kaikilla on mahdollisuus pelastua?? Raamattu sanoo selvästi, että se on mahdollista vain 144.000:lle!!!
Miten mormonit
voivat väittää, että..
92061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
taannoisesta tsunamista pelastui kyllä kovin moni useampikin. Ehkä raamattu ei olekaan erehtymätön?
Raamattu ei sano selvästi tuollaista. Tuo 144 000 on joku pikkuryhmä jonka jälkeen tulee kaikki muut ja muita on aika iso joukko.
(niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan)
8 Sebulonin heimosta kaksitoistatuhatta, Joosefin heimosta kaksitoistatuhatta ja Benjaminin heimosta kaksitoistatuhatta.
9 Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon, niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan. Siinä oli ihmisiä kaikista maista, kaikista kansoista ja heimoista, ja he puhuivat kaikkia kieliä. He seisoivat valtaistuimen ja Karitsan edessä yllään valkeat vaatteet ja kädessään palmunoksa
No jos vaikka ei osaa laskea. Jos Pietari, tai joku mormoni, joka on taivaan portilla, ei osaa laskea yli sataantuhanteen, niin se päästää sitten loputkin menemään. Kun ei kehtaa sanoa, ettei osaa.
Tai sitten se joka on kirjoittanut raamattuun tai missä sitten sanotaankin tuo luku, niin että jos se ei ole osannut laskea enempään kuin 144.000.
Malesiassakin asuu yksi senoi-heimo, jonka matematiikka menee: yksi, kaksi, kolme, monta. Ihan tosi.
eli jokaisesta 12 sukukunnasta 12 000 ovat niitä jotka hallitsevat Kristuksen kanssa tuhatvuotisessa valtakunnassa. Kysymys ei siis ole taivaaseen pääsevistä, vaan tuhannen vuoden kaudesta, jonka jälkeen vasta tulee viimeinen tuomio.
Onpa oppinne lähellä jehovantodistajien oppia. No, molemmat ovat itsekkäitä amerikkalaistyyppisiä uskontoja, joille tasa-arvo on vierasta ja tärkeintä on hallita toisia.
mainitaan Raamatussa. Siispä eí ole kysymys oppiemme samankaltaisuudesta. Meille on ilmoitettu, että kysymys on 144 000 ylipapista eikä siis taivaaseen pääsevistä. Opeissamme ei ole ainakaan tässä mitään samankaltaisuutta Jt:n opetusten kanssa.
Jehovantodistajat opettivat aluksi, että vain nuo 144 000 pelastuvat, mutta kun jäseniä alkoi olla enemmän, oppia täytyi muuttaa. Niinpä he "saivat tarkempaa tietoa" ja ovat jo pitkään opettaneet, että nuo 144 000 ovat hallitsijoita, muut pelastuvat elävät maanpäällisessä paratiisissa.
Yhteistä teillä on ainakin se, että nuo 144 000 ovat muiden pomoja.
ilmoitusten mukaista. Meidän oppimme ei ole tässä muuttunut.
Viestisi sopii hyvin Jehovan Todistajien palstalle....
Itse näen naurettavaksi, että miljardi-maaplaalostamm pelastuu joku promillen miljoonas osa.... huh-hah- ja voihan tervatut-perseet....