____________________
Raamatulla selitettyä opetusta Jeesuksen tulemuksesta löytyy tästä linkistä:
http://koti.phnet.fi/elohim/viimeiset_paivat7
Se oli parasta, mitä olen tästä aiheesta lukenut.
Tämä kannattaa jokaisen tulostaa ja sitten opiskella sitä; niin selvää se on.
____________________
Raamatulla selitettyä opetusta Jeesuksen tulemuksesta löytyy tästä linkistä:
http://koti.phnet.fi/elohim/viimeiset_paivat7
Se oli parasta, mitä olen tästä aiheesta lukenut.
Tämä kannattaa jokaisen tulostaa ja sitten opiskella sitä; niin selvää se on.
____________________
Vastaukset 14
Vanhimmat
tuohon?
Olen joskus ihmetellyt "lopun aikojen" ennustamista ja määritelmää. Maailman meno muuttuu erikoisen syntiseksi ja siitä voidaan päätellä lopun aikojen alkaminen. Oliko näin?
No. Nyt vaan ihmettelen, kun lopun ajat eivät alkaneet ensimmäisen tai toisen maailmansodan seurauksena. Silloinhan maailmassa tapahtui erittäin pahoja asioita mm. Hitlerin juutalaisvainot ym..
Pimeällä keskiajalla jo elämä oli erittäin rankkaa ja julmia tekoja tehtiin paljon enemmän kuin nyt.
Katovuodet ja nälänhätä 1800- luvulla.
Suuret tautipandemiat, esimerkiksi isorokko.
Tässä mm. olisi erittäin hyviä lopun aikojen ennusmerkkiejä, mutta ei.
Nykyisinhän asiat ovat keskimäärin varsin hyvin maapallolla, jollei oteta huomioon saastumista ja muita ympäristökatastrofeja.
Varmaan joku viisas osaa vastata.
mitä kirjoitit, että ne lopun ajathan ovat näin ollen jo alkaneet, niinkuin Raamattuun on kirjoitettu. Ja nuo kaikki em. kirjoituksessasi mainitut historian tapahtumat liittyvät siihen.
Se ajanjakso, joka loppuaikoihin kuuluu on vielä meille kaikille ns. 'hämärän' peitossa, vaikka jotkut saattavat alkaa jopa määrittelemään sitä noin ykkösvuosissakin.
Mie ajattelen, että ne 'loppuajat' alkoivat jo silloin, kun Jeesus meni ylös taivaaseen, koskapa myös sotia, uskovien vainoa, nälänhätää monin paikoin ja maanjäristyksiä yms. tohinaa on ollut käynnissä kaiken aikaa sen jälkeen.
Ja tällä perusteella asiaa tarkastellen ne ihmisten aikalaskelmat lopunaikojen suhteen ovat pelkkiä ihmismielipiteisiin perustuvia arvioita iankaikkisuusmittarissa..
Jos ihminen on ottanut vastaan elämän ja pelastunut Jeesuksen kautta, niin aika sinällään on menettänyt merkityksensä iankaikkista elämää odotellessamme..
Linkin takana ollut kirjoitus ei ollut Weijon, vaan Jari Iivanaisen.
Jari kirjoittaa hyvää OPETUKSEN sanaa.
Jeesus kieltää uskomasta salaiseen ylöstempaamiseen. "Jos joku sanoo, että..." Jeesus on tullut, mutta häntä ei ole nähty, niin "älkää uskoko". Matt. 24:26.
"Sillä niin kuin salama leimahtaa idästä ja NÄKYY hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus." Matt. 24:27.
KAIKKI IHMISET NÄKEVÄT JEESUKSEN SILLOIN KUN HÄN TULEE KOKOAMAAN VALITTUNSA.
Sen jälkeen ei enää ole antikristusta, koska Jeesus tuhoaa hänet tulemuksessaan. 2 Tessal.2.
Lukekaa uudestaan se Jari Iivanaisen kirjoitus. Hän selittää opetuksensa Raamatulla.
Hall Lindseyn opetukset ovat johtaneet tämän asian hämärtymiseen. Mutta vielä on helluntaiherätyksen piirissäkin hyvää opetusta aiheesta. Osmo Haavisto mm. kirjoittaa Jarin kanssa saman suuntaisesti. "Mitä Johannes näki?" On muuten valtava kirja. Kannattaa lukea.
kovasti teidän uskovaisten slangia. Ilmeisesti olette sen oppineet Raamatusta, joka on täynnä sivulliselle käsittämättömiä ilmaisuja ja lauseita.
"Jos ihminen on ottanut vastaan elämän..."
Tuossa vain yksi esimerkki. Mitä ihmettä. Ihminen ei ota vastaan elämää, vaan hän syntyy ihan itsestä riippumatta. Ja elämä ei ole mitenkään riippuvainen uskosta.
Joskus ottaa lievästi pattiin, kun te monin sanoin ilmaisette, ettei ns. epäuskoinen edes elä. Tai miten uskovainen elää Kristuksen ruumiissa, vai oliko se ruumiista.
