En ymmärrä miksi kristityt naiset eivät pukeudu huiviin. Jumalaanhan sitä muissakin uskonnoissa vedotaan huivin käytön suhteen. Ja jumaliahan voi olla vain yksi, jos kerran luomiskertomus pitää paikkansa.
Jossain siis on ristiriitaisuutta...
Huivit
6
325
Vastaukset
Piti hetki miettiä että mistä tässä nyt on kysymys.
Minkä takia luomiskertomuksen mukaan muiden uskontojen jumalat olisivat vain yhden Jumalan eri nimiä? Näin ei ainakaan Raamattu opeta, mutta esimerkiksi harhaoppinen Bahai-uskonto opettaa.
Miksi valitsit juuri huivit? Edes Islam ei todellisuudessa opeta huivien käyttöä, vaan se on vain periytynyt tapa alistaa nainen.
Jossain on ristiriitaisuutta, mutta vain siksi, että se niin halutaan esittää...oli sen ajan tapa, mutta meillä ei ole sellaista tapaa.
16. Mutta jos joku haluaa väittää vastaan, niin tietäköön, että meillä ei ole sellaista tapaa eikä Jumalan seurakunnilla.
huomionarvoisempaa on kuitenkin se, että 1. Kor. 11:10 -jakeessa osoitetaan, että pään peittäminen on ennen muuta "vallanalaisuuden merkki". Sen ymmärtäisin tarkoittavan sitä, ettei pään peittäminen sinänsä itsessään ole mitään, vaan sen merkitys tulee siitä, että se on merkki tai symboli tai osoitus vallanalaisuudesta. Vallanalaisuus olisi siis olennaista, johon löytyy jo vahvistusta muistakin Raamatun kohdista, jotka puhuvat miehen ja naisen välisestä suhteesta, kuten myös 1. Kor. 11:7: "Miehen ei tule peittää päätänsä, koska hän on Jumalan kuva ja kunnia; mutta vaimo on miehen kunnia."- uskontoja
Ei voi olla kuin yksi uskonto. Jos niitä on useita, joku niistä on väärässä! Ja siitä seuraakin ikuinen dilemma: kuka on oikeassa, kun kaikki kuitenkin julistaa oikeaa!
Jokin siis mättää... uskontoja kirjoitti:
Ei voi olla kuin yksi uskonto. Jos niitä on useita, joku niistä on väärässä! Ja siitä seuraakin ikuinen dilemma: kuka on oikeassa, kun kaikki kuitenkin julistaa oikeaa!
Jokin siis mättää...Uskontoja on mielin määrin, mutta on vain yksi Jumala. Mikään uskonto itsessään ei voi ketään pelastaa, mutta usko Jeesukseen voi.
- M-LS
meillä ortodoksinaisilla. Varsinkin Venäjällä katsotaan pitkään, jos jollain naisella ei ole kirkossa huivia päässään.
- uskonnonopettaja (oikeesti)
Millä perusteella väität jotakin uskontoa harhaopiksi? Omasta mielestään bahait eivät ole harhaoppisia, niinkuin et sinunkaan uskontosi omasta mielestäsi. Avarakatseisuutta, pyydän. Tuosta sinun määritelmästäsi voisi joku loukkaantua. Tuollaisista alkaa uskonsotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5611923- 93950
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2767Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69718
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74668- 65553