eli onko ylläpitoon otto sama asia, kuin että joku lahjoittaisi hevosen/ponin toiselle?? mutta sitten itse asiaani...:)
omistan nuorehkon issikan, joka kaipailisi kaverikseen vaikka eläkepäiviä viettävän shettiksen/russin. kiva olisi, jos ponilla voisi mennä vaikka kerran tai kaksi viikossa joku pieni kärryily lenkki (ihan käynnissä, ponin kunnon mukaan raviakin). paikka olisi maalla, lähin kylä/kaupunki on 20 ja 50 km päässä. poni asuisi yhdessä issikka ruunan kanssa pihatto-aitauksessa, ihan pihapiirissä.
eli jos omistat ponivanhuksen (voi olla myös risteytys), joka on terve, kova kavioinen (voisi olla ilman kenkiä, niin issikkanikin on vuodesta toiseen), n. metrin (tai alle..) korkuinen, koulutettu ajoponiksi (ja varusteet saisi mukana, kärryjä myöten) sekä muutenkin hyvä tapainen kaveri..:)
ilmoittele tänne!
(mahdollisuus on myös hieman maksaa ponista joka tulee varusteineen, mutta max. 100€uroa)
P.S. oleskelemme yhdessä issikkani kanssa pohjois-savossa, joten jos vain poni löytyisi läheltä, niin kiva olisi..:) vanhoja herroja tai rouvia kun ei viitsisi kuletella hirmu pitkiä matkoja..:)
ylläpito juttuja...:)
2
307
Vastaukset 2
- Agrologi
Ylläpito ei ole sama asia kuin ponin lahjoittaminen.
Ylläpito tarkoittaa sitä, että joku antaa sininulle ponin hoitoon. Sinä vastaat ponin hoidosta ja kustannuksista ja vastineeksi saat pitää ponia kuin omaasi (ratsastaa, ajaa, hoitaa, pitää seurahevosena jne) kuitenkin omistajan kanssa sovittujen rajojen puitteissa. Suurista päätöksistä (kuten ponin lopettaminen) vastaa kuitenkin omistaja.
Ylläpidosta kannattaa tehdä kirjallinen sopimus, jossa määritellään ylläpidon
-kesto (toistaiseksi tai määräaikainen)
-ehdot (esim. ponia saa liikuttaa kehyesti max 3päivänä viikosta, sen kaviot on hoidettava väh.6vk välein jne raamit ponin hoidosta)
-kustannusten jako (esim. ylläpitäjä vastaa ponista syntyvistä kustannuksista, muutoin paitsi eläinlääkärikustannuksista 100€ asti, ja sen ylittävästä osuudesta puolet, kun omistajan kanssa on sovittu hoidosta ennen eläinlääkärin kutsumista)- pottupatti
iiiiso KIITOS sinulle! tuo avarsi vähän lisää tietojani..!:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571470Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus62710- 46675
- 52670
- 76576
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568