Lenininpuisto

Jaakko_Sivonen

On häpeällistä, että Helsingissä on Leninin mukaan nimetty puisto. Samalla perusteella voisi perustaa vielä puistot Stalinille, Hitlerille ja Pol Potille.

15

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Puistokemisti

      Tampereella on kokonainen museo omistettu Leninille! :)

    • ja selitä

      mielipiteesi huolella perustellen.

      Jätä höpöheinä nauttimatta kuitenkin. Voipi audienssi peruuntua
      harittavaan katseeseen, hihittelyyn ja vaahtoaviin suupieliin.

      Ja sitten asiaan:

      Paskanko väliä puistojen nimillä on? Pahempi juttu lienee
      itäsuunnalta tuleva multirikollisuus!

      • TWilhonen

        Jokainen ihminen jolla on vaikutusta tuhansien ihmisten elämään, tekee väistämättäkin myös hyvää yhteiskunnalle.

        Sitäpaitsi se on Alppipuisto näin 80-lukulaisen silmissä.


    • Toutain

      Ei taida herra Silvonen olla tietoinen, että Lenin oli ensimmäinen valtionpäämies, joka tunnusti Suomen itsenäisyyden. Tältä pohjalta katsottuna Lenin-puisto sopii Helsinkiin oikein hyvin.

      PS. Ja Alppipuisto on muuten ihan eri asia.

      • Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.


      • Toutain
        Jaakko_Sivonen kirjoitti:

        Suomen tunnustamisessa oli se, että niin saataisiin Suomen punaiset luottamaan Leniniin ja vallankumouksen jälkeen liittämään Suomi takaisin Venäjään. Leninillä oli siis puhtaan imperialistiset, Suomelle haitalliset, tarkoitusperät asiassa.

        Väitteesi perustuu oletuksiin.


      • Toutain kirjoitti:

        Väitteesi perustuu oletuksiin.

        on oletusten tekemistä. Ilman oletuksia ei esimerkiksi voitaisi juurikaan pohtia talvisodan merkitystä Suomelle.

        Tuon oletuksen löydät kyllä yleisestä historiankirjoituksestakin ja se on kouluissakin opetettava oletus, joten siitä voit päätellä jotain...


      • voidaan

        paljolti kiittää Israelin valtion synnystä, joten Israeliinkin pitäisi varmaan perustaa kiitoksena Hitler-museo ja kehitellä jokin Hitlerin mukaan nimetty paikka.


    • ulkopaikkakuntalainen

      Voin kertoa, ettei voisi vähempää kiinnostaa Helsingin puistojen nimet tai nähtävyydet. Kun tulen Hesan keskustaan(=stadi) on matkailuni painotus ostoksissa ja muuten vaan pyörimisessä. Mitä muuten harrastan omassakin kaupungissani.

      Olkoonkin miten junttia, mutta jos haluan kokea jotain lähden ulkomaille.

      • Twihlo

        Siis eri asia? Näin minulle vannoitti kolmannen polven Stadilainen kenen kanssa vietin aikaani siellä jokin aika sitten...

        Mutta mutta, kaikki erehtyvät, ja varsinkin Varsinaissuomalaiset. Ne on varsinaisia ne! Olipas näppärää!


    • aleksan......

      Iisalmessa on nimetty Kortteli Keisarin kulmaksi (Aleksanteri Suuri). Onpa viellä kaksipäinen kotkavaakuna ikkunoissa. Sitä vaan halutaan olla muuta kuin suomalaisia.

    • puistoja rakastava

      LENIN antoi Suomelle itsenäisyyden, ja siksi puisto !

      STALIN taas koetti liittää CCCP Suomen itsenäisyyteen, mutta -39 ei onnistunut !

      POL POT taas oli vain pääministeri, ja ei vaikuttanut Suomen sisäisiin asioihin juuri ollenkaan !

    • Stadin gimma7

      Lenininpuisto on nimityksensä puolesta tosi vanhaa perua, ajalta jollon Kallio oli lähes sataprosenttisesti työläiskaupunginosa.

      Leninpuistohan sijaitsee "sirppiliiterin" eli Kulttuuritalon takana joka oli aikoinaan pitkään erilaisten vasemmistolaishenkisten tanssiaisten pitopaikka, aikana ennen rock-konsertteja.

      Kalliossa on myös muita työläisperinteeseen viittaavia nimiä, esim Katri Valan puisto. Vala oli runoilijana pitkälti vasemmistolainen.

      Hitler tai Pol Pot ovat henkilöitä joita Suomessa mikään yhteiskuntaluokka minään vuosikymmenenä ei ole pätkääkään ihannoinut.

      Meillä on myös loogisesti Mannerheimintie ja paljon muuta vastaavaa. Mannerheimintie on Helsingin pisin katu ja keskeisin, olihan hän olennaisin Suomen johtohahmo aikoinaan. SE olisi älytöntä jos samainen katu olisi Leninintie.

      Historia on historiaa, myös Berliinissä on Karl Marx-platz vaikka kaikki eivät olekaan enää nykyään hänen kannattajiaan henkeen ja vereen.

    • Raipe

      Ilman Leniniä olisimme osa Karjalan oblastia, mieti sitä, katso karttaa.

    • Kalevi Soturi

      Viipurin pääkatu, joka aiemmin oli nimetty kaupungin perustajan mukaan Torkkelinkaduksi, on tänä päivänä Lenininkatu, eikä Lenin-aiheisia muistomerkkejä ole lainkaan vaikea löytää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      66
      5429
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      228
      4247
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2984
    4. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      29
      2672
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      92
      2567
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      1969
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1862
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      55
      1622
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1547
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1516
    Aihe