Venäläiset Gazpromin avulla ovat yrittämässä päästä omistajaksi Brittiläiseen paikalliseen kaasuyhtiöön hankkimalla osake-enemmistön yhtiöstä. Samoin Suomessa on juuri uutisoitu venäläisten yritys saada jalansijaa ostamalla osakkeita sähkön valtakunnanverkostoa ylläpitävässä Fingidsissä. Ja vähän aiemmin tuli ilmi venäläisen valtiollisen sähköyhtiön hanke vetää kaapeli merenpohjassa Suomeen 1000 megawatin teholla.
Onko annettava periksi vai pitäisikö energiahuolto pitää omissa näpeissä? Onko venäläisiin luottamista? Mitä kokemuksia?
Onko annettava periksi vai pitäisikö energiahuolto pitää omissa näpeissä? Onko venäläisiin luottamista? Mitä kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
suomalaisilla venäläisten kanssa vuosikymmenien ajalta aivan tarpeeksi, eikä lisää tosiaankaan tarvita.
Maakaasussa Venäjä on ainoa toimittaja ja voi panna milloin tahansa hanat kiinni ei siinä sopimukset paljon paina.
Rahaa tulee kuin kuokalla kun myydään luonnonvaroja.
Valtaa tulee siinä sivussa ja todella helposti.
Ei enää vaivalloista massojen mobilisointia.
Voidaan puhua suuresta onnesta ettei täällä ole öljyä tai kaasua, eikä myöskään putket kulje läpi.
Suurvalta politiikka ottaa omat etunsa ilmansuunnasta ja poliittisesta katsannosta riippumatta. Aina on tehnyt ja tulee tekemään.
Liittolaiset ja perusteet vaihtelevat, tavoite säilyy.
Moraali ja etiikka riippuu aikakaudesta, historian kirjoittavat voittajat.
Lopuksi tulevat pienten maiden perässäjuoksija poliitikot ja myyvät kaiken.
Voivat pelata isänmaallisuudella ja kansallisilla eduilla, mutta kyse on vain hinnasta.
Kansa kulkee sokeana kellokkaan perässä.
Epäilen kauppa-ja teollisuusministeri Pekkarisen kantin pitämistä tuossa sähkökaapelikysymyksessä.
Mies on aivan sekaisin intressipiirien pyörityksestä. Kepulla on kielteinen ydinenergia kannanottokin pääministeriä myöden.Pystyykö Pekkarinen toimimaan täysipainoisesti tällaisessa tilanteessa.
Vihreiltä voi odottaa mitä vain. Cronberg jo ehti ottaa myönteisen kannan ydinenergiaan, mutta se näyttää olleen tähdenlento. Paluu eduskunnan valiokunnassa entiseen vastustavaan kantaan on ollut nopea.Vihreät näin hirttäytyvät ensi eduskuntakaudellakin oppositioon, vaikka monen vihreän naamasta näkyy kova hinku hallitukseen.
ENERGIAPALIKAT OVAT SEKAISIN,APUA!!!!!