Paljon on ollut ihan asiallista arvostelua, mutta olisiko tarkempaa analyysia siitä, miksi sarjaa edes meillä esitetään? Siis, miksi YLE:llä on ylipäänsä esityksessä niin keskinkertainen sarja kuin tämä on?
Miksei pyydetä oikeilta käsikirjoittajilta sarjoja, vaan tyydytään selvään, katsojia aliarvioivaan, halpatuontantoon
näine samoinen kökkönäyttelijöin? Onko kysymys, taas kerran, vain rahasta?
Omasta mielestäni kunnon näyttelijät, hyvän käsikirjoituksen tukemina, voisivat kertoa meille jotakin siitä meidän oikeasta elämästä jota me tavalliset suomalaiset elämme. Nyt, tällaisena toteutuksena, me joudumme katsomaan vain roskaviihdettä, joka ikinen torstai. Olisko siis jo aika viheltää pilliin ja vaihtaa suoraan vaihteelle, joka ei olisi näin puhtaan elitistinen? KYSYN, missä on vanha kulttuuriradikalismi!
Mikä on keskinkertaisuuden syy?
7
1733
Vastaukset
on vieläkin ihan viihdyttävä. Mukavaa, että on edes yksi sarja, joka on oikein tavanomainen, uskottava ja sellainen, joka kertoo tavallisesta arkielämästä ja jossa ei ole mitään kummallisuuksia (lapset ei vanhene yhdessä yössä kymmentä vuotta jne.).
- vipa
Haukut Kotikadun näyttelijäkaartia onnettomaksi. No mielestäni, kun katselee näyttelijälistaa: Eeva Litmanen, Aake Kalliala, Lena Meriläinen, Jukka Puotila, Ville Keskilä ja vaikkapa Teemu Virtanen, niin ei voi kuin todeta näyttelijöiden olevan sieltä parhaimmasta päästä tässä sarjassa.
Mielestäni Kotikadun juoni on ehkä vähän kärsinyt liiallisista sairauksista, joita sarjassa vatvotaan, mutta silti juonikin on vielä kyllä varsin koukuttavaa.
Ja eikös tämä sarja nyt ole aika todentuntuinen. Ei kai kuitenkaan kukaan viitsisi ihan tavallista elämää katsella useita jaksoja. Kotikatu on mielestäni tavallista elämää hieman suurennettuna ja väritettynä.
Että menepäs haukkumaan mielummin vaikka Salarit, kuin Kotikatu. Jookosta?- Kotikatu
alkoi, vuosia se oli minulle paras kaikista sarjoista. Ajan kuluessa aloin nauhoittaa sen, ja katselin kun ehdin. Nykyisin en enää millään muista katsoa sitä. Jompi kumpi, minä tai se on muuttunut.
- mirjamarja
Kotikatu kirjoitti:
alkoi, vuosia se oli minulle paras kaikista sarjoista. Ajan kuluessa aloin nauhoittaa sen, ja katselin kun ehdin. Nykyisin en enää millään muista katsoa sitä. Jompi kumpi, minä tai se on muuttunut.
Ehkä Kotikatu on jo niin totuttua, että ei enää jaksa kiinnostaa.
Nyt siellä on vähän liiankin kanssa sairastelua, mutta on mielenkiintoista seurata, miten teinitytön raskaus etenee ja käsitellään.
Lavastus vain etenkin Merimaitten kodiksi sisustetussa hallissa on alapuolella arvostelun.
Ei kai nyt kukaan nuku olohuone/ruokatilassa matalan seinän takana, eteiskäytävän päässä? Tämänhän piti olla luksuskoti! - on niin
mirjamarja kirjoitti:
Ehkä Kotikatu on jo niin totuttua, että ei enää jaksa kiinnostaa.
Nyt siellä on vähän liiankin kanssa sairastelua, mutta on mielenkiintoista seurata, miten teinitytön raskaus etenee ja käsitellään.
Lavastus vain etenkin Merimaitten kodiksi sisustetussa hallissa on alapuolella arvostelun.
Ei kai nyt kukaan nuku olohuone/ruokatilassa matalan seinän takana, eteiskäytävän päässä? Tämänhän piti olla luksuskoti!monta läheistä kuollut syöpään, etten siedä sen sairauden riepottelua näissä heppoisissa saippuasarjoissa.
- katselun
sen käytyä liian sairaaksi ja rikolliseksi.
Elämän pimeät puolet ovat ympärillämme ilman televisiotakin.
- ...jumalauta..
...kun ovat suomalaiset hulluja kun tätä paskaa katsovat. Onneksi täällä on minunlaisiani jotka keskustelevat asiallisesti kyseisestä sarjasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561326Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731275Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311018Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830