minkä ikäisenä

minut kastettiin n.2kk uskoon tuloni jälkeen.Olin silloin 27v.
8318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vauvana, mutta kasvettuani ymmärsin, että on väärin kastaa ketään ilman hänen omaa tahtoansa. Jos kasteelle mentäisiin lut.kirkossa vasta aikuisena vapaaehtoisesti, niin kirkkoa kohtaisi suuri jäsenkato.

Äänestä
  • kylvätte lahkolihaanne ja järjenpäätelmiänne, kun teillä ei ole Kristuksen henkeä asuvaisena

    Äänestä

  • pienenä vauvana, kasvettuani ymmärsin, että minut kastettiin hyvän omantunnonliittoon Jumalan luona (1.Piet.3:21). Koska Jeesus on kuollut vauvankin puolesta (koko maailman), niin kuului/luu, minulle sen pelastuksen merkki/vahvistus ja sinetti. Vaikka tovin olinkin väärässä hengellisyydessä, ymmärsin etten tarvinnut uudestaan kastamista, vaan uudesti uskomista.

    Äänestä

  • kristitty, kirjoitti:

    kylvätte lahkolihaanne ja järjenpäätelmiänne, kun teillä ei ole Kristuksen henkeä asuvaisena

    enkä lutkis enkä mikään uskis vaan täysjärkinen.

    Äänestä

  • kristitty, kirjoitti:

    kylvätte lahkolihaanne ja järjenpäätelmiänne, kun teillä ei ole Kristuksen henkeä asuvaisena

    hengeä tunnet?Valkeaksi kalkittu hauta.....

    Äänestä

  • weha kirjoitti:

    pienenä vauvana, kasvettuani ymmärsin, että minut kastettiin hyvän omantunnonliittoon Jumalan luona (1.Piet.3:21). Koska Jeesus on kuollut vauvankin puolesta (koko maailman), niin kuului/luu, minulle sen pelastuksen merkki/vahvistus ja sinetti. Vaikka tovin olinkin väärässä hengellisyydessä, ymmärsin etten tarvinnut uudestaan kastamista, vaan uudesti uskomista.

    uskossa?, nyt kantsis mennä uskovien upotuskasteelle, sillä olisi sun elämääsi mahtava siunaus.

    Äänestä

Minut on kastettu vauvana.
En osannut antaa sille oikeata arvoa ennen uudestisyntymistäni.
Nyt tiedän, että Jumalan tekoja ei tarvitse parannella. Yksi kaste riittää.

”…yksi Herra, yksi usko, yksi kaste”, Ef. 4:5

Äänestä
  • otettu, se antaa Jumalan siunauksen , kun on Jumalan sanalle kuuliainen, eikö? Sanassa sanotaan, että so.parempi kuin uhri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinut kastettiin? kirjoitti:

minut kastettiin n.2kk uskoon tuloni jälkeen.Olin silloin 27v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu