Meillä on rivitalon takapihalla iltaisin kova kuhina ja rapina kauttaaltaan. Lehdet kääntyilevät ylösalaisin ja olemme ihmetelleet jo kotvan aikaa, mikä on moisen ritinän takana. Kävin katsomassa taskulampulla ja kas kummaa (yäk), pihanurmi ja aidan alusta kuhisee joitain ruskeita, leveitä ja isoja kiiltavapintaisia matoja, mikäli taskulapmpun kellertävä valo oikein näytti. Mitä kummia ne ovat ja voivatko ne saada tuhoa aikaan puutarhassa? Voivatko vastaistutetut timanttituijat kärsiä niiden vuoksi? Miten ne saa pois, niitä on paljon?
mikähän yök-ötökkä?
4
659
Vastaukset
- mato-> toukka?
Ne kuulemma liikkuvat voimakkaasti, hyppelehtivän näyttävät.
- ....
Ihan vaan kastematoja?
- sattuuhan sitä..
oikeaan arvaat, jostain syystä madot heivaavat itsensä iltaisin mullasta ylös, niitä kuhisee koko piha. en ole tiennytkään että ne ovat niin "äänekkäitäkin" ja vieläpä urheilullisia ;)
ei se ollutkaan niin inhottava asia kuin ensin luulin ja pelästyin. nyt voin olla varma siitä, että pihassamme on kuohkea maaperä!
- hyötyeläin
tärkeimmästä päästä siellä puutarhassasi. Hajottaa juuri tällä hetkellä reipasta tahtia niitä pihan vanhoja lehtiä ja pitää samalla vähän lisääntymisorgioita.
Ja siinäpä syntyy lannoitetta ja juuristotuuletusreikiä ja maan mururakennetta ihan puutrahurin sen kummemmin hikoilematta.
Ollos hyvä ja nauti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2364600Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763035- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 251613
- 781439
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69938
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894