Joutuuko kuolinpesän osakkaat vielä maksamaan asunnon myynnistä jotain kun pitäisi ilmoittaa verottajalle luovutusvoitoista/tappioista. Tilanne on se että möimme asunnon joka oli hallinnassamme alle sen 2 vuotta, mutta möimme sen alle perunkirjaan merkatun arvon. Ei kai siitä silloin voi joutua maksamaan lisäveroja?
Luovutusvoittovero/ tappio ja perinnön myynti
sekaisin kaikesta
24640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet varmaan saanut esitäytetyn veroilmoituksen kuolinpesälle? Kaikille, jotka on vuoden 2005 aikana myyneet (kiinteistö,osakehuoneisto,osakkeet yms) on automaattisesti esitäytetyssä maininta luovutusvoiton/tappion selvittämisestä. Tee selvitys lomakkeelle 9: laskelman täyttämällä ei jää kellekään epäselväksi, mikä on tulos. Sinun tapauksessasi siis luovutustappio, koska perunkirjoituksessa ilmoitettu arvo=hankintahinta. Omistusajalla ei ole tässä tapauksessa merkitystä (toisin jos kyseessä oma asunto) - paitsi sillä kuolinpesän osakkaalla, joka olisi asunut huoneistossa yli 2 vuotta perinnönjättäjän kuoleman jälkeen. Muista lisätä hankintahintaan (perunkirjoituksen arvoon) myös huoneiston myyntikulut: mahdolliset ilmoituskulut, kauppakirjan tekokulut,kiinteistövälittäjän palkkio tms.
Jos et täytä lomaketta, saatatte perikuntana saada mätkyt koko summasta, verotoimisto ei laskelmaa tee automaattisesti, vaikka heillä ovat jo tarvittavat tiedot käytettävissään, osahan tietenkin tiedoista puuttuu (mm. myynnin kulut).
Tämä tieto auttoi paljon, täytyy täyttää lomake ettei vaan tule vielä lisää maksettavaa.