WIN ME ja WIN2000 C: asemassa kuinka poistaa ME??

Hukasa!

elikkä pitäs poistaa win me c:asemasta ja jättää 2000 sinne, miten sais helpoiten poistettua? mietin et jos jakais kovalevyn ja onnistuiskohan jos siirtäis win me d:lle sit poistais ja taas takasin 1 asemaksi (c:).. Mut se menis semmoseks säätämiseks et oisko kellää parempaa ratkasua olemassa?!

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FRaNK

      Eli olet asentanut 2 Windowsia samaan osioon eli C:lle..? Ja jos tuosta oikein ymmärsin, haluat ME:n lopullisesti pois koneeltasi?

      Jos näin on, niin mikä ihmeen logiikka olisi "siirtää" ME toiseen osioon (jota ei edes ole olemassa) ja sitten deletoida se sieltä..????

      No ensinnäkin, mitään käyttöjärjestelmiä ei voi sanan varsinaisessa merkityksessä SIIRTÄÄ levyltä/osiolta toiselle. Tai voihan toki KANSION sisältöineen siirtää tietyissä olosuhteissa esim. eri osioon, mutta silloin se on jo käytännössä "tuhoutunut", ei sitä voi sieltä käynnistää. Käyttöjärjestelmä pitää aina ASENTAA levylle.

      Toiseksi, poistaminen on hyvin hyvin helppoa. HUOM! Tärkeää: kunhan vain tiedät missä kansiossa kumpikin käyttis sijaitsee.

      Sinulla on tod.näk. tämän niminen kansio koneellasi kuin: C:\WINDOWS, tai ehkä C:\WINME sekä lisäksi varmaankin C:\WINNT tai C:\WIN2000.

      Jos siellä on WIN2000 tai WINNT-kansio, Windows 2000 on mitä suurimmalla todennäköisyydellä asennettu jompaan kumpaan. Sinun on kuitenkin syytä olla täysin varma, ennen kuin poistelet yhtään mitään!!!

      'Leikitään' että olet täysin varma siitä että ME on asennettu kansioon nimeltä C:\WINDOWS ja Win2k vaikkapa kansioon C:\WINNT.

      Kun käynnistät koneen Win2000-käyttiksellä, voit ilman mitään kikkailuja deletoida C:\WINDOWS-kansion. Vaikka hinaamalla sen roskakoriin tai hiiren oikealla napilla. Ihan sama. Ja Avot, ME on poistettu.

      Jos haluat, ettei kone ei enää käynnistysvaiheessa tarjoa toisena vaihtoehtona ME:tä - vaikkei sillä mitään väliä olekaan - sinun pitää vielä muokata boot.ini tiedostoa. Se on piilotettu järjestelmätiedosto, sijaitsee -> C:\

      Täällä on ohje miten sitä muokataan, in english:
      http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;311578&sd=tech#EWABAAA

      t. -F-

      • hukassa!

        aloin jo tossa itekkin ihmettelee et miks siirtäsin d: asemalle ja sitä kautta pois.. no kuiteskin jos poistasin sen sun tapas mukaan niin siinä jäis aika paljon win me tiedostoja asemalle joita en tiiä mistä sitä poistas, vois vaan yksinkertaisesti unistalloida sen mutkun ei!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      45
      3408
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1923
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1428
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      53
      1055
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      851
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe