Brava: miten ikkunan kampi irti

JC5

Osaako kukaan neuvoa, miten saan Bravasta ikkunan veivin irti? Pitäisi irrottaa ovipahvit, kun kaiutin rämisee ja jokin muukin resonoi ja päästää ääntä.

6

2962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjassa "Fiat Bravo & Brava 1995 to 2000 - Haynes Service and Repair Manual" on kuvalliset ohjeet, kuinka ovien sisäpaneeli irroitetaan. Alkaa sivulta 11-9 (Bodywork and fittings: 14. Door inner trim panel - removal and refitting).

      Ikkunan veivin irroittamiseen käytetään kirjassa erikoistyökalua (special removal tool), jonka voi ehkä korvata jollakin samantapaisella. Se näyttää lähinnä ruokailuveitseltä. Ikkunan veivi ei ole ainoa, mikä pitää irroittaa ennen kuin sisäpahvi irtoaa. Ehkä jollakin muulla on tästä kokemustakin. Itse olen vasta yrittänyt opiskella kirjasta kahvojen vaihtoa harkitessani.

    • purettu on.

      Yritän muistella Braron vastaavaa operaatiota:

      Ainakin siinä veivissä oleva sokka pitää irrottaa ennen kuin kahva lähtee irti, lähtee ainakin kun nostaa kahvaa hieman pahvista irti ja nokkapihdeillä vetää sokan pois. Kannattaa varoa ettei pudota mitään. Lisäksi pitää irrottaa ainakin ikkunan ja peilin säätimet sisältävä muovilevy, ehkä riitää että irrottaa liittimen, en muista tarkkaan. Ja ovikaiutin vielä irti niin sitten voi pahvin nostaa pois varoen lukitusnappia. Muistaakseni se muovi on aika herkkä halkeamaan. Pahvin alla on vielä jokin kosteussulkumuovi.

      • redmarea

        terävä kärkiset pihdit ja sillä sokka irti.muutama ruuvi löytyy sarana puolelta ja alareunasta.


    • juuri kammen irroittanut

      Vedä hieman kampea niin näet muoviholkin ja kammen välissä sokan, jota voi esim. pienellä meisselillä raottaa sen verran, että kampi lähtee vetämällä. Muuten pahvin irroituksessa pitää avata kolme ruuvia oven etuosasta ja alaosasta sekä 2 kuusioruuvia sisävivusta, jonka irroituksen jälkeen näet kumitulpan, jonka alla on vielä yksi avattava kuusioruuvi. Lisäksi yksi kuusioruuvi pitää avata sisäkahvan alapuolelta. Muovinipsuja on kolme oven takaosassa, missä ei ole ruuveja.

    • hemppat

      Liu'uta kankaapala veivin alle ja kierrä kangasta samalla liikutellen sitä, sokka putkahtaa irti.

    • JC5

      Kiitos kaikille hyvistä vihjeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      141
      5386
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3623
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3507
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      64
      2768
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2384
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1742
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      20
      1654
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      366
      1239
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1186
    10. 53
      947
    Aihe