Tänään Dossia yritin asentaa koneeseeni sekä 5 ja 6.22 versioita. Kun olin toisen asentanut ja asennus ohjelmat pyytää buuttaamaan koneen. Konetta käynnistäessä kone katsoo onko mitään levykkeellä ja sitten se löytää kovalevyltä jotain(eli dossin), mutta alkaa heittamään ruutuun "Operation missing system"(noin se muistaakseni oli) virhe sanomaan peräkälkeen. Olen kokeillut molempia versioita ja asentanut ne kahteen koneeseen. Mikä voi siis olla vikana pitääkö asennusta ennen tehdä jotakin?
Dos käynnistys ongelma
pal
4496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos asennus levyt ei osaa formatoida bootia oikein niin teeppä näin. käynnistä ekalla levyllä se kone dossiin ja sitten formatoi C asema boottaavaksi. sitten kokeile asentaa se uudelleen.
miten formatoidaan c aseman boottaavaksi?
koneella ollut ennen joku muu käyttöjärjestelmä?
Dosinkin asennus tarvitsee systeemitiedostot; jos ei ole "kunnon dos-buuttia", hae se tai vaikka 98-buutti, missä cd-tuki, jos sitä tarvitset.
Voit ajaa sitten fdiskin (näet levysi osiotiedot) tai format -komennon
a:\> format c: /s
Sitten asennat normaalisti, tiedostojärjestelmästä tulee fat16, paitsi jos 98-buutilla otat suurten levyjen tuen (fat32), tarve riippuu tietenkin mitä muuta haluat asentaa
tiedostojärjestelmä. Jos on fat 32 niin ei toimi muistaakseni fat32 tiedostojärjestelmällä nuo.
Eli laitat sen 1. Dos asennuslevykkeen koneeseen ihan kummasta versiosta haluat, ja sitten format C:, niin se formatoi kovalevyn fat16 muotoon, jonka jälkeen asennat Dosin ja piätis toimia.