ETANAT

marakatti

Nyt tarvitaan kipeästi hyviä tuhoamis vinkkejä etanoille..
Etanoita on puutarhassa satapäin..
Kiitos!!

10

6245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      hyvää syötävää, ainakin Mesurol-nimistä syöttiä saatavana...Muutamaan suosittuun oleskelupaikkaan lusikallinen, vaikka vanhan laudanpätkän tai lautasen alle jossa etanat viihtyvät päivällä piilossa paisteelta.

      • tuhoaminen

        on ilman myrkkyjä tai vastaavia helppoa...
        ämpäriin kiehuvaa vettä kumihanskat käteen ja etanoita keräämään etanoille kylpy ja raatojen hävitys esim: roskikseen veden annetaan jäähtyä ja kasteluvedeksi kasveille. Toistetaan muutamia kertoja kesän aikana


    • kaljaa...

      halpa konsti on laittaa kaljapullo lappeelleen sinne missä etanoita on ja jättää pohjalle noin 2cm olutta..etanat menee sinne ja ansa on valmis. Toista juttu tarvittaessa..iltaisin etanat liikkuu enemmän joten voit niitä käsinkin nyppiä. On ne sellaisia kiusankappaleita!!

    • etana

      Tällä seudulla riesana ovat lehtokotilot, eivät etanat.

      Talojen itä- ja pohjoisseinätkin ovat noiden koppimopojen kakkakiekuroita täynnään. Itse sovellan niinkin karua ratkaisua, että olen kylvänyt tuhkavanan ympäri sokkelia. Eivät nilviäiset oikein tykkää hiekasta, sahanpuruista tai muusta vaikeakulkuisesta maastosta.

      Sammutetun kalkin pitäisi vähän hillitä noita, mutta nyt ei taida olla enää otollinen ajankohta kalkin kylvämiselle.

      Kaljaa kokeilin viime kesänä, mutta hitot se toiminut ollenkaan. Parin päivän aikana vain yksi vetkutin kävi nuuhkaisemassa kaljasammiota.

      Etikkaa ruiskin kokeeksi nilviäisten niskaan, ja se sai koppimopot kalpenemaan sekä tuupertumaan pariksi tunniksi, mutta tokenivat siitä sitten ihan täysin. Tänä kesänä ajattelin piruuttani kokeilla, sanovatko suolasta mitään.

      Sellaisen huomion olen tehnyt, että ne kiertävät kaukaa kyllästysaineen hajun. Eivät esimerkiksi möyri valtatuissa pihakalusteissa. Paha vain, että tuota asiaa ei oikein voi hyödyntää mitenkään.

      • yäk

        Meillä myös lehtokotilot riesana. Taas saa alkaa ikuisuusprojektiin kotilon keräykseen. Vaikka siitä ei ole mitää hyötyä , kun naapurit ei välitä piruakaan vaikka tontti hukkuisi kotilon pas....
        Syöttirakeita ei voi laittaa kun on pieni koira joka maistelee kaiken. Markkinoilla pitäisi olla uusi myrkky koivutisle, joka kuulema puree myös kotiloihin. Testaillaan varmaan sitä kun hermot alkaa menemään.


      • marakatti
        yäk kirjoitti:

        Meillä myös lehtokotilot riesana. Taas saa alkaa ikuisuusprojektiin kotilon keräykseen. Vaikka siitä ei ole mitää hyötyä , kun naapurit ei välitä piruakaan vaikka tontti hukkuisi kotilon pas....
        Syöttirakeita ei voi laittaa kun on pieni koira joka maistelee kaiken. Markkinoilla pitäisi olla uusi myrkky koivutisle, joka kuulema puree myös kotiloihin. Testaillaan varmaan sitä kun hermot alkaa menemään.

        kyllä, tarkoitin nimenomaan lehtokotiloita. joka aamuinen rutiini on lehtokotiloiden keräys pihamaalta ämpäriin. vaikka tuntuu ettei se missään auta... vaikka itse tekisi kuinka paljon leviämisen eteen, naapureiden välitys on nolla asiaa kohtaan...


    • heh..

      oluet kannattaa itse juoda, ei etanoille tai ohikulkijoille... tuota koivutislettä MTT ainakin suositti viime vuonne lehtokotiloita vastaan.

      • myrkyn käyttäjä

        Hei,
        Koivutisle ei auttanut ainakaan meidän pihalla yhtään mitään. Parhaiten on auttanut myrkky, nimeä en nyt muista, mutta sellaista sinistä raetta, syötyään sitä kuolevat siihen paikkaan, on vaan aika tyyristä. Linnuille vaaratonta värinsä vuoksi. Paras keino on kyllä kerätä iltaisin tai sateen jälkeen pulloon tai astiaan ja heittää roskiin tai polttaa ei kompostiin.


      • ...........
        myrkyn käyttäjä kirjoitti:

        Hei,
        Koivutisle ei auttanut ainakaan meidän pihalla yhtään mitään. Parhaiten on auttanut myrkky, nimeä en nyt muista, mutta sellaista sinistä raetta, syötyään sitä kuolevat siihen paikkaan, on vaan aika tyyristä. Linnuille vaaratonta värinsä vuoksi. Paras keino on kyllä kerätä iltaisin tai sateen jälkeen pulloon tai astiaan ja heittää roskiin tai polttaa ei kompostiin.

        http://tinyurl.com/mzz4w


      • etanoille
        ........... kirjoitti:

        http://tinyurl.com/mzz4w

        Uusin Kodin kuvalehti kertoi s.38 aineesta nimeltä Ferramol. Nyt vaan ongelma on se, että ko. tuotetta on vaikea saada. Aion silti kokeilla, jos vaan löydän jostakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe