Vanhushoidossa

Raha ei ratkaise vanhushoidossa, Liisa Hyssälän mukaan kyse on 'muusta'. Mitenkähän se raha ratkaisee siinä, että työpaikkoja sairaaloissa ja vanhaikodeissa vähennetään rahanpuutteen vuoksi, mutta nyt, vaikka rahaa tulisi lisää, se ei muka ratkaiseisi siten, että hoitajia saataisiin lisää?

Kummallista matematiikkaa. Kuntien piti saada miljoonia valtiolta tukea, mutta valtio kuulemma ottikin kunnilta miljoonia pakko-lainaan.

Kuulemma ei sairaalan/vanhainkotien henkilökunta ossaa käyttää tietokoneita, mutta potilaiden priorisointiasteikot on kylläkin täytetty jokaisen kohdalla. Mihin se taito yht'äkkiä katosi?

Puheesta kävi ilmi, ett nyt on sitten parasta, että yhteisöt ja (tietenkin naapurit ja muut läheiset hoitaa ilmaiseksi naapurinsa vanhukset ja sairaat hautaan ja suorittavat ostokset ym kotiavun). Sitäkö tämä "muu" tarkoittaa?

Sitä osataan kuin laupeuden enkeli puhua, ettei rahalla ole merkitystä, kun sitä ei vanhusten hoitoon haluta ohjata. Saamari!
9312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

PAREPAA HOITOA IHMEESSÄ? MENKÄÄMME ITSEEMME..
ELMERI

Äänestä

no eikö poliitikot ole valittu sinne sitä varten, että he hoitavat nämä asiat. Arvokeskustelu, valitettavasti tarkoittaa usein sitä, että puidaan "rikki" koko asia, niin että jokainen kyllästyy koko aiheeseen, kunnes se itsekunkin kohdalla 'kerran kirpaisee' kun kohdalle osuu. Olisiko pitänyt sittenkin aikoinaan turvata vanhuutensa Afrikkalaiseen tapaan ja antaa piut paut väestönliiton perhesuunnittelulle?

Äänestä

...jotkut saisivat kokea samaa kuin monet vanhukset tällä hetkellä. Lääketokkurassa "huonot" housuissaan ja vaipoissaan.

Sossut, Kepulaiset ja Kokoomus eivät tule koskaan vaaleissä ääntäni saamaan. He ovat vastuussa vanhusten kohtelusta ja kohtalosta.

Äänestä
  • Näin se on päättäjien kohdalla. Ei heidän tarvi käätyä tk:n puoleen sairastuttuaan, ei heidän tarvitse vanhempiaan pukata kunnallisiin hoitopaikkoihin, sillä raha se on mikä sanelee! Jokaisen päättäjän pitäisi olla hoitosektorilla kokeilemassa miltä tuntuu mennä aamulla vuodeosastolle kun siellä huoneissa saattaa maata 4-6 vanhusta, vaippa märkänä, ja sen vaipan sisältö kun ei aina ole se aamupissa. Se haju jo saa etoven olon, eikä kaikkia ehdi edes ennen aamupalaa kuivittaa, vaan se ruoka tuputetaan jokaiselle vanhukselle siinä hajussa. On ihan sama onko se aamupala syötetty siellä haisevassa huoneessa, vai jonkun maatalon tunkion reunalla, hajulla kun ei ole mitään eroa. Mikäli henkilökuntaa olisi muutamakaan aamulla enemmän, inhimillisyyttä se toisi vanhusten elämään, eikä aina vain huonompaan suuntaan menevää, unohduksen tietä viimeisillä kilometreillä.

    Äänestä

  • yhtä yökköä kohti. Puolitoista kerrosta. Varmaan siellä jo kuolleetkin nukkuvat kaikessa rauhassa vielä hengittävien kanssa!

    Äänestä

  • Ajankulu kirjoitti:

    Näin se on päättäjien kohdalla. Ei heidän tarvi käätyä tk:n puoleen sairastuttuaan, ei heidän tarvitse vanhempiaan pukata kunnallisiin hoitopaikkoihin, sillä raha se on mikä sanelee! Jokaisen päättäjän pitäisi olla hoitosektorilla kokeilemassa miltä tuntuu mennä aamulla vuodeosastolle kun siellä huoneissa saattaa maata 4-6 vanhusta, vaippa märkänä, ja sen vaipan sisältö kun ei aina ole se aamupissa. Se haju jo saa etoven olon, eikä kaikkia ehdi edes ennen aamupalaa kuivittaa, vaan se ruoka tuputetaan jokaiselle vanhukselle siinä hajussa. On ihan sama onko se aamupala syötetty siellä haisevassa huoneessa, vai jonkun maatalon tunkion reunalla, hajulla kun ei ole mitään eroa. Mikäli henkilökuntaa olisi muutamakaan aamulla enemmän, inhimillisyyttä se toisi vanhusten elämään, eikä aina vain huonompaan suuntaan menevää, unohduksen tietä viimeisillä kilometreillä.

    Se on vaan järjestelykysymys, laitetaanko niitä töihin vai ei. Ja sitten on näitä, jotka asuvat vielä kotonaan. Tarvitseisivat pientä 'sekatyömiestä' joskus ja ihan kaupassakäyttäjää tai ulkoiluttajaa. Tällaisille asioille olisi 'markkina rako'. Jotkut vanhukset eivät ehkä pystyisi maksamaan viimeisenpäälle hinnoiteltuja juttuja. Pitäisi saada kunnat mukaan maksumiehiksi tai sitten nää menisi osittain 'hyväntekeväisyyden piikkiin'.

    Äänestä

että valtion budjetissa on 'näennäis-rahaa'. Se on muka varattu johonkin tällaiseen tarkoitukseen, mutta sitäpä ei jaetakaan. Se on pistetty sinne kansan tyynnyttelemiseksi, mutt oikeesti sitä ei jaeta. Vanhushoidon lisäksi tätä 'virtuaalirahaa' on suunnattu myös työttömyyden hoitoon.
Sillä on etunsa: Jotkut poliitikot saattavat jopa luulla, että asia on hoidossa.
Mutta se ei ole.

Äänestä

Hyssälä mainitsi myös että ei ole olemassa puskurirahaa. Jos pandemia iskee, niin mitään vararahastoja ei ole. (Mutta onhan meillä kriisinhallintajoukot)

Ankeaa reaaliteettiä näin kevyen Vapun jälkeen, mutta näin Hyssälän haastattelun ja alkoi 'keittää'.

Äänestä
  • Ihmettelen tätäSuomen poliitikkojen meininkiä, rahat kerätään työkykyisiltä aikanaan, jotta saisi vanhempana niitä palveluja mitä tarvitsisi ,taitaa olla huonoa taloudenpitoa, rahat menee matkusteluun uusiin eduskuntasiipiin pakolaisten hyysäilyyn annetaan heille vaan kaikki asunnot huonekalut autot sairaalakäynneistä etusija terveyskeskuksissa, ja mitä saamme ylpeitä takana nauravia toisen luokan kansalaisia, joita ei kaikkia edes työnteko kiinnosta. Nostetaan me suomalaiset nenä pystyyn ja näytetään kuka täällä oikein määrää ja mitä samoin päättäjille ei äänestetä huonoja uusiksi, miettikää tarkoin ettei tarvitse enää barrikaadeille mennä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raha ei mittään. kirjoitti:

Raha ei ratkaise vanhushoidossa, Liisa Hyssälän mukaan kyse on 'muusta'. Mitenkähän se raha ratkaisee siinä, että työpaikkoja sairaaloissa ja vanhaikodeissa vähennetään rahanpuutteen vuoksi, mutta nyt, vaikka rahaa tulisi lisää, se ei muka ratkaiseisi siten, että hoitajia saataisiin lisää?

Kummallista matematiikkaa. Kuntien piti saada miljoonia valtiolta tukea, mutta valtio kuulemma ottikin kunnilta miljoonia pakko-lainaan.

Kuulemma ei sairaalan/vanhainkotien henkilökunta ossaa käyttää tietokoneita, mutta potilaiden priorisointiasteikot on kylläkin täytetty jokaisen kohdalla. Mihin se taito yht'äkkiä katosi?

Puheesta kävi ilmi, ett nyt on sitten parasta, että yhteisöt ja (tietenkin naapurit ja muut läheiset hoitaa ilmaiseksi naapurinsa vanhukset ja sairaat hautaan ja suorittavat ostokset ym kotiavun). Sitäkö tämä "muu" tarkoittaa?

Sitä osataan kuin laupeuden enkeli puhua, ettei rahalla ole merkitystä, kun sitä ei vanhusten hoitoon haluta ohjata. Saamari!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu