Olen ostanut vitriinin n. 10 kk sitten. Nyt kun muutin olohuoneen valaistuksen ja siivosin vitriiniä sisältä huomasin, että taustalevy on hiottu todella huonosti ja siinä on pari hyvin karheaa kohta, joihin valo ikävästi imeytyy ja ne näkyvät hyvin uudessa valaistuksessa. Lisäksi etuosassa on kohta, johon maali ei ole tarttunut lainkaan. Nyt asia harmittaa toden teolla sillä vitriini oli 1500 euron ostos. Voinko mennä vielä valittamaan huonekaluliikkeeseen ja vaatia uutta moitteetonta vitriiniä tilalle? Kauanko ns. takuu kestää? Kiitos jo etukäteen!!
Huonekaluoston takuu!
Susa_
5848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
14 vrk
Mielestäni huonekalujen kohdalla ns. takuuaika on pidempi huomioiden aika, jonka tälläisen tuotteen tulisi kestää! Esim. sohvissa takuu on parhaassa tapauksessa vuosia. Ja tässä tapauksessahan on kyse itse asiassa ns. valmistusvirheestä.
Yleinen huomautusaika vaihtelee 8vrk-2kk välillä
Kyseessä ei välttämättä ole takuu juttu... Vähän kimurantti homma...
Ota yhteyttä kuluttajaviranomaiseen.
Tämä takuu-käsitys sekoittaa soppaa. Takuu on valmistajan tai myyjän itse myöntämä lisäturva tuotteelle tai palvelulle.
Vaikka takuu olisi loppunut, on tuotteen tai palvelun valmistajan tai myyjän korvattava, mikäli tuotteessa tai palvelussa on virhe. (laki kuluttajansuojasta)
Kuluttajaviranomainen osaa varmasti auttaa asiassa, he ovat miettineet, kuinka kauan esim. pesukoneen on toimittava virheettä, jotta se katsotaan virheettömäksi (taisi olla vähintään 3 vuotta).
Jos olet ostanut "kunnon" liikkeestä vitriinisi, hoituu asia varmasti olemalla suoraan yhteydessä myyjään.
Mieti ensin asiaa. Mieti vielä. Eikö tuollaiset viat olisi pitänyt huomata jo uutena? Tuotteen kunto tulee tarkistaa noin päällisinpuolin heti kun sen vastaanottaa. Tässä tapauksessa huonekaluliikkeellä ei ole velvollisuutta korjata virheitä.
Otapa silti yhteyttä liikkeeseen ja kerro vioista. Mikäli vitriini on todellakin ollut noin arvokas (?) niin uskoisin että korjaavat viat.