Vanhasta pidetään välisarjan tyyppinä

Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen arvostus on laskemassa Suomessa syöksylaskumaisella tavalla. Se ei ole mikään ihme, että sillä Vanhasen saamattomuuteen ja nyttemmin myös moraalittomuuteen on kyllästytty.

Suomesta on tulossa kohta EU:n puheenjohtajamaa. Siksi onkin hauskaa, että Vanhasta pidetään EU:ssa täysin välisarjan tyyppinä. Viime kesänä esim. Ranskan presidentti arvioi Vanhasta maakuntasarjan poliitikoksi, joka ei ole edes kiinnostunut EU:sta. Chirac sanoi samassa yhteydessä, että Suomi on muuttunut näkymättömäksi EU:ssa Vanhasen pääministerikauden aikana.

Matti Vanhaselle naureskellaan vinosti EU-johtajien tapaamisissa. Vanhanen käyttää mm. kokoustauot kivien potkiskeluun kokoustilan ulkopuolella. Samaan aikaan muut EU pääministerit keskustelevat keskenään, luovat suhteita ja tietysti lobbaavat maansa puolesta.

Esimerkki Matti Vanhasen kyvyttomyydestä olivat EU:n budjettineuvottelut joulukuussa. Suomi ei saanut Vanhasen johdolla läpi edes minimitavoitettaan. Vanhasta vietiin kuin litran mittaa ja Vanhasen ansiosta Suomen maksuosuudet viisinkertaistuivat.

Toivottavasti Vanhanen ei saa EU:ta samanlaiseen solmuun, kuin hän on Suomen saanut.

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuka vaan

      kadulta otettu kaveri olisi parempi pääministeri!

    • jälleen

      kokopäiväpalkattu haukkuma-automaatti Känä. Känä itse vastaa itselleen, kun ei muita enää kiinnosta nämä tuhanteen kertaan laiteatut samat jutut. Kokoomuslainen sontaluukku!

    • hessu s.

      Nuo Ranskan presidentin kommentit ovat sangen mielenkiintoisia. Eu-kokouksien yhteiskuvissakin Vanhanen aina näyttää olevan niin poissaolevan näköinen. Kravattia hermostuneena rullaava kaveri ei vaikuta Eu-maan johtajalta.

    • ...vaiko vain...
    • masa vaan

      Ranskan Chiracin kuvaus Matti Vanhasesta osuu kuin nyrkki silmään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe