Meillä on rivitalon takapihalla iltaisin kova kuhina ja rapina kauttaaltaan. Lehdet kääntyilevät ylösalaisin ja olemme ihmetelleet jo kotvan aikaa, mikä on moisen ritinän takana. Kävin katsomassa taskulampulla ja kas kummaa (yäk), pihanurmi ja aidan alusta kuhisee joitain ruskeita, leveitä ja isoja kiiltavapintaisia matoja, mikäli taskulapmpun kellertävä valo oikein näytti. Mitä kummia ne ovat ja voivatko ne saada tuhoa aikaan puutarhassa? Voivatko vastaistutetut timanttituijat kärsiä niiden vuoksi? Miten ne saa pois, niitä on paljon?
mikähän yök-ötökkä?
4
655
Vastaukset
- mato-> toukka?
Ne kuulemma liikkuvat voimakkaasti, hyppelehtivän näyttävät.
- ....
Ihan vaan kastematoja?
- sattuuhan sitä..
oikeaan arvaat, jostain syystä madot heivaavat itsensä iltaisin mullasta ylös, niitä kuhisee koko piha. en ole tiennytkään että ne ovat niin "äänekkäitäkin" ja vieläpä urheilullisia ;)
ei se ollutkaan niin inhottava asia kuin ensin luulin ja pelästyin. nyt voin olla varma siitä, että pihassamme on kuohkea maaperä!
- hyötyeläin
tärkeimmästä päästä siellä puutarhassasi. Hajottaa juuri tällä hetkellä reipasta tahtia niitä pihan vanhoja lehtiä ja pitää samalla vähän lisääntymisorgioita.
Ja siinäpä syntyy lannoitetta ja juuristotuuletusreikiä ja maan mururakennetta ihan puutrahurin sen kummemmin hikoilematta.
Ollos hyvä ja nauti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1715488Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä442633- 1562222
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161759- 821384
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621317Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne231182Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106982