Käyttäkää kapulakieltänne keskenänne, mutta julkisella keskustelupalstalla suosittelisin käyttämään suomenkieltä.
alkaa siitä hetkestä, kun ihminen vastaanottaa Jeesuksen.
Ilman Jeesusta ihminen on hengellisesti kuolleessa tilassa.
* Vähäinen, nuo salaman leimaukset ei kuulu Jeesusken tuoloo uskoville tempauksen yhteydessä. Jeesus ei edes tulee maahan asti, vaan jää odottamaan seurakuntaansa YLÄILMOIHIN, ja luulenpa, etä niin ylös, ettei ainakaan paljaalla silmällä voi sinne nähdä, ja seurakuntakin temmataan pilvessä, että ketään ei näy kun temoaus tapahtuu.
* Nuo salaman leimaukset kuuluu Jeesuksen tulemisen toiseen vaiheeseen, silloin Hän tulee Öljymäelle, samalle mälle, josta ylösnousemuksensa jälkeen nousi taivaisiin. Ja silloin Hän tulee suurella voimalla ja kirkkaudella, ja kaikkien silmät saavat Hänet nähdä, niidenkin, jotka Hänet lävistivät. Ja Hän tulee nimenomaan israelille. ja seuranaan hänellä on tuhannen tuhansine pyhineen, eli seurakunta on Hänen kanssaan.
* Mutta nyt, hyvää yötä Herra kansanne !
Rakas veljeni !
Että Jarilla on hyviä sivuja! Tosin en ole ehtinyt tämän lukea mutta kaikki aikanaan!
Kiittämme paketista joka on tullut perille vaimonin kanssa! Kerro meiän seurakunnalle ja vaimolle ja uskonystäville että kovin iloitsemme saada viestiä, tukea ja rohkaisua kotimaasta! Olette meidän sydämmissä! Siunaten savis ja Isän_prinsessa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Minäkin aloin epäillä Mellerin sepustuksia siitä että Jeesus tulisi ensin ilmakehään hakemaan uskovat ja siitä vasta 7vuoden kuluttua tulisi näkyvästi maanpäälle. Olin myös hyvin yllättynyt Leo Melleri selostuksesta Matt 25 luvusta. Että "kaikkien kansojen tuomio" olisi joku 7vuoden vihan ajan pohjalta tehty poliittinen tuomio.
ei ihan noin,linkin kirjoittaja ei nyt huomaa,että on kaksieri tulemusta,on tulemus seurakunnalle,Kristuksessa kuolleille ja elossa oleville tapahtuva ylösotto.
Tämä kaikki tapahtuu silmänräpäyksessä,jos sitäkään!
Sanoohan Paavali,että nousemme yläilmoihin Herraa vastaan,ja niin saamma olla aina ja iankaikkisesti Hänen kanssaan,ja vielä saamme lohdutta toisiamme näillä sanoilla,jos odottaminen sattuisi tulemaan pitkäksi,että kannattaa odottaa.
Tapahtuu!
Siinähän se selvästi sanotaan"Hrraa vastaan YLÄILMOIHIN!"
Tämä tapahtuma on se,juuri se,kun seurakunta saa jättää tämän maan,ja usko muuttuu näkemiseksi,uskovien usko palkitaan sill hetkellä,uskolliset saavat palkan,iankaikkisen elämän. Seurakunta pelastetaan TULEVASTA vihasta,antikristuksen vihasta.
Täsätä päivävstä,alkavasta Herran päivästä Paavali oli huolissaan,kun muutamat opettivat,että ikäänkuin Herran päivä olisi jo tullut,mutta se ei tule,ennenkuin luopumus tapahtuu,ja jahka tulee poistetuksi se,joka vielä estää antikristuksen tulon,ja se este ei ole mikään muu kuin seurakunta,ja edellä kerrottu ylösotto on juuri se,että poistettiin esteet antikristuksen tulon tieltä.
Pyhä Henki nousee myös tuossa ylösotossa yhdessä seurakunnan kanssa Jeesusken johdolla ylös taivaaseen.
Sitten voikin antikristus tulla,seurakunta on pelastettu hänen vihaltaan.
* Miksi sinä sekoitit kirjoitukseni? Jos esitit omia näkemyksisäsi kirjoitukseni väliin, ne olisi pitänyt selkeästi erottaa lainaamasi tekstistäni? Ota ja korjaa, että omasi erottuu "RitariOlevaisen tekstistä, kiitos ?
jaha. Weijo on taas liikenteessä. Lue Raamattua, että tiedät mistä puhut.
Täälläkin on opetusta aiheesta:
http://koti.phnet.fi/petripaavola/tempaus
Kohta Jeesus tulee!
* Mun kone ei avaa tuota linkkiä, joten avaa se tänne, tai millä ohjelmalla se aukee, vaikka mun koneessa on kaikki mahdolliset ohjelmat? Joku DNA tunkee väliin?