niin liittyisittekö?
Tämä kysymys heräsi "zappan" alla olevan avauksen perusteella ja oman kokemukseni kautta. Olin näet kerran lähetyssaarnaajien kanssa menemässä ovelta ovelle (enää ei mennä), kun saavuimme erään ev.-lut. kirkon palveluksessa olevan naishenkilön ovelle. Hän kertoi itse olevansa kirkon palveluksessa. Kysyin häneltä tuon saman kysymyksen. Vastaus oli: En liittyisi.
Tilaisuutta lähempään keskusteluun ei tullut, joten en ymmärrä, mihin tuo vastaus perustui. Miten itse vastaisitte kysymykseen: Jos huomaisitte, että Jeesuksen Kristuksen kirkko on todella palautettu, niin liittyisittekö siihen?
Tämä kysymys heräsi "zappan" alla olevan avauksen perusteella ja oman kokemukseni kautta. Olin näet kerran lähetyssaarnaajien kanssa menemässä ovelta ovelle (enää ei mennä), kun saavuimme erään ev.-lut. kirkon palveluksessa olevan naishenkilön ovelle. Hän kertoi itse olevansa kirkon palveluksessa. Kysyin häneltä tuon saman kysymyksen. Vastaus oli: En liittyisi.
Tilaisuutta lähempään keskusteluun ei tullut, joten en ymmärrä, mihin tuo vastaus perustui. Miten itse vastaisitte kysymykseen: Jos huomaisitte, että Jeesuksen Kristuksen kirkko on todella palautettu, niin liittyisittekö siihen?
Vastaukset 57
Vanhimmat
Olin kerran siinä tilanteessa, että lähetyssaarnaajat olivat minua aikansa opettaneet ja antoivat minulle kutsun liittyä kirkkoon. Vastasin heille, etten tiedä vielä tarpeeksi evankeliumista. Keskustelun jälkeen he lähtivät pois jättäen minut miettimään kaikkea opetusta. Harkitsin todella tarkoin näitä kahta vaihtoehtoa, jotka minulle oli edessäni. Joko menisin kasteelle tai sitten en. Ei ollut tarkoitus mennä.
Mietin tosissani, että kiellän lähetyssaarnaajia tulemasta enää luokseni ikinä. Siinä vaiheessa minulla ei vielä ollut todistusta. Todella syvän pohdinnan jälkeen tulin siihen tulokseen, että kun minulle on opetettu, että Jumala vastaa rukouksiin, niin laitanpa asian koetukselle.
Rukoilin ja sain aivan erityisen ja ihmeellisen vastauksen, jota en voi koskaan kieltää. Kokemus on liian henkilökohtainen, että voisin sitä tällä palstalla kirjoittaa. Tiedän Herran silloin tienneen, että tarvitsin jotain ekstraa, jotta ymmärtäisin, mitä nämä kaikki asiat ovat. Minä huomasin MAP-kirkon olevan totta ja siinä tilanteessa olin itselleni rehellinen. Tiesin ihan satavarmasti, että minun tulee mennä kasteelle ja liittyä kirkkoon. Niin tein sen, minkä tiesin oikeaksi.
Koskaan en ole katunut päätöstäni. Ei ole tarvinnut. Olen joskus miettinyt, millaista elämäni olisi ilman evankeliumia ja olen varma, että paljon köyhempää kuin nyt. Olisin tuuliajolla ja en tuntisi Jumalaa, en tietäisi elämän tarkoituksesta. Minulta yksinkertaisesti puuttuisi olennainen elämästä: Jumala.
Tarinani alku on jokseenkin samanlainen kuin sinulla. Loppu onkin erilainen (tai eihän sinunkaan tapauksesi toivoton ole).
Lopulta huomasin eläväni itsepetoksessa ja valheessa, joten lähdin MAP-kirkosta.
Jumalaan uskova ihminen pyrkii luonnostaan kaikkeen totuuteen.
Mikäli, kultalevyille kirjoitetun Mormonin kirjan käsikirjoituksia löytyy edes yhdestä sen luvuista, asia tulee minun kohdallani heti uuteen harkintaan.
Parhaillaan ainoa TOTUUS on, ettei ainoatakaan pergamenttia ole löydetty ja tuo kultakirjakin on kadotettu täysin selittämättömällä tavalla. Eivätkö mormonit yhtään ajattele uskonsa perustaa?
On hyvin kummallista, ettei kirjasta joka kertoo vielä viidennen vuosisadan tapahtumista, ei ole ainoatakaan lähteeksi luettavaa tietoa. Minäkin olen niitä etsinyt jo useita vuosia.
Siis alkutekstejä tarvitaan, pelkkä levykirja ei riitä todistamaan muuta kuin itsensä, eli sen että tuollainen kirja on kirjoitettu.
Mitään ei voi huomata ilman todellisia lähteitä, muita huomioita pidetään harhana.
Turust
hyvin, mihin ne alkuperäiset kirjoitukset ovat menneet. Et voi olla tietämättä, kun olet niin paljon muutenkin MAP-kirkkoa tutkinut. Siinäpä on koetuskivi monelle ihmiselle, joka haluaa ensin tietää ja vasta sitten uskoa. Herran järjestys on kuitenkin se, että joka uskoo, saa myös tiedon.
Toisaalta, sinulla on käytössäsi Raamattu, johon on olemassa ilmeisesti joitakin alkuperäisiä tai ainakin hyvin vanhoja lähteitä. Onko se saanut sinut uskomaan ja tekemään parannuksen? Elätkö uskovaisen elämää kaikessa uskoen ja luottaen Jumalaan, kun nämä vanhat kirjoitukset ovat olemassa?
"Eivätkö mormonit yhtään ajattele uskonsa perustaa?"
Miten ihminen voi olla niin sokea, että vaikka totuus kannetaan tarjottimella eteen, niin hän ei huomaa sitä? Väitän, että näin on käynyt monta kertaa kohdallasi, kun et ymmärrä Pyhän Hengen todistuksen merkitystä. Jumala voi todella antaa ihmiselle sellaisen todistuksen, ettei alkuperäisiä kultalevyjä tarvitse nähdä tietääkseen evankeliumin olevan totta. Siinä se uskon salaisuus piilee. Kun ihminen on tarpeeksi nöyrä, hänelle kyllä riittää Pyhän Hengen todistus. Muuta ei tarvita. Se on mormonien uskon perusta.
Jos meillä kirkon jäsenillä olisi vain näköhavainto kultalevyistä, ei sillä "todistuksella" pitkälle pääsisi. Jossakin elämän vaiheessa voisi tulla mieleen, että olikohan se kultalevy ollenkaan oikea ja aito. Pyhän Hengen todistus on ja pysyy sydämessä ja sen muistaa koko elämänsä läpi. Sen aitoudesta voi olla varma.
Olet niin lähellä totuutta ja kuitenkin niin kaukana. Muista rukous. Älä lakkaa rukoilemasta, että voisit saada tiedon. Kun uskosi on koeteltu, Herra siunaa sinuakin niin, ettet tarvitse enää muuta todistusta.
sinnikkyydestäsi. Jatka vain etsimistä. Kirjoitit, että olet etsinyt monta vuotta lähteitä Mormonin kirjalle. Ymmärsin, että on hyvin pitkälle lähteiden löytämisestä kiinni, että sinusta tulisi MAP-kirkon jäsen.
Sitten, kun olet rauhassa etsinyt tarpeeksi kauan todistusta evankeliumille alkuperäisistä lähteistä, mieti josko olisi jo aika vaihtaa etsimisen kohdetta tai tutkimistapaa. Siinä vaiheessa voit alkaa jo silittämään itsellesi kastevaatteita, (valkoiset pitkäthousut, valkoinen paita ja solmio sekä valkoiset sukat) sillä et ole enää kaukana totuuden löytämisestä. Onnea etsintään ; )
...kunhan uskot!
Et sinä _tiedä_ että mitään kultalevyjä on koskaan ollut muualla kuin Joseph Smithin mielikuvituksessa. Sinä ainoastaan uskot kuulemaasi. SE ei taas ole tietoa.
Helpompi on uskoa lähteeseen jota pystytään jäljittämään kuin Mormonin Kirjaan jonka tueksi ei ole MITÄÄN MUUTA kuin Joseph Smithin omat höpinät.
Mitä sinä tiedät mitään totuudesta kun et pane sitä koetukselle?
Jos lähdetään siitä, että Jumala on täydellinen, niin hänen puheissaan ja ilmoituksissaan ei ole pienintäkään virhettä.
Pelkästään tämä kriteeri paljastaa koko MAP-kirkon pelkäksi hyväuskoisten ihmisten pilvilinnaksi; hölynpölyksi joka ei kestä vähäisintäkään kriittistä tarkastelua!
Innokas ja naivi kultin jäsen saadaan uskomaan vaikkapa vaaleanpunaisiin, lentäviin elefantteihin. Se, että hän niihin uskoo ei kuitenkaan tee niistä tosia.
"Et sinä _tiedä_ että mitään kultalevyjä on koskaan ollut muualla kuin Joseph Smithin mielikuvituksessa. Sinä ainoastaan uskot kuulemaasi. SE ei taas ole tietoa."
Tiedän, mikä on uskon ja tietämisen ero ja siksipä minun on helppo sanoa tietäväni.
Olisiko se kuitenkin niin päin, että sinä luulet, että minä en tiedä, joten väität pehmoisia?
Alkoholistilla on sama ongelma: kieltää olevansa alkoholisti, mutta juo kuitenkin. Elämä pilvilinnassa muiden kaltaisten kanssa on mielihyvähormonin erittämistä aivoissa ilman alkoholin läsnäoloa: siksi sanotaan "usko antaa voimia", hurmosta jne. Halleluyah!
... Perustele tietosi niin, että spekuloinnille ei jää tilaa. Sen ei luulisi olevan sinulle kirjoitustesi perusteella vaikeaa.
on mormoneille niin hirvittävän tärkeä asia tässä maanpäälisessä elämässä? Käsittämätöntä.
Oliko Jeesuksella erityinen kastepuku? Oliko Hänellä valkoinen puku ja solmio? Valkoiset kengät?
Ulkonaisten seikkojen korostaminen johtaa - ulkokultaisuuteen ja epäolennaisten asioiden nostamiseen olennaisten edelle.
Perusteleminen on kuin onkin helppoa. Olen saanut Pyhän Hengen todistuksen asioista, jonka vuoksi voi sanoa tietäväni. Minun ei ole tarvinnut perustaa tietoani toisten ihmisten sanomisiin.
eivät ole pääasia, mutta niillä viestitään jotakin. Esimerkiksi, jos menet kuninkaan luo lounaalle, mietit hyvin tarkkaan, mitä voit päällesi pukea. Jos kotiisi tulee kunniavieras, et ota häntä vastaan multaisissa peltokamppeissa vaan eiköhän se puku solmioineen ole sinunkin päälläsi silloin? Samoin, jos menet kasteelle, näyttää valkoisiin vaatteisiin pukeutumisesi kunnioitusta.
Pyhä Henki vakuutti minulle että kyseessä on pelkästään huijarin perustama hömppäkultti.
Kehoitti keskittymään Kristukseen, hänen sovitustyöhönsä sekä käyttämään omia aivoja.
eli taroituksellisesti mm. kolmen ja kahdeksan silminnäkijän todistukset. He pysyivät niissä loppuunsa asti, vaikka monet heistä luopuivat tai erotettiin kirkosta. Päättelen että unohdat, koska kirjoitit: "...mitään kultalevyjä on koskaan ollut muualla kuin Joseph Smithin mielikuvituksessa."
...aktiivisesti tämän 'tosiasian'.
että haluat unohtaa ja pitää sitä "tosiasiana", mutta noiden silminnäkijöiden todistukset ovat tosiasia. Se, että he pysyivät todistuksessaan loppuun asti, on varmennettu mitä huolellisimmin selvityksin. Muuta on väitetty, mutta ne ovat olleet vääriä väitteitä.
Miksi he sitten luopuivat kirkosta tai käyttäytyivät niin että heidät erotettiin?
Jos heidän todistuksensa olisi ollut toden totta, eivät he olisi luopuneet kirkosta.
Eiköhän kysesssä ollut "hyvä veli" sopimus ettei muiden uskoa romuteta heidän takia.
Ihan hullua ajatella että he todistavat Jumalan totuudesta ja kuitenkin käytösellään fyysisesti luopuvat siitä.
Mormonin kirjasta. En itse asiassa ole koskaan kiistänyt kirjan olemassa oloa. Ongelma syntyy juuri noista selityksistä.
Mormonin kirja kertoo hieman runsaan 800 vuoden ajasta joka kirjoitettiin kultalevyille jotka taas kätkettiin viidennellä vuosisadalla.
Tuskin sinäkään rohkenet sentään väittää, että kirjan eri kirjoittajien tekisit, kaiverrettiin reformoidulla Egyptin kielellä, suoraan kultalevyille.
Erityisesti pitää muistaa, että on löydetty muita merkittäviä teoksia jotka ovat syntyneet jopa yli 2000 vuotta ennen mormonin kirjaa ja ovat museoituna kaikkien nähtävillä.
Minä en niinkään kaipaa tuota kultalevy kaiverrusta vaan alkutekstejä joiden perusteella kirja on kaiverrettu.
Kyllä Jumala Raamatun kautta on vaikuttanut elämääni. Raamattu ei kuitenkaan anna minulle pienintäkään vihjettä siitä, että minun pelastumiseni olisi riippuvainen Joseph Smith nimisestä henkilöstä.
Luonnollisesti tämä asettaa esteen, etten tule hyväksytyksi MAP kirkon jäseneksi jossa 1800 luvulla eläneeseen Joseph Smithiin uskominen on kynnyskysymys.
Turust
viidennellä vuosisadalla kätketyn ja 1800 luvulla löydettyjen ja kadotettujen levyjen näkeminen. Onko olemassa joku todistaja joka on nähnyt tuhon kultakirjaan johtaneet alkuperäistekstit?
Nyt meillä on käsissämme hyvin epätodennäköisiä selitteitä vailla vähäisintäkään konkreettista lähdettä. Epäoleelliset kultakirjan näkijätodistajat johtavat meidät harhaan varsinaisesta asiasta. Eksegetiikassa ei tuonkaltaisilla todisteilla yksin ole vähäisintäkään arvoa. Tarvitaan välttämättä tekstilähteitä.
Turust
Mitä taivaanisällä on värejä vastaan?
Pelkkää höpötystä. Ulkonaiset seikat eivät ole osoitusta mistään muusta kuin siitä että sydän on niissä, kuten vaatteissa, kiinni.
Laajasydäminen ihminen ei katso kenenkään vaatteisiin.
sinä seuraat niitä ohjeita, joita olet saanut. Minäkin seuraan niitä ohjeita, jotka minä olen saanut Herralta. Näin me molemmat olemme onnellisia.
"Mitä taivaanisällä on värejä vastaan?"
Olipa kysymys. Eihän Hänellä ilmeisesti ole mitään värejä vastaan, kun on itse ne luonut.
Mene itseesi ja mieti vielä, onko sillä sinulle mitään väliä oletko jokapaikan resupekka vai pukeudutko tilanteen mukaan siististi. Jos pidät fiksua pukeutumista pelkkänä höpötyksenä, niin eihän se minun ongelma ole. Tiedänpähän vaan, kun tulet kadulla vastaan, että kuka olet.
kuoli liittymättä takaisin.
Kaikki erosivat henkilökohtaisten asioiden vuoksi. Joskus henkilökohtaiset vaikeudet ovat liian suuria kantaa vaikka kuinka tuntisi totuuden.
jatkuvasti kuin et tietäisi missä levyt ovat. Ei Herran hallussa olevat tavarat ole kadoksissa... mikäli en ole tullut häneen...
Kultalevyt on myös alkupereäiset, jos niistä oli kopioita sulatettiin ne ja poltettiin Espanialaisten tullessa. KAIKKI kirjallisuushan poltettiin. Jotakin on saatttanut jäädä...
http://www.the-book-of-mormon.com/
Mormonin kirjan esiintulo. Olen jo monesti niihin viitannut. Ilm. 14:6 on noista ennustuksista selvimpiä. Tuo enkeli oli Moroni. Jos vaadit, että Raamatussa tulisi olla sana mormoni tai Joseph Smith, niin et ymmärrä ennustusten luonnetta.
Mormon nimiminen profeetta kaiversi yhteenvedon kansansa vaiheista kultalevyille meidän aikaamme varten. Hänen poikansa Moroni teki omat lisäyksensä ja kätki levyt. Aikanaan nuo alkuperäiset levytkin on luvattu meille.
Olennaisinta ei ole uskominen Joseph Smithiin, vaan siihen, mitä hänen kauttaan tapahtui. Saimme Mormonin kirjan ja kirkko palautettiin. Tärkeintä on Kristuksen palautettu evankelimi. Ilman sitä emme voi saada esim. tarvittavia evankeliumin toimituksia.
todistuksilla, jos YKSIKÄÄN heistä ei osannut lukea levyjen tekstiä?
Kolme silminnäkijää näki lisäksi enkeli Moronin ja kuuli Herran äänen. Kahdeksan silminnäkijää käänteli levyjä aivan arkipäiväisesti ja totesi niiden olevan taidokasta työtä.
vaikeammaksi. Selitätkö nyt minulle, että kultalevyt kaiverrettiin eri henkilöiden toimesta 800 vuoden aikana suoraan kultalevyille?
Miksi väheksyt minun ponnistelujani asiallisen selvennyksen löytämiseksi Mormonin kirjalle?
Minä kaipaan nimenomaisesti dokumentteja joihin kullalle kaiverrettu kirja perustuu. Onko kultakirjaa lopulta ollut, sillä ei ole juurikaan merkitystä asialle ja totuudelle. Kultaan kaiverrettu kirjoitus on parhaimmillaankin vain kirjan välivaihe, jolla ei lopulta itsessään ole merkitystä totuudelle. Enhän minä ole koskaan kieltänyt noiden kultalevyjen mahdollista olemassa oloa.
Mielestäni saan takkiini tällä kerralla täysin aiheettomasti.
Turust
Minä kaipaan Mormonin kirjan, siis sen kultaisen version alkulähteitä, en etu- tai jälkikäteen tehtyjä ennusteita minua kiinostaa asiallinen totuus. Minä en yleensä arvioi ennusteita. Suhtautumiseni asiaan on täsmälleen sama Mormonin kirjaan nähden kuin mihin tahansa muuhun kirjaan jonka sanotaan sisältävän totuuden.
Turust
mitään kirjan alkulähteistä, joita on mainittu hyvin monissa Mormonin kirjaan sisätyvissä kirjoituksissa joista ainoatakaan ei ole toistaiseksi löydetty.
Liioin ei tunneta ainoatakaan kirjaa tai kirjoitusta joka olisi kaiverrettu kullansekaiseen vaskeen. Sen sijaan tunnetaan jotakin ns. kuparikääröjä. Siis kääröjä, ei levyjä.
Siis mormonin kirja itse kertoo noista lukuisista muistiinpanoista joista lopulta tuo kultakirja on koottu.
Kaikesta kristillisistä muinaisista kirjoituksista voidaan keskustella yleisesti aivan kiihkottomasti. Mormonin kirjan osalta näiden asioiden vilpitön ja totuuteen pyrkivä tutkimus leimataan antimormonisiksi. Miksi ihmeessä?
1. Nefin kirja: Näin tapahtui Nefin kertomuksen mukaan; taikka toisin sanoen, minä Nefi, kirjoitin tämän muistiin.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 600 e.a.a. — 570 e.a.a.
2. Nefin kirja Kertomus Lehin kuolemasta. Nefin veljet kapinoivat häntä vastaan. Herra kehottaa Nefiä lähtemään erämaahan. Hänen matkansa erämaassa jne.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 588 e.a.a. — 545 e.a.a.
Jaakobin kirja Hänen saarnansa veljilleen. Hän saattaa häpeään miehen, joka yrittää kumota Kristuksen opin. Muutaman sana Nefin kansan historiasta.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 544 e.a.a. — 421 e.a.a.
Enoksen kirja Herran lupaus eräiden nefiläisten aikakirjojen joutumisesta laamanilaisille. Näiden kahden kansan luonne, olot ja sodat.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 544 e.a.a. — 421 e.a.a.
Jaaromin kirja Jaarom, Eenoksen poika, jatkaa aikakirjoja Nefiläiset palvelevat Herraa ja menestyvät.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 420 e.a.a. — 399 e.a.a.
Omnin kirja Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 361 e.a.a. — 130 e.a.a.
Mormonin Sanat Mormonin laatima lyhennelmä ja Nefin pienemmät levyt. Mormonin Kirjan tähänastisen osan suhde siihen, mitä nyt seuraa.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 385 j.a.a.
Moosian kirja Kuningas Benjaminin kehotus pojillensa. Moosia valitaan isänsä seuraajaksi. Moosia saa aikakirjat jne.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 130 e.a.a. — 91 e.a.a.
Alman kirja Kertomus, jonka on kirjoittanut Alma. Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 91 e.a.a. — 53 e.a.a.
Helamanin kirja Kertomus nefiläisistä Helamanin, Helamanin pojan, muistiinpanojen mukaan, sekä hänen poikiensa muistiinpanojen mukaan Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 52 e.a.a. — 2 e.a.a.
Kolmas Nefi Kirjoittanut Nefi, Helamanin pojan Nefin poika. Ja Helaman oli Helamanin poika, ja tämä oli Alman, Alman pojan, poika, ja Alma oli Nefin jälkeläinen, ja Nefi oli Lehin poika, ja Lehi lähti Jerusalemista Sedekian, Juudan kuninkaan, ensimmäisenä hallitusvuonna.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 1 e.a.a. — 35 j.a.a.
Neljäs Nefi Jonka tekijä on Nefin poika — yksi Jeesuksen Kristuksen opetuslapsista Kertomus Nefin kansasta hänen muistiinpanojensa mukaan.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 36 j.a.a. — 306 j.a.a.
Mormonin kirja
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 321 j.a.a. — 421 j.a.a.
Eterin kirja Jaredilaisten aikakirja, otettu niistä kahdestakymmenestä neljästä levystä, jotka Limhin kansa löysi kuningas Moosian päivinä.
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin ennen kirjan muita tapahtumia.
Moronin kirja
Tapahtumat sijoittuvat vuosiin n. 400 j.a.a. — 421 j.a.a.
Siis muistiinpanoja sekä levyjä kultakirjan pohjana missä ne ovat tai miksi ainoatakaan niistä ei ole tullut päivänvaloon?
Mikäli jotakin asiaa tutkitaan, aina tulee uusia kysymyksiä joita ei todellakaan voida selityksin tehdä olemattomiksi.
Turust
Ovathan monet muutkin ihmiset ihailleet taidokkaita käsitöitä. Jos he eivät pystyneet ymmärtämään levyjen tekstin SISÄLTÖÄ, todistus ei ole minkään arvoinen.
Jos ne kultalevyt olisivat olleet olemassa, niin ne olisivat painaneet noin 300 kiloa olettaen niiden sisältän väitetyn tekstin.
Eli, niitä ei kanniskeltu Smithin tapaan pitkin kyliä ja plarattu kuin kirjaa...
Fyysisestikin on mahdotonta että levyt olisivat olleet olemassa, tai siis että niit äolisi käsitelty niinkuin Smith väittää tehneensä.
Okkultista soopaa ja mielikuvituksen tuotetta.
Miksi muuten yleensä lähdet tuohon piirileikkiin? Kuvitteletko että mormonit säpsähtävät hereille ja luopuvat merkillisestä kultistaan? varmaan tiedät jo tähän mennessä että tästä ei tule lasta eikä pa*kaa...
Smithillehän tehtiin ansa ns. Kinderhookin levyjen kanssa!
Maajussit vedätti "profeettaa" oikein kunnolla!
Hänhän käänsi huikeiksi tarinoiksi mitä vaan!
Etelä Ameriikasta kultalevyjä joissa oli kirjoitusta, muutama vuosi sitten. En muista kuka löysi ja mistä, koska ne asiat ei kiinnosta niin paljoa, kuin tieto että todella Etelä- Ameriikassa on kirjoiteltu kultalevyille.
Levyt jotka Lehin pojat hakivat olivat vaskilevyjä eiköniin, eli he veivät idean mennessään. Missään ei sanota että kirjoittajat olisivat kirjoittaneet papyrukselle tms. Sen sijaan puhutaan kuinka historian kirjat aina annettiin seuraavalle kirjoittajalle.
Kyllä kaikki mahdolliset papyrukset ym tuhottiin Espanialaisten avulla.
kannalta, miksei siitä ole kerrottu? Tietääkö kukaan tarkemmin mistä levykirjoituksista on kysymys?
Turust
havaittiin kuitenkin väärennöksiksi.
Eikä kukaan vedättänyt profeettaa. Hän ei koskaan kääntänyt levyjä. Nähdessään levyt hän sanoi merkkien muistuttavan mormoninkirjan merkkejä, mutta kieltäytyi kääntämästä niitä, ennen kuin ne olisi tutkittu muutaman arkeologin toimesta niin USAssa, kuin Euroopassakin.
Tietenkin tällaisten levyjen löytyminen oli mieliä kuohuttava juttu, olisihan ne voineet todistaa mormoninkirjan todenperäisyyden vieläkin paremmin. Huomioon otettavaa on että JS EI koskaan kääntänyt niitä, hän ei koskaan kääntynyt käännöksensä kanssa Jumalan puoleen, kuten oli tehnyt mormoninkirjaa kääntäessään. Luultavaa on että hän tiesi ne väärennöksiksi, mutta ei halunnut enempää huomiota annettavan muutamien pilalle.
Sen sijaan kirkko on vielä 1980 tutkinut levyt vielä kerran, havaiten ne väärennöksiksi jälleen kerran, kuten muutaman kerran aiemminkin. Olisihan voinut olla että ns. tunnustajat, jotka tunnustivat väärennös yrityksen olisivat saattaneet tehdä sen siinä toivossa, että nuo aidot levyt jäisivät huomiotta!
Tässä enemmän englanniksi:
http://library.lds.org/nxt/gateway.dll/Magazines/Ensign/1981.htm/ensign august 1981.htm/kinderhook plates brought to joseph smith appear to be a nineteenthcentury hoax.htm?fn=document-frame.htm&f=templates&2.0
on kumottu. Eivät levyt olleet mitään monen millin plootuja, vaan erittäin ohuita.
etkö välitä niistä?
siitä oli juttua, mutta en muistamissä... kerron jos löydän.
Voi voi hyvä Turust saatminut aina kaivautumaan tuohon historiaan kurkkuani myöten ikään kuin ei minulla parempaakin tekemistä olisi!
No joka tapauksessa se ettämormonin kirja oli kaiverrettu kultalevyille oli todella naurunalainen väite JS in aikana. Hassua on vain se että kun sitten alettiin niitämetalilevyjä löytämään muualtakin niin vmuuttui kriitikoiden ään ikellossa ja yhtäkkiä JSilläolikin hyviä esimerkkejäja mahdollisuus kirjojen idean keksimiseen.
Vanhin löytö on 1800 EKr.Foinikkian rannoilta Babylos Syllabic. Tämä myös osoittaa että entisaikaan oli tavallista kirjoittaa metallilevyille ja tämän tiedon veivät Nefiläiset mukanaan.
Kyllä Smith kirkon historian mukaan rupesi niitä kääntämään ja kertoi heti paikalla, kenen tarina niistä selviäisi.
virhe joka tuli JSin historiaan väärien tietojen vuoksi. Kirjailija joka kirjoitti historiaa teki kuten monet siihen aikaan kyseli muilta eikä aina tarkistanut aolta itseltään.
JSn Veljen Wiljamin mukaan levyt olivat kuparin ja kullan sekoitusta.
Tiedemiehet ovat havainneet että kun erittäin ohiuta levyjä panee päällekkäin ne ovat paljon kevyemmät, kuin jos vastaava olisi täyttäkultaa. (EI ole mormonien tekemä tutkimus vaan yleiseti tunnettu tosiasia.) Voi kokeilla alumiinipaperilla. Kultalevyt jos olisvat olleet paksumpia olisivat painaneet 600lbs, mutta kun ne olivat ohuita paino oli noin 60lbs.
Levyt olivat nähtävästi tumbagaa.. kullan ja kuparin seosta johon on helppo kirjoittaa.
>Tiedemiehet ovat havainneet että kun erittäin ohiuta levyjä panee päällekkäin ne ovat paljon kevyemmät, kuin jos vastaava olisi täyttäkultaa.
Tiedemiehet ovat myöskin havainneet, että litra vettä painaa vähemmän kuin kaksi litraa vettä...
Eiköhän asiat sitten selkene.
Hauskaa kesänalkua sinulle!
Miten/millä perusteella se on "kumottu"?
Kuten aiemmin kirjoittelin ohuet levyt eivät paina paljoakaan. Tästä on todella tehty kokeita. Teksti on ikävä kyllä englanniksi enkä aio tuhlta aikaani sen kääntämiseen.
Sorri aika ei riitä ees linkinlöytämiseksi, eilen sen satuin huomaamaan.
Itse voi vaikka kokeilla paksulla alumiinipaperilla niin kun palasia panee päällekkäin se painaa vähemmän kuin täysi klöntti alumiinia.
merkitystä. Tosin viisaat ovat kautta aikojen antaneet ennakoivia varotuksia tai neuvoja, jotka ovat toteutuneet ja hyödyntäneet ihmiskuntaa sekä toisaalta johtaneet tuhoon joka on viisaasti ennakoitu. Poliitikot ja filosofit ovat aina olleet hanakoita antamaan ennustuksiaan.
Mikäli olet lukenut Karl Marxin "Pääoman", siinä on runsaasti hyvin viisailta tuntuvia ennusteita. Minä arvelen, että ne lopulta saattavat jopa osittain toteutua. Tämä nykyisen markkinatalouden on ennustettu tulevan tiensä päähän.
Meillä täällä Suomessa ainoastaan kirkko näyttäisi olevan varsin vakaalla pohjalla.
Suomessa 60 luvulla oli varsin arvostettu selvänäkijä Aino Kassinen. Hän asui Helsingin Uudenmaan kadulla, jolla kadulla tuolloin itsekin asuin.
Raamatun ennustuksista osa on toteutunut ja osan odotetaan edelleen toteutuvan. Olen varmaan kalkkeentunnut koska en oikein ymmärrä miten profetiat vaikuttaisivat minun pian päättyvään vaellukseeni.
Minä pystyn juuri ja juuri hyväksymään profetian jonka sanoo, että jos ensi vappuna on lunta katolla, sitä on myös maassa. Joka sekään ei vaikuta vähääkään elämääni.
Voisiko joku selittää minulle mitä ihmeen hyötyä minulle voisi olla kenenkään profetioista?
Turust
Kuulostaa oikein seliseliselitykseltä.
Minulla on aina ollut siistit vaatteet, satunpahan vain tietämään, että näytän suunnilleen sairaalta valkoisissa kuteissa. Enkä pidä valkoisista vaatteista muutenkaan, kukissa ym. ne ovat ok.
Mutta se, että mormonikirkossa tulee ylhäältä päin normit vaatetusta(kin) varten, on mielestäni turhaa ulkonaiseen olemukseen tarttumista. Se ei kohota ketään hengellisesti.
Tekstisi oli muuten tyypillistä tiukkapipoisen mormonin mustavalkoista, tuomitsevaa jankutusta. ("jollet tee tismalleen niin kuin me mormonikirkossa teemme niin sitten olet huono ihminen")
Onpa oudosti kysytty. Aidot profetiat ovat Jumalan antamia ilmoituksia. - Ne ovat ainoa tapa saada tietää hänen tahtonsa.
>Kuten aiemmin kirjoittelin ohuet levyt eivät paina paljoakaan. Tästä on todella tehty kokeita.
Älä naurata enempää! Kilo alumiinia painaa aina yhtä paljon, on se sitten liuskoina tai klönttinä. Liuskojen väliin jää helposti ilmaa, joten klöntin paksuinen nippu painaa tietysti vähemmän.
Luuletko tosiaan, että tuon tietämiseen tarvitaan tiedemiesten kokeita??????????
Jokainen päiväkodin hyväksyttävästi suorittanut osaa päätellä asian ihan itse!
Kumpi painaa enemmän; kilo rautaa vai kilo höyheniä?
Pudota varpaallesi niin tiedät;-)
Onhan noista "profetioista" henkilökohtaista hyötyä kuten Smithille ja kumppaneille haaremin hankkimisessa.
Raamattu opastaa meitä hyvin selvästi, että meidän tulee uskoa Jumalaan, eikä mihinkään profeettoihin joihin on suhtauduttava vähintäinkin äärimmäisen varauksellisesti.
5. Mooseksen kirja 13: 1-18 kertoo miten meidän tulee profeettoihin suhtautua.
1 (13:2) "Teidän keskuuteenne saattaa ilmestyä profeetta tai unennäkijä, joka lupaa tehdä ihmeen tai tunnusteon
2 (13:3-4) ja joka näin koettaa taivuttaa teidät palvelemaan vieraita ja teille outoja jumalia.
3 (13:3-4) Älkää kuunnelko sellaisen profeetan tai unennäkijän sanoja, vaikka hänen lupaamansa ihme tapahtuisikin. Herra, teidän Jumalanne, koettelee teitä näin saadakseen tietää, rakastatteko häntä koko sydämestänne ja koko sielustanne.
4 (13:5) Teidän tulee seurata vain Herraa, Jumalaanne, pelätä häntä, noudattaa hänen käskyjään, totella häntä ja pysyä hänen uskollisina palvelijoinaan.
