Olisko kenelläkään hyvää konstia häätää aggressiivinen häiriköivä varis esikaupunkialueelta?
Tiedän, tiedän, että se vaan puolustaa pesäänsä mutta sehän tulee päälle! Ja on vuosi vuodelta ärhäkämpi ja röyhkeämpi. Se on kuitenkin aika iso lintu kun sen saa niskaansa...
Poliisia ei kiinnosta, enkä tiedä mikä avuksi.
Häirikkövaris
10
1262
Vastaukset
- kun heittelet kvillä
tai kepeillä kun yrittää hyökätä. Oppii nopeasti karttelemaan sinua.
- Argh!
Sitä olen tehnyt jo vuosikaudet, viskonut kepeillä ja kivillä, joskus melkein osunutkin, mutta ei auta, ei.
Lenkkeillä täytyy keppiä pään päällä heilutellen ja kerran se kopsahti sillonkin siihen juttaaseen, niin lähelle se pakkaa! - niin kyllä se uskoo
Argh! kirjoitti:
Sitä olen tehnyt jo vuosikaudet, viskonut kepeillä ja kivillä, joskus melkein osunutkin, mutta ei auta, ei.
Lenkkeillä täytyy keppiä pään päällä heilutellen ja kerran se kopsahti sillonkin siihen juttaaseen, niin lähelle se pakkaa!Ja kyllähän sä nyt saat puolustaa itseäsi jos kerran ihan iholle käy. Ei muuta ku siipi poikki kepillä ja sitte pätkit sen hengiltä kun räpiköi maassa. Variksia ja harakoita on aivan liikaa, turha niitä on sääliä ja hyysätä.
- Gary's
niin kyllä se uskoo kirjoitti:
Ja kyllähän sä nyt saat puolustaa itseäsi jos kerran ihan iholle käy. Ei muuta ku siipi poikki kepillä ja sitte pätkit sen hengiltä kun räpiköi maassa. Variksia ja harakoita on aivan liikaa, turha niitä on sääliä ja hyysätä.
missäpäin tää varis asustaa ois kiva nähdä se ?
- buteo
Missä sen pesä sitten on?Olisko mahdollista että et lähellä pesää kulkisikkaan?
Kun se varis ei ymmärrä sinua niin jos sinä koittaisit ymmärtää varista.
Ei se tietenkään mukavaa ole kun päälle tullaan mutta ei se onneksi omista viirupöllön kynsiä...- Argh!
Pesä on puistoalueella ja reviiri tuntuu olevan ainakin tällä yksilöllä aika laaja, syöksysaattelee aikas pitkän matkaa!
Tämä puistoalue on mukavan lenkkelyreitin varrella, ei oikein nappaa lenkkeillä asfaltilla ja pakokaasuissa. - juho1
Argh! kirjoitti:
Pesä on puistoalueella ja reviiri tuntuu olevan ainakin tällä yksilöllä aika laaja, syöksysaattelee aikas pitkän matkaa!
Tämä puistoalue on mukavan lenkkelyreitin varrella, ei oikein nappaa lenkkeillä asfaltilla ja pakokaasuissa.yleensä asia on sillä selvä. Tuo pesän- ja poikasten puolustusjuttu ei ole kovin pitkäaikainen, toukokuun loppu-kesäkuun alku ovat kriittisimmät ajankohdat. Jos se nyt jo hyökkäilee niin onpa aikaisessa.
- oivaltamaan
että varis on puistossa kotonaan. sinä olet siellä vain vieras häirikkö.
Jätä varis rauhaan ja lenkkeile turhanpäiväiset lenkkeilysi jossakin muualla. Ei variksen tarvitse siunun takiasi tapojansa muuttaa.- joomuutenkyllä
ja anna asuntosikin varikselle ja parempi viedä ruokaakin sinne joka päivä ettei varis vaan suutu.
- mopo
Kyllä se pitäisi lopettaa. Emme me veroja sen vuoksi maksa että harakat käy kimppuumme puistoissa. puistonkin ylläpitämiseen kuluu rahaa jonka me maksamme.Lyö nyt sillä kepillä niin lujaa että ei enään VARMASTI tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073