On häpeällistä, että Helsingissä on Leninin mukaan nimetty puisto. Samalla perusteella voisi perustaa vielä puistot Stalinille, Hitlerille ja Pol Potille.
Lenininpuisto
15
1429
Vastaukset
- -Puistokemisti
Tampereella on kokonainen museo omistettu Leninille! :)
- ja selitä
mielipiteesi huolella perustellen.
Jätä höpöheinä nauttimatta kuitenkin. Voipi audienssi peruuntua
harittavaan katseeseen, hihittelyyn ja vaahtoaviin suupieliin.
Ja sitten asiaan:
Paskanko väliä puistojen nimillä on? Pahempi juttu lienee
itäsuunnalta tuleva multirikollisuus!- TWilhonen
Jokainen ihminen jolla on vaikutusta tuhansien ihmisten elämään, tekee väistämättäkin myös hyvää yhteiskunnalle.
Sitäpaitsi se on Alppipuisto näin 80-lukulaisen silmissä.
- Toutain
Ei taida herra Silvonen olla tietoinen, että Lenin oli ensimmäinen valtionpäämies, joka tunnusti Suomen itsenäisyyden. Tältä pohjalta katsottuna Lenin-puisto sopii Helsinkiin oikein hyvin.
PS. Ja Alppipuisto on muuten ihan eri asia.Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.
- Toutain
Jaakko_Sivonen kirjoitti:
Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.
Väitteesi perustuu oletuksiin.
Toutain kirjoitti:
Väitteesi perustuu oletuksiin.
on oletusten tekemistä. Ilman oletuksia ei esimerkiksi voitaisi juurikaan pohtia talvisodan merkitystä Suomelle.
Tuon oletuksen löydät kyllä yleisestä historiankirjoituksestakin ja se on kouluissakin opetettava oletus, joten siitä voit päätellä jotain...- voidaan
paljolti kiittää Israelin valtion synnystä, joten Israeliinkin pitäisi varmaan perustaa kiitoksena Hitler-museo ja kehitellä jokin Hitlerin mukaan nimetty paikka.
- ulkopaikkakuntalainen
Voin kertoa, ettei voisi vähempää kiinnostaa Helsingin puistojen nimet tai nähtävyydet. Kun tulen Hesan keskustaan(=stadi) on matkailuni painotus ostoksissa ja muuten vaan pyörimisessä. Mitä muuten harrastan omassakin kaupungissani.
Olkoonkin miten junttia, mutta jos haluan kokea jotain lähden ulkomaille.- Twihlo
Siis eri asia? Näin minulle vannoitti kolmannen polven Stadilainen kenen kanssa vietin aikaani siellä jokin aika sitten...
Mutta mutta, kaikki erehtyvät, ja varsinkin Varsinaissuomalaiset. Ne on varsinaisia ne! Olipas näppärää!
- aleksan......
Iisalmessa on nimetty Kortteli Keisarin kulmaksi (Aleksanteri Suuri). Onpa viellä kaksipäinen kotkavaakuna ikkunoissa. Sitä vaan halutaan olla muuta kuin suomalaisia.
- puistoja rakastava
LENIN antoi Suomelle itsenäisyyden, ja siksi puisto !
STALIN taas koetti liittää CCCP Suomen itsenäisyyteen, mutta -39 ei onnistunut !
POL POT taas oli vain pääministeri, ja ei vaikuttanut Suomen sisäisiin asioihin juuri ollenkaan ! - Stadin gimma7
Lenininpuisto on nimityksensä puolesta tosi vanhaa perua, ajalta jollon Kallio oli lähes sataprosenttisesti työläiskaupunginosa.
Leninpuistohan sijaitsee "sirppiliiterin" eli Kulttuuritalon takana joka oli aikoinaan pitkään erilaisten vasemmistolaishenkisten tanssiaisten pitopaikka, aikana ennen rock-konsertteja.
Kalliossa on myös muita työläisperinteeseen viittaavia nimiä, esim Katri Valan puisto. Vala oli runoilijana pitkälti vasemmistolainen.
Hitler tai Pol Pot ovat henkilöitä joita Suomessa mikään yhteiskuntaluokka minään vuosikymmenenä ei ole pätkääkään ihannoinut.
Meillä on myös loogisesti Mannerheimintie ja paljon muuta vastaavaa. Mannerheimintie on Helsingin pisin katu ja keskeisin, olihan hän olennaisin Suomen johtohahmo aikoinaan. SE olisi älytöntä jos samainen katu olisi Leninintie.
Historia on historiaa, myös Berliinissä on Karl Marx-platz vaikka kaikki eivät olekaan enää nykyään hänen kannattajiaan henkeen ja vereen. - Raipe
Ilman Leniniä olisimme osa Karjalan oblastia, mieti sitä, katso karttaa.
- Kalevi Soturi
Viipurin pääkatu, joka aiemmin oli nimetty kaupungin perustajan mukaan Torkkelinkaduksi, on tänä päivänä Lenininkatu, eikä Lenin-aiheisia muistomerkkejä ole lainkaan vaikea löytää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1505923Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2143919Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi563271Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut622312Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs32016Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi31708100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es01680Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421348Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun421265Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei341242