Lenininpuisto

Jaakko_Sivonen

On häpeällistä, että Helsingissä on Leninin mukaan nimetty puisto. Samalla perusteella voisi perustaa vielä puistot Stalinille, Hitlerille ja Pol Potille.

15

1354

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Puistokemisti

      Tampereella on kokonainen museo omistettu Leninille! :)

    • ja selitä

      mielipiteesi huolella perustellen.

      Jätä höpöheinä nauttimatta kuitenkin. Voipi audienssi peruuntua
      harittavaan katseeseen, hihittelyyn ja vaahtoaviin suupieliin.

      Ja sitten asiaan:

      Paskanko väliä puistojen nimillä on? Pahempi juttu lienee
      itäsuunnalta tuleva multirikollisuus!

      • TWilhonen

        Jokainen ihminen jolla on vaikutusta tuhansien ihmisten elämään, tekee väistämättäkin myös hyvää yhteiskunnalle.

        Sitäpaitsi se on Alppipuisto näin 80-lukulaisen silmissä.


    • Toutain

      Ei taida herra Silvonen olla tietoinen, että Lenin oli ensimmäinen valtionpäämies, joka tunnusti Suomen itsenäisyyden. Tältä pohjalta katsottuna Lenin-puisto sopii Helsinkiin oikein hyvin.

      PS. Ja Alppipuisto on muuten ihan eri asia.

      • Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.


      • Toutain
        Jaakko_Sivonen kirjoitti:

        Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.

        Väitteesi perustuu oletuksiin.


      • Toutain kirjoitti:

        Väitteesi perustuu oletuksiin.

        on oletusten tekemistä. Ilman oletuksia ei esimerkiksi voitaisi juurikaan pohtia talvisodan merkitystä Suomelle.

        Tuon oletuksen löydät kyllä yleisestä historiankirjoituksestakin ja se on kouluissakin opetettava oletus, joten siitä voit päätellä jotain...


      • voidaan

        paljolti kiittää Israelin valtion synnystä, joten Israeliinkin pitäisi varmaan perustaa kiitoksena Hitler-museo ja kehitellä jokin Hitlerin mukaan nimetty paikka.


    • ulkopaikkakuntalainen

      Voin kertoa, ettei voisi vähempää kiinnostaa Helsingin puistojen nimet tai nähtävyydet. Kun tulen Hesan keskustaan(=stadi) on matkailuni painotus ostoksissa ja muuten vaan pyörimisessä. Mitä muuten harrastan omassakin kaupungissani.

      Olkoonkin miten junttia, mutta jos haluan kokea jotain lähden ulkomaille.

      • Twihlo

        Siis eri asia? Näin minulle vannoitti kolmannen polven Stadilainen kenen kanssa vietin aikaani siellä jokin aika sitten...

        Mutta mutta, kaikki erehtyvät, ja varsinkin Varsinaissuomalaiset. Ne on varsinaisia ne! Olipas näppärää!


    • aleksan......

      Iisalmessa on nimetty Kortteli Keisarin kulmaksi (Aleksanteri Suuri). Onpa viellä kaksipäinen kotkavaakuna ikkunoissa. Sitä vaan halutaan olla muuta kuin suomalaisia.

    • puistoja rakastava

      LENIN antoi Suomelle itsenäisyyden, ja siksi puisto !

      STALIN taas koetti liittää CCCP Suomen itsenäisyyteen, mutta -39 ei onnistunut !

      POL POT taas oli vain pääministeri, ja ei vaikuttanut Suomen sisäisiin asioihin juuri ollenkaan !

    • Stadin gimma7

      Lenininpuisto on nimityksensä puolesta tosi vanhaa perua, ajalta jollon Kallio oli lähes sataprosenttisesti työläiskaupunginosa.

      Leninpuistohan sijaitsee "sirppiliiterin" eli Kulttuuritalon takana joka oli aikoinaan pitkään erilaisten vasemmistolaishenkisten tanssiaisten pitopaikka, aikana ennen rock-konsertteja.

      Kalliossa on myös muita työläisperinteeseen viittaavia nimiä, esim Katri Valan puisto. Vala oli runoilijana pitkälti vasemmistolainen.

      Hitler tai Pol Pot ovat henkilöitä joita Suomessa mikään yhteiskuntaluokka minään vuosikymmenenä ei ole pätkääkään ihannoinut.

      Meillä on myös loogisesti Mannerheimintie ja paljon muuta vastaavaa. Mannerheimintie on Helsingin pisin katu ja keskeisin, olihan hän olennaisin Suomen johtohahmo aikoinaan. SE olisi älytöntä jos samainen katu olisi Leninintie.

      Historia on historiaa, myös Berliinissä on Karl Marx-platz vaikka kaikki eivät olekaan enää nykyään hänen kannattajiaan henkeen ja vereen.

    • Raipe

      Ilman Leniniä olisimme osa Karjalan oblastia, mieti sitä, katso karttaa.

    • Kalevi Soturi

      Viipurin pääkatu, joka aiemmin oli nimetty kaupungin perustajan mukaan Torkkelinkaduksi, on tänä päivänä Lenininkatu, eikä Lenin-aiheisia muistomerkkejä ole lainkaan vaikea löytää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4736
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3734
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3135
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2677
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2609
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2410
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2338
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1549
    Aihe