Veriset diktaattorit

Molemmat diktaattorit Hitler ja Stalin murhauttivat käskyillään miljoonia ihmisiä, mutta tiedetäänkö tappoiko kumpikaan näistä roistoista koskaan elämänsä aikana ketään myös omakätisesti?
7724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

omakätisesti...tavallaan..aatuhan ampui/myrkytti itsensä.sen olisi muuten puna-armeija hoitanut.silloin kääntyi historiassa uusi aika.stalin tapatti ihmisiä taas enemmän kuin aatu.

Äänestä

..joskus yritetty yhdistää jonkun naisen murhaan?

Entäpä "pitkien puukkojen yön" puhdistukset?

Hitler sodassa?

Stalin ja Venäjän vallankumous?

Äänestä
  • tiettävästi ainoa nainen jota Hitler rakasti, teki itsemurhan. Ensimmäisessä maailmansodassa Hitler sai rautaristin, joten kyllä hänellä merkittäviä sota-ansioita oli.

    Stalinin epäillään ampuneen vaimonsa Allilujevan eräiden bileiden jälkeen. Kobana Josif Vissarionovitsh Dshukashvili osallistui pankkiryöstöihin ja neuvostovallan varhaisvaiheiden komissaarina toimi kurinpalauttajana Kaukasiassa, joten eiköhän hän itsekin toimeen tarttunut.

    Äänestä

  • hosikel kirjoitti:

    tiettävästi ainoa nainen jota Hitler rakasti, teki itsemurhan. Ensimmäisessä maailmansodassa Hitler sai rautaristin, joten kyllä hänellä merkittäviä sota-ansioita oli.

    Stalinin epäillään ampuneen vaimonsa Allilujevan eräiden bileiden jälkeen. Kobana Josif Vissarionovitsh Dshukashvili osallistui pankkiryöstöihin ja neuvostovallan varhaisvaiheiden komissaarina toimi kurinpalauttajana Kaukasiassa, joten eiköhän hän itsekin toimeen tarttunut.

    Sinänsä erikoinen yhteensattuma, että sekä Stalinin että Hitlerin naiset kuolivat pistoolilla tehdyn itsemurhan/"itsemurhan" kautta ja ajallisestikin aika lähekkäin: Geli Raubal 19.9.1931 ja Nadezda Allilujeva 9.11.1932.

    Eroja kuitenkin on: Raubalin kuolemasta tehtiin poliisitutkinta ja teko todettiin itsemurhaksi. Raubal ampui itsensä Hitlerin omistamalla aseella, mutta Hitler itse oli poissa kaupungista puhujamatkalla. Hitlerin alibin vahvisti poliisi, joka kirjoitti sakkolapun ylinopeutta kiitäneille natseille. Tuolloinhan ei vielä ollut autobahneja.

    Nadezdan tapauksesta ei tehty poliisitutkintaa, ruumiin tarkasti kommunistieliitin henkilääkäri I.N.Kazakov, joka totesi vainajan vasemmassa ohimossa luodinreiän. Nadezda oli oikeakätinen, lisäksi luoti oli selvästi ammuttu ainakin parin metrin etäisyydeltä sillä haavan ympärillä ei näkynyt ruutijäämiä. Hieman epävarman tiedon mukaan Stalinin oli nähty poistuvan vaimonsa huoneesta aiemmin yöllä. Neuvostokansalaisille tiedotettiin Allilujevan menehtyneen umpilisäkkeen tulehdukseen, ulkomaille ei kuolinsyytä kerrottu koska se olisi heittänyt epäilyksen neuvostolääketieteen tasosta.

    Nadezda Allilujevan ja Stalinin välit olivat kiristyneet jo aiemmin kun Nadezda oli kertonut miehelleen Ukrainan nälkätilanteesta kuulemistaan tiedoista. Stalin kuittasi kauhukertomukset kansanvihollisten levittäminä huhuina, pidätytti opiskelijat jotka olivat kertoneet Nadezdalle Ukrainan tilanteesta ja määräsi vaimonsa kahdeksi kuukaudeksi kotiarestiin.

    Äänestä

Stalin johti nuoruudessaan pankkirosvoja.Tapahtumien kulku oli usein,että ammuttiin vartija,ja otettiin rahat

Äänestä

Näiden "diktaattorien" päämäärissä oli sentään melkoinen ero. Siinä missä toinen oli hurmeinen murhaaja toinen joutui rakentamaan vihamielisen maailman keskellä todellista demokratiaa ja tasa-arvoa. Kaikki ei mennyt aivan ihanteellisesti, mutta edistyksen eteen joudutaan tekemään uhrauksia. Harmi, että onnellisuuden aika jäi niin lyhyeksi.

Äänestä
  • Olihan se Hitlerkin rakentamassa Germaaneille utopiaa ja unelmaa keskellä vihamielistä maailmaa. Kaikki ei myöskään hänellä mennyt aivan ihanteellisesti, mutta edistyksen eteen joudutaan tekemään uhrauksia. Varmasti monelle Sakemannille harmi, että onnellisuuden aika jäi niin lyhyeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


- - - kirjoitti:

Molemmat diktaattorit Hitler ja Stalin murhauttivat käskyillään miljoonia ihmisiä, mutta tiedetäänkö tappoiko kumpikaan näistä roistoista koskaan elämänsä aikana ketään myös omakätisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu