kansat

Jos jumala rakastaa maaailmaa niin miksi se sallii luonnonmullistukset,nälänhädän,sodat.
Minun käsitykseni mukaan vastasyntyneet puhumattomat lapset eivät ole syntiä tehneet ja he kärsivät näistä aina eniten.
397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jumala vastaa jotakuinkin näin:

"Ei ole kysymys siitä, ettenkö pystyisi estämään pahaa tai haluaisi estää sitä. Ei ole kysymys myöskään siitä, ettenkö välittäisi tai että suuri pahuuden määrä ei koskisi minuun. Minä itken teidän kanssanne, ja jokainen sekunti lisää tämän pahan maailman historiaa on minulle tuskaa. Mutta odotan, kunnes päätän sen lopullisen tärkeästä syystä.

"Odotan, jotta kaikki voivat nähdä, mitä paha todella merkitsee ja mihin itsekkyys johtaa. Odotan, jotta kaikki voivat nähdä paholaisen todellisen luonteen. Odota, että kaikki halukkaat voivat tulla luokseni pelastettavaksi. Jotta kaikki voivat tulla Isän Jumalan käsivarsille, joka rakastaa heitä kuolemattomalla rakkaudella.

"Jos haluatte saada vastauksen kysymykseenne 'miksi, Jumala?', menkää ristin juurelle. Siellä näette minut sellaisena kuin todella olen, molemmat käsivarret ojennettuina pelastamaan, verta vuotaen kuolemassa kaiken maailmassa olevan kärsimyksen ja tuskan vuoksi."


Miksi sitten on pahuutta tai kärsimystä?

Koska paholainen valitsi tämän tien, joka merkitsee Jumalan vastustamista. Kuinka voimme sanoa, ettei Jumala välitä, että hän mielellään sallii synnin ja kärsimyksen? Me tai paholainen saamme kaiken aikaa vain pahaa aikaiseksi, ja sitten me kaikki syytämme siitä Jumalaa!

Äänestä
  • >>Me tai paholainen saamme kaiken aikaa vain pahaa aikaiseksi, ja sitten me kaikki syytämme siitä Jumalaa!

    Äänestä

Jes. 29:6
"Herra Sebaot etsiskelee sinua ukkosenjylinässä ja maanjäristyksessä, kovassa pauhinassa, myrskyssä ja rajuilmassa, kuluttavan tulen liekissä."

Jes. 26:9
"Minun sieluni ikävöitsee sinua yöllä, minun henkeni sisimmässäni etsii sinua varhain; sillä kun sinun tuomiosi kohtaavat maata, oppivat maanpiirin asukkaat vanhurskautta."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

Jos jumala rakastaa maaailmaa niin miksi se sallii luonnonmullistukset,nälänhädän,sodat.
Minun käsitykseni mukaan vastasyntyneet puhumattomat lapset eivät ole syntiä tehneet ja he kärsivät näistä aina eniten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu