Kolmen sortin sosialisteja

JuhaniPutkinen

11

2539

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsitystä

      sanan sosialismi merkityksestä?

      Toisaalta, tarkoituksesihan on provosoida... siitä vaan vapaasti, vaikka nyt annat kyllä tyhmän kuvan itsestäsi, aikuinen mies.

      • JuhaniPutkinen

        Niin mikä artikkelissani ei ollut historiallinen tosi? Tarvittaessa esitän lähteet joka asialle.


      • asiat
        JuhaniPutkinen kirjoitti:

        Niin mikä artikkelissani ei ollut historiallinen tosi? Tarvittaessa esitän lähteet joka asialle.

        joilla ei ole tekemistä keskenään.
        Ei sillä tosin ole väliä, tarkoitus on ilmeisesti sittenkin vain huvittaa?


      • JuhaniPutkinen
        asiat kirjoitti:

        joilla ei ole tekemistä keskenään.
        Ei sillä tosin ole väliä, tarkoitus on ilmeisesti sittenkin vain huvittaa?

        Kaikki kolme artikkelissani mainitsemaani herraa olivat sosialisteja - vasemmistolaisia.


      • Olematon ajattelija
        JuhaniPutkinen kirjoitti:

        Niin mikä artikkelissani ei ollut historiallinen tosi? Tarvittaessa esitän lähteet joka asialle.

        Lukiessani artikkelia "Moscow Tram Stop" kiinnostuin kertomasi näkökulmasta. Toki Saksa oli jo pitkään väittänyt Neuvostoliiton hyökkäävän ensin jos mitään ei tehdä sitä ennen, mutta ovatko nämä tekstit lainattu juuri tästä samasta propagandalähteestä vai onko kirjassa kuvailtu tarkemmin ja luotettavammin suunnitelmia hyökätä Saksaan?

        Myös itse olen kiinnostunut asiasta, mutta olen kyllä päätynyt hiukan eri tulokseen: Neuvostoliiton tarkoituksena oli hyökätä ensin, mutta suunnitelmiin kuului huolellinen varustautuminen ja tämä edellytti vastustajan siirtojen ennakoimista. Puna-armeijan uudistamistyö oli vielä kesken ja kaluston täydellinen nykyaikaistaminen saataisiin loppuun vasta vuoden 1942 lopulla, joten olisi ollut täysin järjenvastaista hyökätä monin paikoin jopa kaksikymmentä vuotta vanhalla kalustolla nykyaikaista ja hyvin koulutettua Wermachtia vastaan. Ja vaikka Stalin oli saanut jatkuvasti vakoilutietoja Hitlerin aikeista, hän kieltäytyi uskomasta lähteitään, sillä hän luotti kahteen pääkohtaan strategiassaan:

        1. Saksa ei aio hyökätä ennen kuin Iso-Britannia on joko lyöty tai antautunut, sillä tämä jättäisi Saksan vaaraan joutua kahden rintaman sotaan.
        2. Jos Hitler olisi aikeissa hyökätä, hänen tulisi varustaa armeijansa talvivarusteilla, mikä luonnollisesti nostaisi villan ja laskisi lampaanlihan maailmanmarkkinahintoja roimasti.

        Näin ollen Stalin uskoi, että hänellä oli runsaasti aikaa varustautua huolellisesti tulevaan suursotaan, joka kuitenkin yllätti hänet heikolla hetkellä.

        Lähteet:
        Edvard Radzinski: Stalin
        Simon Sebag Montefiore: Punaisen tsaarin hovissa


    • kaikkihan tietävät että

      oikeita sosialisteja ei ole ikinä ollut olemassa.
      kaikki ne pahat diktaattorit jotka tappoivat viattomia eivät olleet oikeita sosialisteja vaan fassuja niin kuin Mussolini.
      Karl Marxkin oli syntyneet rikkaaseen juutalais kapitalisti perheesen eli oli itsekin työväenluokan sortaja.

    • lapset nukkumaan

      Mitenkäs se sanonta taas menikään? "Älä ruoki trollia."

      • Anonyymi

        Juhani on ollut koko ajan kyllä täysin asiallinen. Et sitten ajatellut ennen kuin latelit aivopierusi.


    • Anonyymi

      Kommunismi on pimeydestä noussut ideologia. Kommunismi syntyi pahuudesta. Kommunismi edustaa pimeyden voimia maailmalla. Kommunismi ei ole onnistunut missään eikä koskaan. Kaikki kommunistiset valtiot olivat ja ovat takapajuisia. Kehittymättömiä. Sitten muutamat valtiot niistä päättivätkin hypätä markkinatalouteen ja voila', ne alkoivat menestyä!
      Kommunismissa on hyviä ajatuksia. Ne on ammennettu raamatusta. Ikävä kyllä, ihmiset eivät Jumalakielteisyydessään voineet toteuttaa niitä hyviä opetuksia. Päinvastoin. Kommunismion tapattanut satoja miljoonia. Neuvostoliitossa, Kiinassa, Kuubassa, Etiopiassa ja vaikka missä.

      Siksipä

      Tuemme ilomielin Ukrainaa muttemme donetskia eikä luhanskia. Ei ne ole valtioita. Ei ne ole itsenäisiä. Ne ovat venäjän mielikuvitus maailmassa, hylkiö putinin harhaisessa maailmassa syntyneitä.
      Mikään demokraattinen valtio ei koskaan eikä missään tule tunnustamaan noita Ukrainaan kuuluvia alueita itsenäiseksi.
      Pohjoiskorea, kiina ja muut diktaattorivaltiot sen mahdollisesti tekevät.
      Mutustelkaa näitä maita:
      -Myanmar
      -Kiina
      -Pohjois Korea
      -Valko Venäjä
      - Kazakstan
      -Tsetzenia
      -Syyria
      -Somalia
      -Sudan
      - ym.
      Kaikki ko. Maat hylkiö maita. Korruptoituneita, ihmisarvoja polkevia, vaarallisia maita asua, elää ja harvinaisen takapajuisia.

      Eikö totta?

    • Anonyymi

      http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/kolmen_sortin_sosialisteja.htm

      Yllä linkattua sivustoa ei enää ole olemassa. Kyseessä lienee on sama Putkinen jonka koko elämä on kulunut talvisodan aikuisessa poterossa kököttäen ja sieltä idän ja kaakon suuntaan tähystellen että joko ne tulee.

      Eivät ole (vielä) tulleet, mutta erään talven eräänä pakkasyönä Putkisella siellä poterossa kököttäessään paleltui pää.

      Josta paleltumasta seuraa se että Putkosella on nykyään toiset sivut netissä joissa hän väsymättä päivästä toiseen evankelioi venäläisyyden kaikkinaisesta pahuudesta, vaikka luulis Putkosen ymmärtävän että tavis-venäläisen tilanne on täysin sama kuin mitä on tavis-palestiinalaisilla eli ovat panttivankeina johtuen valtiotaan (Venäjä) tai alueitaan (Gaza, Länsiranta ja Libanon) valtansa alla pitävistä rosvo- ja roistokoplista.

      • Anonyymi

        Asuuko Putkinen vuokratta sun pään sisällä?


    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      225
      3590
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2214
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      41
      1733
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1623
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1377
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1255
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      8
      1159
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1084
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      199
      1010
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      957
    Aihe