5 (13:6) Mutta teitä yllyttänyt profeetta tai unennäkijä on surmattava, koska hän houkutteli teitä luopumaan Herrasta, Jumalastanne, joka on tuonut teidät pois Egyptistä ja lunastanut teidät vapaiksi tuosta orjuuden maasta; se mies viekoitteli teitä kääntymään pois siltä tieltä, jota Herra on käskenyt teidän kulkea. Hävittäkää paha keskuudestanne. [5. Moos. 18:20 | 5. Moos. 17:7, 19:19, 24:7; 1. Kor. 5:13]
6 (13:7) "Vaikka veljesi, oman äitisi poika, sinun oma poikasi tai tyttäresi, vaimosi, jota rakastat, tai paras ystäväsi salaa houkuttelisi sinua palvelemaan vieraita jumalia, joita sinä ja sinun esi-isäsi ette ole entuudestaan tunteneet,
7 (13:8) niiden kansojen jumalia, jotka asuvat teidän ympärillänne maan äärestä toiseen, lähellä tai kaukana,
8 (13:9) älä suostu hänen ehdotukseensa äläkä kuuntele häntä. Älä sääli häntä, älä osoita hänelle armoa äläkä salaa hänen rikostaan,
9 (13:10) vaan surmaa hänet. Heitä itse ensimmäinen kivi, ja sinun perässäsi tulkoot kaikki muut. [5. Moos. 17:7]
10 (13:11) Kivittäkää hänet kuoliaaksi, sillä hän yritti viekoitella teitä luopumaan Herrasta, Jumalastanne, joka vei teidät pois Egyptistä, orjuuden maasta.
11 (13:12) Kaikkien israelilaisten on saatava kuulla tästä tuomiosta, jotta he pelkäisivät eivätkä enää tekisi sellaista pahaa. [5. Moos. 17:13]
12 (13:13) "Jos saatte tietää, että jossakin niistä kaupungeista, jotka Herra, teidän Jumalanne, antaa teidän asuttaviksenne,
13 (13:14) on kelvottomia miehiä, jotka ovat viekoitelleet kaupunkinsa asukkaat palvelemaan muita, teille vieraita jumalia,
14 (13:15) tutkikaa asiaa ja selvittäkää se tarkoin. Jos käy ilmi, että sellainen iljettävä teko todella on tapahtunut,
15 (13:16) teidän on miekalla surmattava sen kaupungin asukkaat. Julistakaa kaupunki Herralle kuuluvaksi uhriksi, hävittäkää se ja surmatkaa sekä asukkaat että heidän karjansa.
16 (13:17) Kaikki sieltä saatu saalis on koottava keskelle toria. Sitten koko kaupunki samoin kuin kaikki saalis on poltettava kokonaisuhrina Herralle, teidän Jumalallenne. Sellainen kaupunki pysyköön ikuisesti rauniokasana; sitä ei saa enää koskaan rakentaa uudestaan.
17 (13:18) Älkää kajotko mihinkään, mikä on julistettu Herralle kuuluvaksi uhriksi. Jos teette, kuten Herra on käskenyt, hän antaa vihansa lauhtua, hän säälii ja armahtaa teitä ja antaa teidän kasvaa suureksi kansaksi, kuten hän on teidän esi-isillenne vannonut.
18 (13:19) Näin tapahtuu, jos tottelette Herraa, Jumalaanne, noudatatte kaikkia hänen käskyjään, jotka minä teille nyt annan, ja teette sitä, mikä Herran käskyn mukaan on oikein.
Turust
mahtaa olla ongelmasi!?
Älä naurata enempää! Kilo alumiinia painaa aina yhtä paljon, on se sitten liuskoina tai klönttinä. ???
Kun tumbaga hakataan levyiksi ja siihen kaiverretaan sanoja sanojen epätasaisuus aiheuttaa sen että väliin jää ilmaa. Tämä taas aiheuttaa sen, että 0,02 tuuman levy veisi 0,05 tuuman tilan joten tuuman korkuisessa kirjassa olisi 20 sivua. Myös kultapitoisuudella on sanansa sanottavana painosta.
Jos kiinnostaaa lue tarkemmin:
http://www.shields-research.org/Scriptures/BoM/Tumbaga.htm
Tämän loppupuolella on etenkin levyjen painosta.
>Kun tumbaga hakataan levyiksi ja siihen kaiverretaan sanoja sanojen epätasaisuus aiheuttaa sen että väliin jää ilmaa.
Ja tuon tajuamiseenko tarvitaan tiedemiesten kokeita?????????????????
Jää sinne ilmaa ilman kaiverrettuja kirjaimiakin, elleivät liuskat ole puristettuina voimakkaasti yhteen. Kuten sanoin, sen tietää jokainen ajatteleva ihminen päiväkotipohjalta.
koskaan, että MAP-kirkon evankeljumi alkaisi minusta yht`äkkiä tuntua todelta.
minusta se hetki olisi, anteeksi vain, tapani, ihan sama asia, kuin hylkäisin kokonaan uskoni Jumalaan. siihen Jumalaan, jonka lapsi olen.
edellytyksiä ymmärtää myös minun tuntujani totuudesta!