Venäläiset ostaa suomen

yrittivät jo ostaa fingridiä ja miksi ei voisi myydä? olemmehan kapitalisteja?

meille ei jää kuin ahvenanmaa, jos sitäkään.
köyhiksi olemme syntyneet ja köyhiksi jäämme.
10353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

maa on jo jenkkien omistuksessa, tietysti jos jenkit haluaa myydä Suomen, niin...

Äänestä
  • ja kansan käsi on karttuisa.
    Kun ei maata suoraan voi myydä, niin voidaanhan se kaupata erilaisten sopimusten kautta ja niiden avulla kupata rahat.
    Esimerkkinä Eu ja nato.
    Pitää vaan itsekin pyrkiä katsomaan mistä voi hyötyä ja minkä myydä.
    Nakkivarkaat joutuu linnaan, isänmaanpetturit joutuu brysseliin korkeapalkkaisille viroille.

    Äänestä

ole kuin seurausta siitä, että suomalaiset ei osaa, eikä saa omistaa mitään! Onhan se valtaosasta kansaa pöyristyttävää, jos joku suomalainen maanmies omistaa jotakin! Niinpä vallitsevan hengen sanelemana ulkomaalaiset omistaa meidät ja rahvas on tyytyväistä. Onhan kaikki suomalaiset persaukisia käskyläisiä!

Äänestä

Aamulehti: Venäläiset yrittivät vallata Fingridiä

30.04.2006 05.07

Venäläissijoittajat yrittivät viime vuonna vallata Suomen sähkönjakelun kantaverkkoa. Omistusta kantaverkkoyhtiö Fingridissä tavoittelivat Kremliä lähellä olevat sijoittajat, kertoo Aamulehti. Ruotsalainen konsulttiyhtiö selvitti, voisivatko sijoittajat hankkia osakkeita vakuutusyhtiöiltä ja muilta sijoittajilta. Ne omistavat yhtiöstä 38 prosenttia. Fingrid torjui nurkanvaltauksen muuttamalla yhtiöjärjestystään niin, että sijoittajat eivät saa enää automaattisesti hallituspaikkaa. Fingridin suurimpia omistajia ovat Pohjolan Voima, Fortum ja valtio. Kauppa- ja teollisuusministeriö käsittelee parhaillaan United Power -yhtiön lupahakemusta merikaapelin rakentamisesta Venäjältä Suomeen. Fingrid on vastustanut luvan myöntämistä.

http://www.ess.fi/telegram.jsp?telegram=49850

Äänestä
  • Edes yrityksen omistajat eivät saa määräysvaltaa omistamassaan yhtiössä. Todella houkutteleva sijoituskohde punikkivaltiossa.

    Äänestä

Pöyristyttävintä lienee se että rikas öljyvaltio Venäjä maksatti Pietarin jätevedenpuhdistamon Suomen veronmaksajilla.

Äänestä
  • toiset putsaa ja maksaa. sehän tässä "hauskaa" onkin. meillä on rahaa, toisilla vaan tonnettain paskaa.

    Äänestä

  • SOS ydinvoimalan korjaukset maksatetaan seuraavaksi suomalaisilla ja eu:lla.

    Äänestä

  • säteilyvaara kirjoitti:

    SOS ydinvoimalan korjaukset maksatetaan seuraavaksi suomalaisilla ja eu:lla.

    Olen kuullut, että korjauksen kustantavat, mustalaiset ja somalit.

    Äänestä

  • "Hankkeen lainoittajat ovat Pohjoismaiden investointipankki NIB, Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankki EBRD ja Euroopan investointipankki EIB sekä Finnfund ja Swedfund. Suomi on avustanut hanketta yhteensä 10 miljoonalla eurolla. Hanke sai lahjarahoitusta myös Ruotsista ja Pohjoisen ulottuvuuden ympäristökumppanuusohjelmalta (NDEP) sekä EU komissiolta."

    http://www.finnfund.fi/ajankohtaista/uutiset05/fi_FI/pietarinpuhdistamonavajaiset/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pala palalta kirjoitti:

yrittivät jo ostaa fingridiä ja miksi ei voisi myydä? olemmehan kapitalisteja?

meille ei jää kuin ahvenanmaa, jos sitäkään.
köyhiksi olemme syntyneet ja köyhiksi jäämme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu