ylläpito juttuja...:)

pottupatti

eli onko ylläpitoon otto sama asia, kuin että joku lahjoittaisi hevosen/ponin toiselle?? mutta sitten itse asiaani...:)

omistan nuorehkon issikan, joka kaipailisi kaverikseen vaikka eläkepäiviä viettävän shettiksen/russin. kiva olisi, jos ponilla voisi mennä vaikka kerran tai kaksi viikossa joku pieni kärryily lenkki (ihan käynnissä, ponin kunnon mukaan raviakin). paikka olisi maalla, lähin kylä/kaupunki on 20 ja 50 km päässä. poni asuisi yhdessä issikka ruunan kanssa pihatto-aitauksessa, ihan pihapiirissä.

eli jos omistat ponivanhuksen (voi olla myös risteytys), joka on terve, kova kavioinen (voisi olla ilman kenkiä, niin issikkanikin on vuodesta toiseen), n. metrin (tai alle..) korkuinen, koulutettu ajoponiksi (ja varusteet saisi mukana, kärryjä myöten) sekä muutenkin hyvä tapainen kaveri..:)

ilmoittele tänne!

(mahdollisuus on myös hieman maksaa ponista joka tulee varusteineen, mutta max. 100€uroa)

P.S. oleskelemme yhdessä issikkani kanssa pohjois-savossa, joten jos vain poni löytyisi läheltä, niin kiva olisi..:) vanhoja herroja tai rouvia kun ei viitsisi kuletella hirmu pitkiä matkoja..:)

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrologi

      Ylläpito ei ole sama asia kuin ponin lahjoittaminen.

      Ylläpito tarkoittaa sitä, että joku antaa sininulle ponin hoitoon. Sinä vastaat ponin hoidosta ja kustannuksista ja vastineeksi saat pitää ponia kuin omaasi (ratsastaa, ajaa, hoitaa, pitää seurahevosena jne) kuitenkin omistajan kanssa sovittujen rajojen puitteissa. Suurista päätöksistä (kuten ponin lopettaminen) vastaa kuitenkin omistaja.

      Ylläpidosta kannattaa tehdä kirjallinen sopimus, jossa määritellään ylläpidon
      -kesto (toistaiseksi tai määräaikainen)
      -ehdot (esim. ponia saa liikuttaa kehyesti max 3päivänä viikosta, sen kaviot on hoidettava väh.6vk välein jne raamit ponin hoidosta)
      -kustannusten jako (esim. ylläpitäjä vastaa ponista syntyvistä kustannuksista, muutoin paitsi eläinlääkärikustannuksista 100€ asti, ja sen ylittävästä osuudesta puolet, kun omistajan kanssa on sovittu hoidosta ennen eläinlääkärin kutsumista)

      • pottupatti

        iiiiso KIITOS sinulle! tuo avarsi vähän lisää tietojani..!:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      223
      6699
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5588
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      295
      3642
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      21
      2087
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2031
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1554
    Aihe