Paljon on ollut ihan asiallista arvostelua, mutta olisiko tarkempaa analyysia siitä, miksi sarjaa edes meillä esitetään? Siis, miksi YLE:llä on ylipäänsä esityksessä niin keskinkertainen sarja kuin tämä on?
Miksei pyydetä oikeilta käsikirjoittajilta sarjoja, vaan tyydytään selvään, katsojia aliarvioivaan, halpatuontantoon
näine samoinen kökkönäyttelijöin? Onko kysymys, taas kerran, vain rahasta?
Omasta mielestäni kunnon näyttelijät, hyvän käsikirjoituksen tukemina, voisivat kertoa meille jotakin siitä meidän oikeasta elämästä jota me tavalliset suomalaiset elämme. Nyt, tällaisena toteutuksena, me joudumme katsomaan vain roskaviihdettä, joka ikinen torstai. Olisko siis jo aika viheltää pilliin ja vaihtaa suoraan vaihteelle, joka ei olisi näin puhtaan elitistinen? KYSYN, missä on vanha kulttuuriradikalismi!
Mikä on keskinkertaisuuden syy?
7
1785
Vastaukset
on vieläkin ihan viihdyttävä. Mukavaa, että on edes yksi sarja, joka on oikein tavanomainen, uskottava ja sellainen, joka kertoo tavallisesta arkielämästä ja jossa ei ole mitään kummallisuuksia (lapset ei vanhene yhdessä yössä kymmentä vuotta jne.).
- vipa
Haukut Kotikadun näyttelijäkaartia onnettomaksi. No mielestäni, kun katselee näyttelijälistaa: Eeva Litmanen, Aake Kalliala, Lena Meriläinen, Jukka Puotila, Ville Keskilä ja vaikkapa Teemu Virtanen, niin ei voi kuin todeta näyttelijöiden olevan sieltä parhaimmasta päästä tässä sarjassa.
Mielestäni Kotikadun juoni on ehkä vähän kärsinyt liiallisista sairauksista, joita sarjassa vatvotaan, mutta silti juonikin on vielä kyllä varsin koukuttavaa.
Ja eikös tämä sarja nyt ole aika todentuntuinen. Ei kai kuitenkaan kukaan viitsisi ihan tavallista elämää katsella useita jaksoja. Kotikatu on mielestäni tavallista elämää hieman suurennettuna ja väritettynä.
Että menepäs haukkumaan mielummin vaikka Salarit, kuin Kotikatu. Jookosta?- Kotikatu
alkoi, vuosia se oli minulle paras kaikista sarjoista. Ajan kuluessa aloin nauhoittaa sen, ja katselin kun ehdin. Nykyisin en enää millään muista katsoa sitä. Jompi kumpi, minä tai se on muuttunut.
- mirjamarja
Kotikatu kirjoitti:
alkoi, vuosia se oli minulle paras kaikista sarjoista. Ajan kuluessa aloin nauhoittaa sen, ja katselin kun ehdin. Nykyisin en enää millään muista katsoa sitä. Jompi kumpi, minä tai se on muuttunut.
Ehkä Kotikatu on jo niin totuttua, että ei enää jaksa kiinnostaa.
Nyt siellä on vähän liiankin kanssa sairastelua, mutta on mielenkiintoista seurata, miten teinitytön raskaus etenee ja käsitellään.
Lavastus vain etenkin Merimaitten kodiksi sisustetussa hallissa on alapuolella arvostelun.
Ei kai nyt kukaan nuku olohuone/ruokatilassa matalan seinän takana, eteiskäytävän päässä? Tämänhän piti olla luksuskoti! - on niin
mirjamarja kirjoitti:
Ehkä Kotikatu on jo niin totuttua, että ei enää jaksa kiinnostaa.
Nyt siellä on vähän liiankin kanssa sairastelua, mutta on mielenkiintoista seurata, miten teinitytön raskaus etenee ja käsitellään.
Lavastus vain etenkin Merimaitten kodiksi sisustetussa hallissa on alapuolella arvostelun.
Ei kai nyt kukaan nuku olohuone/ruokatilassa matalan seinän takana, eteiskäytävän päässä? Tämänhän piti olla luksuskoti!monta läheistä kuollut syöpään, etten siedä sen sairauden riepottelua näissä heppoisissa saippuasarjoissa.
- katselun
sen käytyä liian sairaaksi ja rikolliseksi.
Elämän pimeät puolet ovat ympärillämme ilman televisiotakin.
- ...jumalauta..
...kun ovat suomalaiset hulluja kun tätä paskaa katsovat. Onneksi täällä on minunlaisiani jotka keskustelevat asiallisesti kyseisestä sarjasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512