet nimittävät Jumalan tekoa halveksuen rituaaliksi.
Kasteelle VIEMINEN ja kaste on kaksi eri asiaa. Eihän viejä kastetta suorita. Ei ANSAITSE lapselle pelastusta VIEMÄLLÄ lapsi kastelle. Ei ”viemistä” ole säädetty pelastumiseksi, vaan kaste, eli vesi ja siihen sisältyvä sana.
Huomaa, että joku IHMINEN sitä sanaakin julistaa, ihminenhän sen julistamisen tekee, ei se ääni pilvistä tule. Pelastusta ei siis SAARNAAJA ANSAITSE toiselle, eikä se ole hänen teko.

EPÄUSKO ei mitätöi Jumalan työtä.
Kaste on voimassa vaikka kukaan ei uskosikaan. Jumalan tekoa ei siis tarvi uusia ihmisen epäuskon vuoksi. Ei saarnattu sanakaan muutu mitättömäksi vaikka kukaan ei uskoisikaan. Ilman uskoa se ei vain hyödytä, niin ei kastekaan hyödytä jollei uskoa ole. (vrt noita Simon). Ei Kristus mitätöidy vaikka ihmiset ei uskoisikaan.
Pelastusteko ei siis ole lapsen vieminen kasvettavaksi, vaan pelastustyö on Jumalan teko kasteessa , jossa on sekä vesi, että sana siihen liitettynä. Pelastus siis JAETAAN, lahjoitetaan tuossa kasteessa ihmiselle. ( aivan niinkuin ympärileikkauksessa VL:n aikana, vanhemmat veivät lapsen ympärilainattavaksi.) Ulkoisena merkiksi uudestisyntymisestä Jumala on säätänyt merkin, eli vesikasteen. Hullutukselta tuo kastevesi tuntuu, mutta menepä nyt Jumalaa siitä nuhtelemaan ja puhtaampaa oppia esittämään.(tosin niitä Jumalaa puhtaampaa opin esittäjiä on paljon)

Väite: ”pienet lapset ovat Jeesuksen sovituksen tähden autuaita ja pelastettuja”.
Jos ovat, niin miksi eivät aikuiset ole?

Väite: ”Lapset eivät TIEDÄ Jumalan laista mitään. Siksi heillä ei voi olla myöskään syntiä, joka tarvitsisi sovitusta”.
Mistäköhän tuollainen oppi on peräsin, ei ainakaan Raamatusta.
Tuon opin mukaan pakanoillakaan ei voi olla syntiä eivätkä tarvitse sovitusta.
Opin puolustamiseksi väännetään raamatunjaetta, joka on revitty irti asiayhteydestä: Kohta kokonaisuutenaan on seuraava:
Rm 10:12. ”Sentähden, niinkuin YHDEN ihmisen kautta SYNTI TULI MAAILMAAN, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet -
13. sillä jo ENNEN lakiakin OLI (huomaa mennyt aikamuoto) synti maailmassa, mutta syntiä ei lueta, missä lakia ei ole;
14. kuitenkin kuolema hallitsi Aadamista Moosekseen asti niitäkin, jotka eivät olleet syntiä tehneet samankaltaisella rikkomuksella kuin Aadam, joka on sen esikuva, joka oli tuleva.”.
Laki siis TULI JO Mooseksen aikana, mutta synti oli ennen tuota lain tuloakin maailmassa, mutta syntiä ei TUOLLOIN luettu syyksi ihmisille, mutta KUOLEMA hallitsi kuitenkin ihmisiä Adamista alkaen, tämän lankeemuksen vuoksi, ja hallitsee edelleenkin.
Lapsen ”synnittömyyteen” tuo jae ei siis ole mikään perustelu, ko kohdan asiayhteys tulee siis tuossakin huomioida.
Huomaa, että Jeesuskin syntyi LAIN ALAISUUTEEN koska laki oli tuolloin jo annettu: ”Mutta kun aika oli täytetty, lähetti Jumala Poikansa, vaimosta syntyneen, LAIN ALAISEKSI SYNTYNEEN, lunastamaan LAIN ALAISET”
Lapsetkin ovat siis LAIN ALAISIA heti syntyessään ( ja laki vaatii lain noudattamista), eivätkä vasta kun tulevat laista tietoiseksi. Ja tuosta lain alaisuudesta pitää päästä pois, ja se tapahtuu kasteessa tapahtuvassa uudestisyntymisessä, jolloin ”lihan ruumis poisriisutaan”.(Jeesuksesta ei tarvinnut tuota ”lihan ruumista” poisriisua, koska hän ei ollut siinnyt syntisestä Joosefin siemenestä, vaan Pyhästä hengestä. Hän ei siis ollut perisyyllisyyden alainen, vaikka olikin lain alaiseksi syntynyt.)
Tuota ”lihan poisriisumista” käsittelevä kohta kokonaisuutenaan, jotta ymmärretään kasteen merkitys:
Kol 2:11-12. ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan LIHAN RUUMIIN POISRIISUMISELLA, Kristuksen YMPÄRILEIKKAUKSELLA: ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, JOSSA te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT USKON KAUTTA, jonka VAIKUTTAA Jumala, joka herätti hänet kuolleista.”.

