No niin. Tehän kaikki tiedätte että nyt kun on tälläinen aivan ihana kevät ilma ja lumet sulaa, niin myös kentät ja tarhat ovat yleensä aivan liejusia? No, tietenkin hevosetkin saavat osansa kun ovat aivan kuraisia ja juuri tähän aikaan vuodesta voivat saada riviä (onhan myös niitä joilla on myös muihin vuoden aikoihin, mutta yleensä minusta keväällä).
Ja nythän on myös hevosen pesemisen suunnittelu meneillään. On nyt mukavan lämmin, ja vettäkin voi vaikka ämpärissä kantaa. Nyt olen tullut miettimään että kannattaako oikeastaan hevosen pesu veteen laittaa joitakin aineita tai karvaan(kuten niitä shamppoita jotka on tarkoitettu pelkästään hevosille). Itse olen pelkästään käyttänyt vettä, mutta mitä muut ajattelevat?
Hevosen peseminen
20
10900
Vastaukset
- glowy
itsellä ei ole aikaa kolmea hevosta ruveta shampoolla joka päivä kuuraamaan... joten letkusta päästän vettä niin että etupolvista alaspäin tulee puhdasta jälkeä ja takaa sitten kintereistä alaspäin, ja eri toten ne vuohiset.
- Kikolololol
Ei hevosta edes saa pestä joka päivä hevoshampoolla joka päivä. Kerran kesällä vaan. Ainakun hevonen kesällä hikoo ratsastuksessa tulee sen jälkeen hevonen huuhdella hikikohdista, mutta peppua ja risti selkää ei. Ainoastaan lämpimällä vedellä voi ne huuhtoo. Samoin pää täytyy lämpösellä vedellä, mut jos on vähänki vilponen sää niin ei kannata.
- ----------
No, minun hoitsuni tuli AIVAN kuraisena tarhasta (oli piehtaroinut jne) niin ei kun vaan pesupaikalle... En kyllä mitään ainetta käyttänyt, lähti ihan hyvin vedellä ja kumisualla.
- Möykky
Tarkoitan sitä kun hevosen karvan tyveen oikein kertyy sitä ihanaa hilsetta ja muuta kivaa moskaa, niin kannattaako silloin viimeistään ruveta käyttämään jotain? Hevonen jonka aijon pestä on huono karvainen. Kuitenkin omasta mielestäni hevonen kannattaisi edes kerran vuodessa pestä jollakin, mutta oikeastaan millä? Jotkut sanovat mäntysuovalla, jotkut hevosshampoolla. O.o Tuntuu kuitenkin karmivalta edes ajatella että rupeisi laittamaan hevosen herkälle iholle ainetta jota käytän mattojen pesuun.
- Lilah
Mulla on kimo heppa ja se on pakko pestä shampoolla, jotta turkki ja nahka puhdistuisivat kunnolla. Käytän valkoisille hepoille tarkoitettua kimoshampoota.
Entisen tummanruunikon hoitsuni pesin Wahlstenin Lakta-shampoolla. Kastelin hepan ensin perusteellisesti, ja sitten hieroin shampoota käsillä suoraan turkille niin että vaahtosi kunnolla. Lopuksi huuhdoin shampoot pois kastelemalla hepan uudelleen perusteellisesti. Hevosen olen pessyt shampoolla vain pari kertaa kesäisin kun tallissa ei ole pesukarsinaa.
Silloin kun sitä hilsettä näkyy niin olisi mielestäni aika pestä heppa, ettei ala kovasti turkki kutiamaan. Suosittelen Lakta-shampoota, koska se on hellävarainen, ihoa hoitava ja puhdistava pesuaine. Sillä voi pestä myös muutkin lemmikkieläimet. Olen pessyt koiriakin aineella ja kyllä on turkki tullut paremmaksi. - Möykky
Lilah kirjoitti:
Mulla on kimo heppa ja se on pakko pestä shampoolla, jotta turkki ja nahka puhdistuisivat kunnolla. Käytän valkoisille hepoille tarkoitettua kimoshampoota.
Entisen tummanruunikon hoitsuni pesin Wahlstenin Lakta-shampoolla. Kastelin hepan ensin perusteellisesti, ja sitten hieroin shampoota käsillä suoraan turkille niin että vaahtosi kunnolla. Lopuksi huuhdoin shampoot pois kastelemalla hepan uudelleen perusteellisesti. Hevosen olen pessyt shampoolla vain pari kertaa kesäisin kun tallissa ei ole pesukarsinaa.
Silloin kun sitä hilsettä näkyy niin olisi mielestäni aika pestä heppa, ettei ala kovasti turkki kutiamaan. Suosittelen Lakta-shampoota, koska se on hellävarainen, ihoa hoitava ja puhdistava pesuaine. Sillä voi pestä myös muutkin lemmikkieläimet. Olen pessyt koiriakin aineella ja kyllä on turkki tullut paremmaksi.erittäin paljon kiitoksia vastauksista. Nyt ainakin tiedän miten menetellä hevosen karvan pesun kanssa. Kuitenkin siitäkin ollaan niin montaa eri mieltä.
