neito kirjoittaa KASTE-palstalla.
Perustelee asian Raamatulliselta pohjalta.Kannattaa lukea.
Perustelee asian Raamatulliselta pohjalta.Kannattaa lukea.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
sillä kysymys on (synergismistä), eli ratkaisukristillisyydestä. Laki ja evankeliumi, sekoittuu ratkaisevalla tavalla.
Uskonpuhdistuksen sanoma on tarpeen tänäänkin:
Pelastus on yksin armosta, yksin uskon kautta, yksin Kristuksen tähden, ilman lain tekoja.
Room.3: 28. "Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja."
Sehän on pahinta ratkaisukristillisyyttä kun
pelastus perustuu vanhempien, kummien ja papin ratkaisujen varaan. He ratkaisevat, koska lapsi
"pelastetaan".
Missähän siinä on armo.
Voi sokeutta.
Luepa uudelleen tuo Room. 3:28 oikein ajatuksen
kanssa.
"Ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN
LAIN TEKOJA (siis kastetta)!!!!!!!!!!!
lain teko, vaan on Jumalan sanassa ja asetusta. Ihmiset eivät ole keksineet kastetta omasta päästään, vaan se on todella yksin Jumalan säätämä liitto ihmiselle.
Lain tekoja, ovat omavanhurskaus, eli oma ratkaisu ja sitä seuraavat työt.
2.kor.3:5. "ei niin, että meillä itsellämme olisi kykyä ajatella jotakin, ikäänkuin se tulisi meistä itsestämme, vaan se kyky, mikä meillä on, on Jumalasta"
on nimenomaa se, että kirkkolaki määrää lapset kas-
tettavaksi. Sanot:
Lain tekoja, ovat omavanhurskaus, eli oma ratkaisu ja sitä seuraavat työt."
Kyllä se on vanhempien OMA RATKAISU, kun he yrittävät väkisin pelastaa pieni, viaton lapsi.
Lapsikasteen kirkko on keksinyt omasta päästään,
koska Raamattu ei sitä tunne.
opeslapseuttakaa kastamalla ja opettamalla.
Kastekäsky on annettu vanhemmille ja aikuisille, ei lapselle itselleen.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Kristityt tottelevat sanaa ja kastavat lapsensa Jeesuksen omiksi.
Ratkaisukristillisyys kuulostaa joskus kunnian ottamiselta itselle tyyliin: 'MINÄ valitsin Jeesuksen' (osaako hän olla kiitolllinen?). Mutta painotus ei siinä välttämättä ole tuo, eikä se ole silloin synergismiäkään: Jumala luo uskon evankeliumia saarnattaessa, Henki riistää ihmisen pahan vallasta, sitten ihminen ilmaisee halunsa tulla uskoon ja näin sitoutuu ja tunnustautuu uskoon joka hänelle on annettu (näin uskon tapahtuvan silloinkin kun teologiassa onnutaan ja ollaan synergistejä). Kehotus ottaa vastaan sanoma henkilökohtaisesti löytyy Paavalilta. Annettu usko voi kuivua kokoon jos siihen ei liity tunnustautuminen, julkinenkin. Pohjia myöten ei voine ymmärtää mitä kääntymyksessä tapahtuu, joka tapauksessa suhteessa molempien on sanottava: tahdon, vaikka toisen rakkaus olisikin herättänyt vastarakkauden.
tarkattava Raamatun opetuksia:
Joh.6:63. "Henki on se, joka eläväksi tekee, ei liha mitään auta: ne sanat, jotka minä teille puhun, ovat henki ja elämä."
1.Piet.1:5. "jotka Jumalan voimasta uskon kautta varjellutte pelastukseen"
Se on Pyhän Hengen teko, kun sydän synnistä hätääntyy ja etsii armoa.
Fil.2:13. sillä Jumala on se, joka teissä vaikuttaa sekä tahtomisen että tekemisen, että hänen hyvä tahtonsa tapahtuisi.
ev.lut kirkko kiristää vanhemmat kastamaan epäraamatullisella vauvakasteella!
esim. lukemalla Roomalaiskirjettä 10 lukua 9-10 jakeita.
Joh.1:12 jne
Jeesuksen sanat "menkää siis ja tehkää" kastamalla j a opettamalla.
Lapsilla on etuoikeus päästä Jeesuksen opetuslapsiksi kasteessa.
jälkeen kastakaa, näin.Se on Raamatun oppi Markus 16:15-16. Jumalan sana.
Tyhmät neitsyet on pakanoiden ja lahkouskoisten kastamattomia lapsia ja nuoria, joilta puuttuu öljy eli Kristuksen henki lampuista, kun väärän opetuksen vuoksi on kastaminen laiminlyöty. Eikä enää ehditä kastaa kun Ylkä tulee noutamaan seurakuntaansa.
Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Kastetulla lapsella on päällään Kristuspuku eli hääpuku.
Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.
että kastettu Kristuksen kuolemaan tark. kuolemaan kastettu>ristintyö>sovitus.Sillä ei ole vesikasteen kanssa mitään tekemistä!!!
Uuden liiton kaste on yksi kaste nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen. Jo kasteen nimi kertoo, mitä siihen kasteeseen kuuluu veden lisäksi.
Johanneksen vesikaste lakkasi jo 2000-vuotta sitten.
Nyt on Uuden liiton kaste, jossa Jumala tekee pysyvän liiton kastettavan kanssa.
1. Piet. 3:21
Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, [Ef. 5:26; Hepr. 10:22]
kaste, kaste kuolemaan.Tässä ei vedellä ole mitään tekemistä, muuta kuin esikuvana, koska olemme KASTETUT HÄNEN RISTINKUOLEMAANSA, ajattele!