mormonit ja jt:t

Mormonit ja Jehovan todistajat tekevät yhteistyötä ja näiden kirkkojen välillä on selvää ekunemian havinaa nähtävissä.
Aivan kuin kristillisissä piireissä on sama käykö helluntailiikkeen kokouksessa vai uskonsanassa niin näin tapahtuu myös map jt välillä voroin vieraissa.
5296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että tekisimme yhteistyötä. Meitä kyllä rinnastetaan joskus siksi, että teemme aktiivista lähetystyötä käyden jopa ovelta ovelle. Suomessa tämä käytäntö on nyt muuttunut kohdallamme.

Kerro millaista yhteistyötä tarkoitat.

Äänestä

Ei ainakaan Jehovan todistajien kanssa! Olin itse mormonilähetyssaarnaaja ja Jt:t tulivat ovelle ja väittivät, että mormonien kirjoissa lukee että mormonit eivät kuole! Sillä tavalla että meidät haudattais.
Sen sijaan 90-luvun lopulla, tai 2000-2001 oli Valkeus-lehdessä artikkeli siitä, mitä yhteistä mormoneilla ja islamilaisilla on. Siinä todettiin, että islamin uskonto hyväksyy länsimaisista uskonnoista lähinnä mormonismin. Näin siis silloin. Syyskuun 2001 jälkeen ei ole ollut samanlaisia kirjoituksia.

Äänestä
  • ... muttet taida huomata sitä kun olet itse asialla, silloin vaan kun mielestäsi joku toinen tekee sitä. Se malka ja rikka, tiätsä.

    Äänestä

Kuten Tapani sanoi... riippuu yhteistyöstä. Tekeehän kirkkomme edelleen syyskuun 11 tapahtumista huolimatta paljon yhteistyötä islamilaisten kanssa sekä katolilaisten kanssa USAssa. He pakkaavat yhdessä hätäapu paketteja ym. Suomessa vaan ei kirkolla ole vasastoa joten pakkailua ei tapahdu kuin yksityiseltäpohjalta.

USAssa tehdään myös pipoja ja muuta vastasyntyneille tarkoitettuja tavaroita ja lähetetään Iraniin. Eräs hyväystäväni toimii kordinattorina ja he lähettävät satoja pipoja vuodessa pikkulapsille sekä töppösiä ym...

Äänestä
  • olihan tsunamin aikanakin kirkolla yhteistyötä muiden kirkkojen kanssa uhrien auttamiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekevät yhteistyötä kirjoitti:

Mormonit ja Jehovan todistajat tekevät yhteistyötä ja näiden kirkkojen välillä on selvää ekunemian havinaa nähtävissä.
Aivan kuin kristillisissä piireissä on sama käykö helluntailiikkeen kokouksessa vai uskonsanassa niin näin tapahtuu myös map jt välillä voroin vieraissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu