yrittivät jo ostaa fingridiä ja miksi ei voisi myydä? olemmehan kapitalisteja?
meille ei jää kuin ahvenanmaa, jos sitäkään.
köyhiksi olemme syntyneet ja köyhiksi jäämme.
meille ei jää kuin ahvenanmaa, jos sitäkään.
köyhiksi olemme syntyneet ja köyhiksi jäämme.
Vastaukset 10
Vanhimmat
maa on jo jenkkien omistuksessa, tietysti jos jenkit haluaa myydä Suomen, niin...
ja kansan käsi on karttuisa.
Kun ei maata suoraan voi myydä, niin voidaanhan se kaupata erilaisten sopimusten kautta ja niiden avulla kupata rahat.
Esimerkkinä Eu ja nato.
Pitää vaan itsekin pyrkiä katsomaan mistä voi hyötyä ja minkä myydä.
Nakkivarkaat joutuu linnaan, isänmaanpetturit joutuu brysseliin korkeapalkkaisille viroille.
ole kuin seurausta siitä, että suomalaiset ei osaa, eikä saa omistaa mitään! Onhan se valtaosasta kansaa pöyristyttävää, jos joku suomalainen maanmies omistaa jotakin! Niinpä vallitsevan hengen sanelemana ulkomaalaiset omistaa meidät ja rahvas on tyytyväistä. Onhan kaikki suomalaiset persaukisia käskyläisiä!
Aamulehti: Venäläiset yrittivät vallata Fingridiä
30.04.2006 05.07
Venäläissijoittajat yrittivät viime vuonna vallata Suomen sähkönjakelun kantaverkkoa. Omistusta kantaverkkoyhtiö Fingridissä tavoittelivat Kremliä lähellä olevat sijoittajat, kertoo Aamulehti. Ruotsalainen konsulttiyhtiö selvitti, voisivatko sijoittajat hankkia osakkeita vakuutusyhtiöiltä ja muilta sijoittajilta. Ne omistavat yhtiöstä 38 prosenttia. Fingrid torjui nurkanvaltauksen muuttamalla yhtiöjärjestystään niin, että sijoittajat eivät saa enää automaattisesti hallituspaikkaa. Fingridin suurimpia omistajia ovat Pohjolan Voima, Fortum ja valtio. Kauppa- ja teollisuusministeriö käsittelee parhaillaan United Power -yhtiön lupahakemusta merikaapelin rakentamisesta Venäjältä Suomeen. Fingrid on vastustanut luvan myöntämistä.
http://www.ess.fi/telegram.jsp?telegram=49850
Edes yrityksen omistajat eivät saa määräysvaltaa omistamassaan yhtiössä. Todella houkutteleva sijoituskohde punikkivaltiossa.
Pöyristyttävintä lienee se että rikas öljyvaltio Venäjä maksatti Pietarin jätevedenpuhdistamon Suomen veronmaksajilla.
toiset putsaa ja maksaa. sehän tässä "hauskaa" onkin. meillä on rahaa, toisilla vaan tonnettain paskaa.
SOS ydinvoimalan korjaukset maksatetaan seuraavaksi suomalaisilla ja eu:lla.
Olen kuullut, että korjauksen kustantavat, mustalaiset ja somalit.
"Hankkeen lainoittajat ovat Pohjoismaiden investointipankki NIB, Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankki EBRD ja Euroopan investointipankki EIB sekä Finnfund ja Swedfund. Suomi on avustanut hanketta yhteensä 10 miljoonalla eurolla. Hanke sai lahjarahoitusta myös Ruotsista ja Pohjoisen ulottuvuuden ympäristökumppanuusohjelmalta (NDEP) sekä EU komissiolta."
http://www.finnfund.fi/ajankohtaista/uutiset05/fi_FI/pietarinpuhdistamonavajaiset/