- viiru
Hei! minun mielestä kannattaisi pestä hevonen hevosten
saippualla joka toinen tai joka vuosi,sillä
hevoselle voi tulla kirppuja.
T:Viivi - lisbeth65
Prob-shampoota olen käyttänyt pesuun hevoselle jolla rivi-ongelma ja tuolla shampoolla saa apua siihen. Pahempiin kohtiin laitan Prob-öljyä ja Prob-hyönteiskarkoitetteella pysyy ötökät poissa.
näitä suosittelen hankkimaan. voit katsoa lisätietoja www.heppahei.com - Pode
Kyllä hevonen silloin tällöin kannattaa pestä ihan jollain pesuaineellakin. Ei pelkkä vesi irroita karvan juuressa olevaa hilsettä ja likaa. Itse olen pessyt 9 vuoden ajan omaa hepoani mäntysuovalla, se on luonnontuote eikä sisällä myrkkyjä. Toki voi pestä myös oikeella hevos shamppoolla tai koiran shamppoolla. Peset millä aineella tahansa, niin muista huutoa kunnolla, sillä ihoon jäänyt aine kutittaa ja voi aiheuttaa ihottumaa.
- alapesu
Muistakaa pestä tai puhdistaa myös hevosten sukupuoli elimet, varsinkin kurakelien jälkeen.
- muulloisin
alapesu kirjoitti:
Muistakaa pestä tai puhdistaa myös hevosten sukupuoli elimet, varsinkin kurakelien jälkeen.
Varsinkin ruunilta
- laura_-
mielellään ei pastä muulla kuin vedellä, karva menee huonoksi jos pesee useasti jollain shampoolla, suositeltava kerran vuodessa, mutta mieluiten ilman. shampoot on lähinnä tarkoitettu näyttelyihin.
- joku
käytettekö ruunien ja orien sukuelinten pesuun jotain ainetta vai ihan vaan vettä? miten pesette?
- Christel
joku kirjoitti:
käytettekö ruunien ja orien sukuelinten pesuun jotain ainetta vai ihan vaan vettä? miten pesette?
Pesen orien, ruunien ja tammojen sukupuolielimet aina kädenlämpöisellä vedellä. Eri asia on, jos tamma esim. siemennetään tai sille tehdään kohtuhuuhtelu, tällöin pestään betadinellä. Tammoilla pitää muistaa pestä myös nisien väli, sillä sinne jää helposti hiekkaa joka sitten hiertää ihon rikki. Myös nivuset on syytä puhdistaa, oli sitten hevonen taikka poni.
- hepat puhtaaks
no siis mä ainaski käytän aluks iha vaa ihmisille tarkotettuu shampoot.. ja sit tietty ravitsevaa hoitoainetta et turkki pysyy kiiltävänä... samal pesen yleensä omatki hiukset, menee kätevästi siin samal... mut ööö voihan sitä myös yrittää hangata vaikka hammasharjal mis on vähä reilummi hammastahnaa (sitäki oon itte koittanu ja hyvin toimii), ja tota noin on mulle muitakin ehdotuksia.. hmm no senku vaa otat jonku ison saavillisen vettä ja tunget hepan sinne nii eiköhä ala puhdistuun. PS. ootteko ikin koittanu hevosen piehtaroimista? se on kivaa x)))))))
- ipanat!!
ooo tota kukakohan vitun 8v sääkin heppasen pesu luulet olevas?kukaan toope ei pese hammas harjalla ja tahnalla hevosta okei hammas harja vielä jotenkin mut ei tahna! O.o jaa kukaan ei todellakaan mee piehtaroimaan jonnekkin mutaan ja kokeilemaan sitä ittte!!!!hei haloo????
- Mursuponi
Sun kanttii käyttää hevos shamppoota se vähentää hevosilta/poneilta ihohuokosia
ja sairauksia. - isäntä
Myö käytämmä tallilla varta vasten tarkotukseen sopivata animal pesunestettä ja loppu vanahallaki konilla hilseily
Ennen pestiin vaan veellä - gtrt
no voihan sitä mäntysuopaakin käyttää. Muista laittaa fleece loimi päälle jos on kylmä ettei heppa palellu!
- Laross
Meillä on tapana pestä hevosemme kerran vuodessa ja se on aina kesällä kun on lämmin ilma. Oikeestaan hevonen pitää pestä kerran vuodessa oikein hevosshampoolla. Meillä on kimo hevonen niin ostimme sille kimoshampoota ja meidän ponille tavallista hevosshampoota. Hevonen tulee pestä lämpimällä vedellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851828- 821670
- 501339
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471265Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481172- 1161140
- 39935
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23932Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59922Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903