Kysyisin, kuinka kauan mahtaa tuollainen lauantai-illan klo 18 alkava vigilia kestää? Olemme mummon kanssa menossa ensimmäistä kertaa ortodoksiseen vigiliaan tulevana lauantaina. :) Kiitoksia jo etukäteen!
Vigilia alk klo 18
menijä
123476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
riippuu mistä roikkuu. Eli vedetäänkö pidemmän vai lyhyemmän kaavan mukaan. Täydellisellä kaavalla jatkettaisiin koko yö ja päätettäisiin aamulla liturgiaan ;)
No joo. Vigilia kestää yleensä 1,5 - 2 tuntia, eli on vähän pidempi kuin tyypillinen liturgia.
Alun perin vigiliapalvelus oli kokoöinen mutta nykyään palvelus kestää puolestatoista kahteen ja puoleen tuntiin riippuen siitä, kuinka täydellisenä tai lyhennettynä se toimitetaan. Valamossa lauantain vigiliapalvelus kestää noin 2,5 tuntia, Uspenskin katedraalissa Helsingissä noin tunnin ja kolme varttia. Ystäväni asuu pikkupaikkakunnalla, ja siellä vigiliapalveluksia on harvakseen. Ne toimittaa matkapappi, ja kesto on vain tunnin luokkaa.
Makarios
Kiitokset vastauksista! :)
ja kuus.
Tärkeintä on osallistuminen.
Palveluksiin voi tulla myöhässä ja niistä voi lähteä kesken pois. Sitä ei synniksi lasketa.
Vigilia on myös allekirjoittaneesta yksi kauneimmista ortodoksisen kirkon palveluksista. (varsinkin talvella kun ilta on pimentynyt ja heksapsalmien lukemisen aikana kirkossa on vain vähän valoja....)
kysyinkin mummoni takia. Että jaksaako varmasti, kun on ikää pikkasen päälle 90 v. Mutta saahan siellä istua, ja kovasti on mummolla haluja (kuin itsellänikin!) mennä! Niin teenkin - heti huomenna. :)
Olisi mukava kuulla fiiliksiäsi, ja mummosi fiiliksiä, vigilian jälkeen... Ihan kaikenlaisia siis. Jos viitsit kirjoittaa nimittäin.
Tunnelma oli älyttömän hieno, kun vigilia päättyi. Täällä Rovaniemellä se kesti tunnin, joten hankaluuksia seisomisen suhteen tuskin oli kellään, mummokin pärjäsi todella hyvin :).
Kirkko oli ihana, kaunis, ja minusta on upeaa, että pappi käy kättelemässä kävijät ennen palveluksen alkua. Tuli jotenkin semmoinen tervetullut olo.. Ja lämmin mieli jatkui pitkälle iltaan ja tähän hetkeen, kun sitä aloin taas miettiä. Pappikin puhui palveluksen päätyttyä "muita mukavia" meille paikalla olijoille ja kehui pientä tyttöä, joka oli tullut ilmeisesti oman mummonsa kanssa paikalle. Tyttö itkeä tihuutti kun he saapuivat kirkkoon, mutta rauhoittui ja seurasi ilmeisesti yhtä innoissaan / ihmeissään suitsukkeiden, ikonien ja puupintojen sävyttämää palvelusta.
Olin hieman "öönä" monessakin kohtaa, koska en tosiaankaan ollut aiemmin vigiliassa / muissa ortodoksisen kirkon menoissa käynyt, mutta hyvin meni kun katselin taustalla, miten muut käyttäytyvät. Poistuessanikin tein ovella ristinmerkin ja kumarsin :)
Aion käydä jatkossakin! Olo on aivan älyttömän ihana!
Tuon kuvauksen perusteella lähden minäkin Vigiliaan jo tänään!
Netistä voi kuunnella myös, ylen sivuilta.Hieno juttu.
Eipä taida Yleisradio kovin usein vigilioita lähettää? :( Huomenna sunnuntaina taas liturgia.
Kuuntelen nyt liturgiaa oulusta.
Päivän työt on ohi ja saa hiljentyä ihan omassa rauhassa.
Pääsiäisyön lähetys menossa.
Hieno kuoro.