Riittoisa raamatunkohta. Kaste on siis sydämen ympärileikkaus, josta Jumala käyttää nimitystä ”lihan ruumiin poisriisuminen”. Kasteessa tapahtuu lihan ruumiin (eli perisyntisyyden) poisriisuminen, ja tuon poisriisutun lihanruumiin HAUTAAMINEN. Ja samalla Jumala herättää uuden ihmisen (eli uudestisynnyttää)katoamattoman siemenen, eli Pyhän Hengen kautta.
Huomaa miten se usko syntyy, eli annetaan ihmiselle; ”USKON kautta jonka VAIKUTTAA Jumala”.
Kol 2: 11. ”ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12. ollen HAUDATTUINA hänen kanssaan KASTEESSA, jossa te myös hänen kanssaan olette HERÄTETYT uskon kautta, JONKA VAIKUTTAA JUMALA, joka herätti hänet kuolleista.”

Kasteessa ihmisen perisyntisyyden alainen lihanruumis poisriisutaan, hukutetaan ja haudataan. Kasteessa myöskin ihminen HERÄTETÄÄN, eli uudestisynnytetään Jumalan vaikuttaman uskon kautta katoamattomasta siemenestä, eli Pyhästä Hengestä. Tälläin tapahtuu se Hengestä synytyminen mitä Jeesus sanoo: “Joka on Hengestä syntynyt on henki” (Jh 3:3-8).
Noin suorat on Jumalan tiet. Turha niitä vääntää mutkille.
Ihmisen tieto tai tietämättömyys ei siis vaikuta lain OLEMASSAOLOON millään tavalla vaikka väitetäänkin, että kun lapsella ei ole TIETOA, niin laki ei koske häntä. Tietämättömyys laista ei tee lapsesta vapaata lain alaisuudesta, koska lapsi on syntynyt lain alaisuuteen, kuten Jeesuskin syntyi.

Vedotaan tapaukseen jossa Jeesus siunasi lapsia eikä kastanut heitä.
Kyse oli tuolloin VL:n ajasta ja VL:n säädöksen mukaan ympärileikatuista, eli jo pelastetuista lapsista. VL:n aikana ei kastetta tarv****, vaan ympäripaikkaus oli kasteen tilalla. Ympärilaukkaamalla pelastuttiin, kun lakia noudatettiin. Ympärileikkaamaton ei pelastunut, vaan tämä jopa käskettiin hävittämään kansasta.
Kyseinen kohta, jossa Jeesus siunasi lapsia, ei siis MILLÄÄN tavalla todista sitä, että lapsia ei tarvi/saisi kastaa. Jos tuo kohta otetaan esimerkiksi, niin silloin pitää poikalapset ympärileikata ja tytöistä antaa säädetty uhri, ja yrittää saada Jumala hyväksymään VL:n pelastusjärjestys.

Väite; “lasten on odotettava; kunnes ITSE valitsevat kumpaa tietä vaeltavat”.
Siis kuitenkin tehdään pelastus IHMISEN teoksi, ihmisen omaan valintaan perustuvaksi! Melkoinen ihmisteko.

Väite: ”SANA uudestisynnyttää, - ei kaste.”
Vedotaan kohtaan: ” te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan KATOAMATTOMASTA SIEMENESTÄ, Jumalan elävän ja pysyvän SANAN KAUTTA.” Tuo SIEMEN on Kristus(Gal 3:16)
On otettava huomioon Raamattua laajemmaltikin:
”Kristus rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä,että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, VEDELLÄ PESTEN, SANAN kautta,”(jos vedellä tarkoitetaan sanaa niin kohta kuuluisi: “sanalla pesten sanan kautta”) Kaikki ei siis ole monestikaan sanottu yhdessä kohtaa Raamatussa.
EI sanan yksin uudestisynnytä, vaan KASTEVESI ja SANA yhdessä uudestisynnyttää Pyhän Hengen kautta. Kastevesi ja sana yhdessä tekevät Jeesuksen käskemän kasteen.

SANASTA ei siis yksin uudestisynnytä, vaan Pyhä Henki SANAN KAUTTA uudestisynnyttää kasteessa. Tuo ”katoamaton siemen” on siis Kristus joka KASTEESSA toimii Pyhässä Hengessä ja kuten Raamattu sanoo: “ Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä”. Niinkuin Jeesus sanoo: “Isä ja minä olemme yhtä”(Jh 10:30), niin myöskin Pyhä Henki ja Jeesus ovat yhtä. Pyhä Henki on Hengessä läsnä oleva Kristus.
”Jos joku ei synny VEDESTÄ ja HENGESTÄ, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.”
Turha väittää, että tuo vesi tarkoittasi sanaa. Pyhä Henki ei toimi sanasta erillään vaan SANASSA. Vesi on vettä ja Henki on Henki. ja Henki toimii vain sanassa.


VERELLÄ LUNASTETTU
voitto Ramu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu